Šéfuje okruhu, sama sedne leda na skútr

  9:35aktualizováno  9:35
V čele brněnského Automotodromu, kde se jezdí prestižní světové závody, by mnozí čekali muže. Avšak Masarykovu okruhu již pátým rokem vládne žena - Ivana Ulmanová. Ta přitom ještě před několika lety krotila žáky ve školních lavicích.

Ivana Ulmanová už pět let stojí v čele brněnského Automotodromu | foto: Radek Miča, MAFRA

"Učila jsem na základní škole. Na ta léta vzpomínám ráda. Práce učitelky mi maximálně vyhovovala. Odpoledne jsem totiž měla volná, a tak jsem se věnovala dětem. Sice netuším, zda mě moji žáci měli rádi, ale bylo to fajn," vzpomíná Ulmanová.

Ivana Ulmanová už pět let stojí v čele brněnského Automotodromu

Brzy si však uvědomila, že ji skvostná kariéra ve školství rozhodně nečeká, a proto se začala poohlížet po něčem jiném. "Dodělala jsem si angličtinu a začala jako asistentka pracovat ve firmě Karla Abrahama," popisuje.

Ivana Ulmanová

Narodila se v Praze v roce 1962. Tam žila se svým manželem, ale později se rodina přestěhovala do Brna.

Vystudovala pedagogickou fakultu. "Učila jsem ruštinu a psychologii na střední škole, ale když jsme bydleli v Brně, místo na střední nebylo, takže jsem nastoupila na základku," popisuje Ulmanová.

Školství brzy opustila a začala pracovat pro Karla Abrahama, otce známého motocyklového závodníka. Právě jeho firma před pěti lety koupila akcie brněnského Automotodromu a Ulmanová se stala šéfkou okruhu.

V roce 2007 pod jejím vedením získala brněnská Grand prix cenu za nejlépe zorganizovanou akci od mezinárodní asociace.

Ulmanová má dvě děti - syna Jana, dceru Zuzanu a také tři mazlíčky. "Doma mám králíka, kočku a morče," vypočítává domácnost.

Ve dnech volna ráda jezdí na in-line bruslích, hraje squash či lenoší u černobílých filmů.

Z asistentky šéfkou okruhu

A to byl první krůček k současné pozici. Abraham starší - otec motocyklového závodníka Karla - se totiž před pěti lety stal majoritním vlastníkem brněnského okruhu a začal pátrat, koho pověří jeho vedením.

"Hledal nějakou ovečku, která bude spravovat jeho panství, a jelikož jsme dlouhou dobu spolupracovali, vybral si mě," uvádí Ulmanová.

Přitom žen, které by vedly závodní okruh, není moc. Na evropském kontinentě žádná. A po světě dohromady s Ulmanovou jen tři. Jedna v Americe a druhá v Austrálii.

Přesto by podle ní práce bavila každého. "Je pestrá a rozmanitá. Jste v kontaktu se spoustou lidí, hodně cestujete a navíc je tato práce specifická. Vyjma mosteckého okruhu u nás totiž žádné podobné těleso není," vyjmenovává energická žena, která už pátou sezonu společně se svým téměř ženským týmem pořádá republikové, ale i mezinárodní motoristické závody.

Ženy jsou více zodpovědné, říká Ulmanová

Proč se obklopuje téměř samými ženami? "Podle mé zkušenosti je to tak, že organizační stránku v tomto odvětví zvládají lépe ženy. Muži se u závodů spíše baví. Ženy jsou více zodpovědné a schopné pracovat do roztrhání těla," dodává Ulmanová. Za pravdu jí dává mezinárodní ocenění Velké ceny za nejlépe připravenou akci v roce 2007.

Její kolegové ji charakterizují jako odjištěný granát. Své emoce totiž dává viditelně najevo. "Je to lepší než v sobě pocity dusit. Na druhou stranu také dokážu pochválit," míní šéfka brněnského Automotodromu.

Každoročně připravuje závody silných motorek, sama však za její řídítka nikdy nezasedla. "Jezdím jenom na skútru, a to po okruhu. Navíc mám reflexy jako většina žen. Když se dostanu do presu a měla bych ubrat, tak naopak přidám," přiznává Ulmanová.

Ivana Ulmanová už pět let stojí v čele brněnského Automotodromu

Přitom na závody motorek jezdila už jako malá holka. Její otec byl totiž amatérský jezdec motokrosu, a tak ji bral na nejrůznější soutěže.

O brněnském okruhu však po dlouhá léta nevěděla, ani v době, kdy už bydlela v Brně. "Dostala jsem se na něj až po dlouhé době. Byla to chyba okruhu, že o sobě nedal vědět," říká s úsměvem Ulmanová.

Relax po práci: černobílý film a na nic nemyslet

Na dráhu se snaží nalákat veřejnost i mimo závody. "Kdysi jsem se dopustila nerozvážného prohlášení, že okruh otevřeme lidem, kteří se tam budou moci procházet, či lyžařům. Pak jsem pochopila, že to z technických důvodů není možné. Lidi jsou nedisciplinovaní," uvádí Ulmanová a líčí historku, jak se nedávno v přestávce mezi tréninky procházela po trati těhotná žena s přítelem a se psem.

Lyžaři na trať nemohou, protože by rozmrzající stopa narušila povrch okruhu, a tak Ulmanová otevřela dráhu in-line bruslařům.

"I já jsem si nedávno pořídila brusle. Jízda na nich je perfektní, o to víc na okruhu. Stezky jsou plné lidí, dráha na okruhu je široká, tak je zde menší nebezpečí úrazů. Bruslaři by chtěli otevřít celou dráhu, ale asi by mnozí z nich sešupy a výstupy nepřežili bez zranění," popisuje žena, mezi jejíž koníčky patří četba historické literatury.

"Nejraději mám dějiny Egypta a Říma, ale ve volných chvílích také ráda sportuji. Chodím hrát badminton, jednoduše se snažím nezakrnět, což je problém sedavého zaměstnání."

A jaký je největší relax po velkém světovém závodě? "To si lehnu k televizi, pustím si černobílý film a na nic nemyslím."

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Opat Šebestián pro Znojmo objevil okurky, jeho rakev však prodali

Loucký klášter ve Znojmě

Když znojemský historik Petr Eckl seděl jako dvanáctileté dítě v kostele v Loděnicích nedaleko Pohořelic, zaujal ho...

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Najdete na iDNES.cz