Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Těžká doba trýzní duše, roste i počet sebevražd. Drtivě vede oběšení

  6:06aktualizováno  9:06
Vlak u takzvaného šatovského mostu nad údolím řeky Dyje ve Znojmě stojí a troubí. Na kolejích leží mladá žena, kolem ní poházené osobní věci a lahve od alkoholu, je očividně rozrušená. Situace si všimne strážník mimo službu, který zalarmuje kolegy a ti pomohou. Tato asi rok stará událost měla dobrý konec, jinak ovšem loni počet sebevražd v kraji stoupl.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

A to o dvaadvacet případů, což je při celkovém počtu 165 znatelný nárůst. V rámci Česka byla cifra na jižní Moravě druhá nejvyšší.

Nejčastěji si sáhli na život starší lidé. Devatenáct jich patřilo do věkové kategorie 76 až 80 let, dalších čtrnáct jich bylo ještě starších. Senioři tak mezi jihomoravskými sebevrahy tvořili celou pětinu.

„Obecně jsou starší lidé sebevraždou ohroženi daleko víc než lidé středního věku a mladší. Bývají totiž čím dál více vyvázáni ze sociálních vztahů, přičemž právě ty a přítomnost blízkých lidí tomuto fatálnímu řešení zamezují. Takže s věkem riziko, že si člověk sáhne na život, stoupá,“ vysvětluje vedoucí katedry sociologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Tomáš Katrňák.

Efekt nynější náročné doby

Je meziroční nárůst počtu případů náhoda, nebo neblahý trend? Jestli budou i čísla za letošek mluvit podobně, dají se podle Katrňáka už považovat za efekt nynější náročné doby, v níž se mísí pandemie covidu, válka na Ukrajině, zdražování a všeobecná nejistota. „Lidé při covidu seděli doma, moc nikam nechodili a není vyloučeno, že je napadaly nejrůznější věci,“ podotýká.

Že aktuální dění podněcuje úzkosti, deprese a další problémy duše, je nesporný fakt. Třeba Nemocnice Milosrdných bratří v Brně eviduje stoprocentní nárůst počtu pacientů s psychickými potížemi proti období před dvěma měsíci. Přibývá také pokusů o sebevraždu – zatímco loni řešili jeden za měsíc, nyní je to téměř jeden denně.

Velkou část psychických problémů tvoří podle lékaře Dominika Vida úzkost a také somatizované psychické obtíže, což je nepohoda projevující se například bolestí, arytmií a podobně.

„Původně byl bodem zlomu covid, poté válka na Ukrajině a teď energetická krize a zdražování. Přes prvotní obtíže, kterými je nejčastěji bolest na hrudi, bývá příčina psychická. Je přitom nesnadné lidi přesvědčit o tom, že obtíže jsou právě psychického charakteru. Zpravidla pomůže empatický přístup a vysvětlování všech nálezů i výsledků, které vylučují somatickou patologii. Zkrátka aktivní zahrnutí pacienta do dialogu o péči o jeho fyzické i psychické zdraví,“ sděluje Vido.

Mezi pacienty s psychickými potížemi je podle něj víc žen okolo třicítky, často s vysokoškolským titulem. I on však pozoruje, že přibývá lidí v seniorském věku se závislostí na alkoholu a sebevražednými sklony.

Muži volí fatálnější prostředky

Co čísla ohledně sebevražd odhalují dlouhodobě, je jejich nepoměr podle pohlaví. Žen, které si nevratně sáhly na život, byla loni jen čtvrtina z celkového počtu, i když jde o nejvyšší podíl od roku 2000.

„Rozdíl v sebevražednosti mezi pohlavími je ještě výraznější v relativním vyjádření úhrnu posledních dvanácti let. Na sto tisíc žen totiž připadlo pouze pět sebevražedkyň, zatímco na sto tisíc mužů 22 sebevrahů,“ informuje Karel Adam z krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Vysvětlením přitom není pouze myšlenka, že muži hůře snášejí stres a ženy jsou zodpovědnější. „Když se podíváme na počty pokusů o sebevraždu, tak tam rozdíl z hlediska pohlaví takový není. Ženy však nevolí tak fatální nástroje. Pustí si plyn nebo spolykají prášky a dají se pak ještě zachránit. Muži častěji volí oběšení, střelnou zbraň nebo pád ze skály, což je definitivní,“ poukazuje Katrňák.

Polovina sebevrahů zvolila oběšení

Oběšení si loni vybrala téměř polovina sebevrahů v Jihomoravském kraji. Následoval skok z výše, použití střelné zbraně, skok pod vlak, podřezání žil a otrava.

Typickým příkladem, u nějž sociologové identifikují sebevražedné tendence jako velmi vysoké, je rozvedený muž mezi 45 a 55 lety s nízkým vzděláním a špatně placeným zaměstnáním, nebo dokonce bez práce.

Jak nicméně upozorňuje psycholog a vedoucí Krizového centra RIAPS Tomáš Holcner, sebevraždu nelze zcela vyloučit u nikoho, pokud je vystaven nějaké extrémní situaci nebo se u něj nahromadily problémy. Mezi rizikové faktory patří pití, drogy, deprese, osamělost i fakt, že někdo z okolí život dobrovolně ukončil.

„Každodenní rutina, pravidelnost a řád spojené s placenou prací mimo domov slouží často jako prevence před sebevražednými sklony,“ říká sociolog Katrňák.

Loni na jižní Moravě zemřelo celkem 15 200 lidí. Nejvíc na nemoci oběhové soustavy, následovaly nádory, třetí nejčastější příčinou byl covid.

Sebevraždy v kraji

Za posledních 22 let bylo na jižní Moravě podle oficiálních statistik spácháno 3 363 sebevražd, z toho 2 751 mužů a 612 žen. Nejvíce jich bylo v roce 2013, nejméně v roce 2008.

Podle záznamů z posledních dvanácti let pocházelo nejvíc sebevrahů z okresu Brno-město, nejméně z Vyškovska. Při přepočtu na množství obyvatel bylo nejsebevražednějším regionem Hodonínsko (15,7 případu ročně na 100 tisíc obyvatel), nejméně případů se odehrává na Znojemsku (11,7).

Roli ve statistikách hraje také fakt, jak se sebevražda prokáže. Nejasné případy mohou být uzavřeny i jako nehody.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Výsledky pro:  Blansko, Břeclav, Brno, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Tišnov, Adamov, KuřimVeverská Bítýška, Kyjov, Mikulov, Strážniceostatní

  • Nejčtenější

Průšvih jako Brno. Kamion jel tunelem v protisměru, dispečink nereagoval

Premium Brněnským Královopolským tunelem projel před dvěma týdny kamion v protisměru. Kamery v dispečinku, které na tunel...

Odhad výsledků voleb v Brně: ODS atakuje 30 procent, ANO je na polovině

V Brně podle průzkumu studentů politologie v komunálních volbách výrazně posílí ODS, která kandidovala v koalici...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do menších měst míří velké řetězce, místní obchodníci se cítí ohroženi

V řadě menších jihomoravských měst lidé v poslední době získali, nebo co nevidět dostanou novou možnost nakupování díky...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na jižní Moravě začali poprvé po dvaceti letech stavět novou dálnici

Společnost Skanska zahájila práce na novém čtyřkilometrovém úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Řidič vjel před strážníky na koleje v zákazu vjezdu, nadýchal dvě promile

Hned několik prohřešků najednou spáchal řidič jedoucí o víkendu nočním Brnem. Neměl zapnutá světla, přímo před...

Semafor od jara brzdí dopravu u Rohlenky, most se přitom neopravuje

Na krajské silnici mezi Brnem a Vyškovem musejí řidiči už čtvrt roku strpět dopravní omezení na mostu u Rohlenky. Na...

Na D1 u Brna hořel vůz silničářů, na Prahu se jezdí jedním pruhem

Dálnice D1 byla na 183. kilometru ve směru na Prahu uzavřena kvůli požáru vozu silničářů. Požár dostali hasiči brzy pod...

Znojmo táhne a navštěvuje ho stále víc lidí, zdražování se neplánuje

Zatímco se jiná města ještě nevzpamatovala z pandemie a s ní spojených restrikcí, Znojmo hlásí i letos úspěšnou sezonu....

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...