Segwaye se pro znojemské strážníky nehodily, město je prodá za pakatel

  10:03aktualizováno  10:03
V roce 2008 koupila znojemská radnice pro strážníky tři vozítka segway za téměř 800 tisíc korun. Nyní je chtějí radní prodat: Zjistilo se, že jsou nevhodná do kopcovitého terénu města. A se slevou, za 66 tisíc.

Vozítka Segway používá například městská policie v Olomouci, ve Znojmě se však neosvědčila. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Tři chodníková vozítka segway, na kterých se proháněli strážníci, zmizela z ulic Znojma. Podle vedení radnice nevyhovují profilu a terénu města.

"Praxe ukázala, že nekorespondují s požadavky, které jsou kladeny na mobilitu strážníků. Úzké chodníky a táhlá stoupání se pro jejich využití neosvědčily," zdůvodňuje mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Podle ní jsou vozítka ekonomicky velmi náročná na provoz a nutné investice do nových akumulátorů by se vyšplhaly ke skoro dvěma stům tisícům korun.

Radní tedy odsouhlasili jejich prodej. Jediným zájemcem je firma Inex invest, která nabídla celkovou cenu 66 666 korun. Záměr prodeje visel na úřední desce a městská policie o něm informovala na různých bazarových serverech.

"Evidovali jsme hodně zájemců, nicméně po zjištění finanční náročnosti oprav, respektive nutných investic, jejich zájem opadl. Jen například pojištění jednoho vozítka stojí přes jedenáct tisíc korun," dodala mluvčí radnice. Za segwaye přitom Znojmo v roce 2008 zaplatilo 783 tisíc korun.

"Prodejní cena mě zaráží. Nechápu ani argument ekonomické náročnosti na provoz, když fungují na elektriku," diví se bývalý starosta Znojma Petr Nezveda (ODS), za jehož éry město vozítka nakoupilo. Během svého působení v úřadu nezaznamenal žádné výtky z řad strážníků.

Podle něj byli policisté naopak rychlejší, mobilnější a flexibilnější. "Je řada míst, kam se hodí, třeba městský park nebo přímětické sídliště. Zkrátka – kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody. Před časem byla zrušena jednotka operativního zásahu strážníků, teď segwaye. Za chvíli to bude jako za předchozího starosty Pavla Balíka, strážníci budou sloužit jen k nazouvání a sundávání botiček," myslí si Nezveda.

Radnice je mohla využít jako turistickou atrakci

Podobně mluví i opoziční politik Pavel Kovařík (ODS). "Nízká prodejní cena je opravdu do očí bijící. Podle mě je velká chyba se vozítek za takovou směšnou cenu zbavovat. Pokud strážníkům nevyhovují, může je radnice využít například jako turistickou atrakci, což je běžná praxe v mnoha jiných městech," přemýšlí.

Argument, že jsou vozítka nepoužitelná v kopcovitém terénu Znojma, považuje za absurdní.

"Když dlouhodobě sleduji kroky znojemské radnice, říkám si, jestli jejich skutečnou vizí pro město není místo rozvoje spíše rozprodej městského majetku. Skoro to na mě dělá dojem, že si z nás radnice dělá legraci," dodal.

V dubnu 2008 přitom strážníci testovali nová vozítka s velkou pompou. "Využívají je nejen v denních službách, ale i v nočních hodinách. Strážníci se dostanou i do ulic, kam by při obyčejné pěší pochůzce nestihli dojít. Spoustu ulic kontrolují díky vozítku opakovaně," pochvaloval si tehdejší ředitel městské policie Petr Kolouch.

I když lidé mohli vidět strážníky na vozítkách v Praze nebo v Brně, šlo jen o testování a v té době bylo Znojmo prvním městem republiky, kde byly segwaye zařazeny do přímého výkonu služby.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Zbytečný lup. Zloděj vzal z dodávky stírací losy, které nemohou vyhrát

Ilustrační snímek

Zbytečnou naději na pohádkovou výhru si dělal neznámý pachatel, který z kurýrní dodávky na jižní Moravě sebral štos...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Nevím, proč tady jsem, a ani mě to nezajímá, zní v dětském domově

Dětský domov Dagmar v brněnských Žabovřeskách sídlí ve funkcionalistické budově...

Dětský domov Dagmar v Brně letos slaví 90 let existence. Je místem, kam své děti poslali mladé matky na drogách nebo...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz