Šéf ODS v Brně: Zatčení Kvapila byla nastrojená past

  18:51aktualizováno  23. února 8:19
Napětí v brněnské ODS se stupňuje. Šéf oblasti Pavel Blažek poslal členům strany otevřený dopis. V něm tvrdí, že je zjevné, že v případu brněnských občanských demokratů podezřelých z korupce, Aleše Kvapila a Radovana Novotného, "nešlo o běžnou akci policie, nýbrž o nastrojenou past".

Předseda brněnské ODS Pavel Blažek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Past dost možná nalíčili někteří politici z jiné politické strany ve spolupráci s pátou kolonou v našich řadách," píše Blažek.

Ačkoli odmítá kohokoli jmenovat konkrétně, odkazuje tak na křídlo bývalého předsedy jihomoravské ODS Milana Venclíka. O muži, jehož sesazení z čela regionu loni v červnu řídil, už minulý týden prohlásil, že vede v ODS skrytou válku.

Zároveň Blažek varuje straníky, že "se chystá skandalizace některých členů, kteří se loni nebo později postavili proti tehdejšímu krajskému vedení ODS".

Umělci a brněnští členové ODS podpořili obviněnou Dagmar Hrubou - v popředí Milan a Leo Venclíkovi

Blažek: I jinde jsou plánovány útoky

V dopise zároveň Blažek varuje občanské demokraty v městských částech Brno-sever, Střed, Královo Pole, ať se mají na pozoru před diskreditační kampaní.

"Nejen zde, ale i jinde jsou plánovány útoky, které jsou dle všeho organizovány a vedeny, a to je to nejsmutnější, zevnitř ODS. V takovém případě může platit presumpce viny," dodává.

Milan Venclík odmítá jakékoli náznaky, že by se na kauze Kvapil a Novotný podílel, a dopis Pavla Blažka bere jako vyhrožování.

"On a lidi kolem něj mají strach, protože jeho tým selhal a teď se snaží odvést pozornost někam jinam," naráží Milan Venclík na to, že zatčený Aleš Kvapil stál za Blažkem při odvolávání Venclíka v červnu minulého roku a díky tomu se dostal na šesté místo na kandidátce do Sněmovny. Z té ho už minulý týden ODS vyškrtla.

"A to, jak v dopise mluví o presumpci viny, to je výhrůžka. Ke všemu netransparentnímu, co se od této chvíle kolem mě a mého bratra stane, se Pavel Blažek hlásí a bude pod tím podepsán," vzkazuje Milan Venclík.

Venclík: Blažek zešílel, nemocné žalovat nebudu

Jeho mladší bratr Leo, který je starostou městské části Brno-sever, považuje Blažkův dopis za absurdní. "Původně jsem na Pavla Blažka chtěl podat trestní oznámení pro pomluvu. Ale včera jsem zjistil, že zešílel. A na nemocné lidi podávat trestní oznámení nebudu," uvedl.

Podle Roberta Kotziana, kandidáta ODS na primátora, dopis přesně popisuje atmosféru, ve které se brněnská ODS nachází.

"Je zjevné, že proti některým členům brněnské ODS jsou konstruovány provokační akce," řekl.

Otevřený dopis Pavla Blažka

Mimořádná TK Jihomoravské ODS kvůli korupční kauze Kvapil-Novotný. Na snímku Pavel Blažek.K současné atmosféře ve straně nemohu mlčet.
Zatčení Aleše Kvapila a Radovana Novotného byl pro nás blesk z čistého nebe a vše vypadalo, že policie dopadla dva darebáky z ODS při braní úplatků. Uplynulo pár dní a je zjevné, že případ bude složitější. Zdá se, že nešlo o běžnou akci policie, nýbrž o nastrojenou past. A náhodný nebyl ani výběr osob, které v pasti uvízly, ani čas kdy se tak stalo. Odsouzeníhodnou motivaci obou pánů, bude-li prokázána, tímto nijak nehájím a neomlouvám.

Odsuzuji to, že past dost možná nalíčili někteří politici z jiné politické strany ve spolupráci s pátou kolonou v našich řadách. Stále si nemyslím, že šlo o provokaci policejní. Policie jen spustila mechanismus sklapnutí pasti. Znaky provokace politické se však začínají rýsovat a je velmi zajímavé, že k podobnému závěru dospěli po vlastní linii i mnozí z Vás, včetně Mirka Topolánka.

Závěrem krátké doplnění a prognostika.
Jsem přesvědčen, že se chystá skandalizace některých našich členů, kteří se loni nebo později postavili proti tehdejšímu krajskému vedení ODS. Koncem března má proběhnout tvorba kandidátky ODS do Zastupitelstva MČ Brno – sever. V této souvislosti očekávám diskreditační kampaň proti sdružení ODS v Brně Lesná a v Husovicích, jmenovitě Jiřímu Hosovi a Ivo Vrzalovi, když výčet nemusí být úplný. Odmítají totiž chápat institut vedení radnice za dědičné feudální léno. Varuji také sdružení Brno – střed, Brno – Královo Pole, Brno – Slatina, kde již difamační kampaň startuje, před podceněním situace.

Nejen zde, ale i jinde jsou plánovány útoky, které jsou dle všeho organizovány a vedeny, a to je to nejsmutnější, zevnitř ODS.

Pokud se žádné diskreditace až do komunálních voleb neuskuteční, rád se veřejně pokloním, a všichni víte komu, za nalezení vnitřní síly diskreditační mašinerii zastavit. V opačném případě může platit presumpce viny a nikdo včetně mě nezabrání, že každou akci bude pravděpodobně následovat reakce.

Pokud chceme uspět ve volbách, přispějme všichni k tomu, aby se naše vnitrostranická politika vedla ryze demokratickými prostředky. Jsem připraven na otevřenou vnitrostranickou diskusi o všem, co jsem se Vám, asi kostrbatě, snažil sdělit.

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Místo důchodu do extraligy. Mistři z Brna dál lanaří matadory

Zbyněk Michálek na tréninku Komety Brno.

Opustil Arizonu, kde nechal manželku a tři děti. Chtěl se poprat o olympijskou nominaci a extraligový úspěch. Do Koreje...

Není ES jako S. Firmy žalují katalog, který je napálil po telefonu

Firma ES Katalog sídlí v centru Brna

Brněnská firma ES Katalog telefonuje podnikatelům z celé republiky a kontroverzním způsobem s nimi sjednává smlouvy o...

Další z rubriky

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

Chci otevřít Provázek režisérům i dalším divákům, plánuje nová principálka

Umělecká šéfka Divadla Husa na provázku Anna Davidová.

Velké plány má nová principálka brněnského Divadla Husa na provázku Anna Davidová. Jako umělecká šéfka nastoupila na...

Číňané podepsali smlouvu o lázních v Pasohlávkách, na stavbu mají sedm let

Sü Ťie z čínské společnosti RiseSun podepsal smlouvu o vybudování lázní v...

Třemi podpisy stvrdili zástupci čínské společnosti RiseSun a krajské firmy Thermal Pasohlávky prodej pozemků pro...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz