Brno řeklo ano parkovací revoluci. Ale rozhodne se až po volbách

  8:50aktualizováno  8:50
Brněnští zastupitelé schválili dlouho připravovanou strategii parkování ve městě. Jak se bude financovat, není jasné. Stejně jako to, jestli se jí budou řídit po volbách nová osazenstva radnic.
Brněnští zastupitelé schválil dlouho roky připravovaný dokument o parkování v Brně. ilustrační snímek

Brněnští zastupitelé schválil dlouho roky připravovaný dokument o parkování v Brně. ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nynější brněnská koalice ČSSD a ODS si může pár týdnů před komunálními volbami odškrtnout ještě jeden splněný bod programového prohlášení. Zastupitelé v úterý odhlasovali nová pravidla parkování ve městě (více o novém dokumentu najdete zde).

Jestli se ale podle nich bude řídit pohyb aut v Brně, bude záležet až na nové politické reprezentaci po volbách.

„Nečekal jsem ani tolik hlasů,“ netajil se spokojeností náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS). Nová strategie parkování prošla hladce a bez diskuse. Jak konkrétně se ale budou její vize naplňovat, teprve rozpracují dopravní odborníci z městské akciovky Brněnské komunikace (Bkom).

„Probíhají přípravné projekční práce,“ sdělil nový generální ředitel Bkomu Luděk Borový. Dodal, že je na politicích, jak přesně bude parkování ve městě vypadat.

Strategii ale kritizuje opoziční Strana zelených. „Jak bude systém parkování fungovat a jak se bude konkrétně dotýkat lidí, to dokument vůbec neřeší. Chybí tam konkrétní cíle a úkoly, je to spíš přehlídka možností, co by město mohlo v této oblasti dělat,“ popsal výhrady zastupitel Martin Ander ze Strany zelených.

Úpravy si vyžádají miliony, které městské části nemají

Není také jasné, kolik bude celkem nový systém parkování nakonec stát (více informací naleznete zde).

To se pokusili odborníci vyčíslit ve třech městských částech, které se zapojily do pilotního projektu podle vizí strategie parkování. Tedy v Brně-středu, Novém Lískovci a v Bohunicích.

„U nás chybí šest tisíc parkovacích míst. Jde o to, abychom díky nové strategii mohli pozitivně diskriminovat lidi s trvalým bydlištěm v naší městské části a aby nepřinesla úbytek parkovacích míst,“ vysvětlil starosta Bohunic Miloš Vrážel (ODS). Pokud by radnice udělala všechny změny, které navrhuje Bkom, vyšlo by ji to na 25 milionů korun.

„My to v této chvíli nemáme z čeho zaplatit, financování musí být ve spolupráci s městem a Bkomem,“ dodal starosta Vrážel. Změny zahrnují jak úpravu místního značení, zavedení jednosměrných ulic, tak i budování nebo rozšiřování komunikací.

Podle strategie by si ale každá městská část mohla zvolit, jak parkování upraví, a zároveň by se jí radnice nemusely povinně řídit.

Někde by strategie mohla fungovat už za rok. Rozhodnou volby

Podle náměstka Kotziana se financování změny systému parkovišť bude řešit až později.

„Existují dva základní modely. Jedním z nich je, že výnosy z plateb za parkování, například ze zpoplatněných rezidenčních karet, se shromažďují ve zvláštním fondu, z něhož se platí výstavba dalších parkovacích míst. To už v některých městech funguje. Druhá možnost je, že nová parkoviště bude platit město ze svého rozpočtu,“ popsal Kotzian.

Nová strategie počítá jak se zavedením rezidenčních karet, které by lidem zajistily parkovací místa poblíž jejich bydliště (více čtěte zde), legalizací parkovacích míst, kde nyní auta stojí v rozporu s předpisy, novými pravidly pro parkování podnikatelů a zásobování, tak i s plány na stavbu záchytných parkovišť na příjezdových cestách do centra.

Alespoň v některých městských částech by mohla začít fungovat už během příštího roku. Jestli strategii vezmou za svou i nová osazenstva radnic a magistrátu, bude jasné po říjnových volbách.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

Jižní Moravu sužuje „nebeský strom z pekel“. Kvůli teplu se rychle šíří

Pajasan Žláznatý u dálnice D1 ve směru od Vyškova.

Dříve exotická okrasná dřevina, dnes invazivní hrozba. Nejen v Podyjí se bojí, že pajasan žláznatý vytlačí původní...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Změnou pruhů na Údolní v Brně zmátli řidiče. Část z nich jezdí špatně

Přechodem zrušili pruhy pro auta. Přesto nimi některá auta stále jezdí.

Na Údolní ulici v Brně sice namalovali chybějící přechod, kvůli nutnému zúžení silnice ale změnili i další pruhy....

Věrní diváci přijdou do letního kina i za deště, říká jeho organizátorka

Monika Šimková ze spolku Noční motýl se stará o letní kino na nádvoří radnice...

Momenty, kdy vítr strhl plátno letního kina nebo kdy chlapík z bufetu zachraňoval vlastním DVD představení, či týdny,...

Dálnice D2 u Brna byla obousměrně uzavřena. Střetlo se zde šest aut

Dálnici D1 na 18. kilometru ve směru na Brno zastavila nehoda tří aut (1. února...

Hromadná nehoda šesti aut v neděli odpoledne uzavřela dálnici D2 u Brna obousměrně na hodinu. Po šestnácté hodině se...

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.

Najdete na iDNES.cz