Šéfovi brněnských strážníků soud zakázal za zneužití pravomoci činnost

  16:33aktualizováno  17:17
Brněnský soud odsoudil šéfa městské policie Jaroslava Přikryla za zneužití pravomoci k patnácti měsícům vězení s tříletým podmínečným odkladem. Trest dostal za to, že z databáze strážníků získal osobní údaje, které mu měly posloužit jako důkaz neviny v jiné kauze. Soud mu také zakázal dělat strážníka.

Šéf strážníků Jaroslav Přikryl. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Státní zástupce Robert Hanuš navrhoval podmínku kolem jednoho roku s odkladem na dva a půl roku. Soudce Martin Vrbík ale nakonec byl přísnější. Přikryl se na místě odvolal k vyšší instanci. Hanuš si ponechal lhůtu na rozvážení.

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), který je ze zákona velitelem městské policie, se pořád odvolání souzeného Přikryla z funkce brání. Už několikrát zopakoval, že čeká na pravomocný verdikt soudu, který může Přikryla i očistit. A stejné vyjádření od něj přišlo i po úterním rozsudku.

Sám vedoucí brněnské městské policie vinu necítí. "Je mi líto, ale lítost nad svým jednáním nemohu vyjádřit. Hájil jsem jen svůj právní názor," uvedl v soudní síni Přikryl.

Policie Přikryla stíhá i za machinace s pokutami

Jaroslava Přikryla policie od loňského prosince stíhá za zneužití pravomoci při nezákonných machinacích s pokutami za parkování, za které byl už loni odsouzen jeho dřívější náměstek Milan Šimon. (více o manipulacích s pokutami čtěte zde).

Kauza s pokutami se sice k soudu ještě nedostala. Při shánění důkazů na svoji obhajobu se ovšem Přikryl podle soudu dopustil právě dalšího zneužití pravomoci. Z databáze městské policie totiž neoprávněně stáhl dokumenty o případech, ve kterých byly v minulosti vyměřeny pokuty za parkování. Jako důkazy o své nevině je pak poslal k soudu.

K těmto dokumentům by se správně měli dostat pouze vyšetřovatelé, nikoliv stíhaný Přikryl, který si mezi nimi mohl vybírat ve svůj prospěch.

"Můj klient je z titulu ředitele oprávněn vstupovat do informačního systému, nemohl se do něj tedy dostat neoprávněně, jak se s tím setkáváme u hackerů. Přístup policejního orgánu k mému klientovi je předpojatý a škodolibý," argumentovala v úterý u soudu Přikrylova obhájkyně Bela Sedláčková.

Jiný názor ale má státní zástupce Robert Hanuš. "Mám za to, že bylo prokázáno, že materiály zaslal na svoji soukromou obhajobu," konstatoval Hanuš.

Jak MF DNES informovala už začátkem července, Přikryl byl za takové zneužití osobních dat a pravomoci úřední osoby odsouzen už takzvaným trestním příkazem.

Tento způsob verdiktu bez konání hlavního líčení přichází na řadu pouze v případě, že je podle soudce vina tak nepochybná, že může rozhodnout "od stolu" jen na základě shromážděných důkazů. Přikryl si ovšem podal takzvaný odpor, který rozsudek v celém rozsahu zrušil. Proto se rozhodovalo v běžném soudním líčení.

Autoři: ,

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

U Pasohlávek se srazily tři polské kamiony. K nehodě vzlétl vrtulník

Nehoda dvou kamionů zcela uzavřela dálnici D5 na 103. kilometru. (1. 2. 2019)

K vážné nehodě tří polských kamionů u obce Pasohlávky vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Při nehodě se zranili...

Rodiče nejsou schopni unést, že selhali, říká šéf dětského domova

Pod vedením Daniela Kusého se vychovatelé v brněnském Dětském domově Dagmar...

Již téměř devadesát let zajišťuje náhradní výchovu dětí, o které se nemohou postarat rodiče, Dětský domov Dagmar v...

Brněnský exprimátor Vokřál cílí na post hejtmana, pro ANO má vyhrát volby

Jihomoravský volební štáb ANO při krajských volbách. Vlevo brněnský primátor...

Nevýrazného jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka vytlačí silný brněnský exprimátor Petr Vokřál. Tak alespoň vypadá...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz