Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sběratel shání 100 tisíc lepenkových jízdenek. Chybí mu pár stovek

  7:10
98 606. Tolik kousků má Alan Butschek ve své unikátní sbírce vlakových jízdenek. Těch dřívějších, maličkých z lepenky. Sběratel z Rosic na Brněnsku chce dát dohromady kompletní sbírku původních lístků se všemi pořadovými čísly, kterých je sto tisíc.
Fotogalerie3

Láska z lepenky. Alan Butschek a jeho rozsáhlá sbírka jízdenek. Zbylé lístky shání i na internetu. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Původ lepenkových jízdenek je v Británii 19. století, ale používaly se po celém světě. Až do 90. let také v Československu. Kdo se podívá na jejich číslování, tomu je jasné, že Butschkova meta je daná - až skončí, měl by jich mít 99 999. Vlastně ne, 100 000.

Tu s výjimečným šestičíslím už má - sám si ji kdysi na začátku 90. let prodal v pokladě brněnského nádraží. Rosického rodáka totiž dráha ovlivnila na celý život.

Jako malému klukovi mu pod okny domku na trase Brno-Zastávka kouřily parní lokomotivy. „A to je něco, co snad nikoho nemůže nechat chladným,“ tvrdí Butschek. Sbírání jízdenek pak přišlo tak nějak samozřejmě, velmi často totiž jezdíval vlakem mezi Brnem a Rosicemi.

„Sbírku jsem zakládal vlastně nadvakrát. Poprvé v roce 1978, jenže to jsem si sem tam nějaké pomaloval, počmáral, popsal. Za to bych si dneska nafackoval, protože ani nechci vědět, kolik unikátů jsem si zničil,“ zlobí se.

Dal se jinou cestou než většina sběratelů. Pro něj není určující abeceda a názvy měst, kde byl doklad vydán. Pro Butschka je svatých pět čísel na vršku a vespod jízdenky.

V ČR jsou stejní nadšenci asi jen tři. Jeho sbírka tedy začíná číslem 00001 a měla by končit 99999. Obě už má dávno zařazené ve svých padesáti krabicích, do každé z nich se vejde dva tisíce kusů. S opravdovou úctou vytahuje „stotisícovku“, která komplet uzavírá. Je na ní jasně vidět, že tiskárna na takové číslo nebyla nastavená a připravená - nuly jsou jednotné, strojové a ta jednička prostě jiná. „Tiskaři ji tam doráželi ručně,“ hladí hnědý papírek.

Nejstarší jízdenka? Z roku 1893

Když se Alan Butschek o svých jízdenkách rozpovídá, poslouchá se to jako pohádka. Mluví krásnou češtinou, příběh má spád, zápletky i pointu. Těch zbývajících 1 394 kousků, které mu v krabicích chybí, má s přesnými čísly vypsaných na svých stránkách www.alanbutschek.cz.

Ze začátku bylo jednoduché lístky sbírat - zaprvé jich byly statisíce v oběhu, zadruhé mu je nosili všichni možní rodinní známí. Dnes už to jde ztuha. „Pořád se dá něco sehnat na burzách, přes internet, kluby nadšenců,“ vypočítává sedmačtyřicetiletý muž z Rosic.

Dodává, že pořád chce jít tím pravým sběratelským směrem - tedy dostávat se k novým kouskům darem nebo výměnou. Jen zlomek ze své obří sbírky si koupil. „Ale je mezi nimi nejstarší jízdenka, co mám. Vydaná byla 20. dubna 1893 v Drážďanech a pasažér s ní jel do Prahy přes Děčín. Koupil jsem ji náhodou na jedné burze a kupodivu nebyla ani nijak drahá,“ líčí.

V jeho kompletu jsou i zahraniční kousky, neomezuje se jen na české dráhy. „Nejvzdálenější pochází z Wellingtonu na Novém Zélandu a dovezla mi ji loni kamarádka. Vzdušnou čarou je to 18 118 kilometrů,“ precizně vypočítává sběratel. V krabicích jsou pečlivě zařazené jízdenky z dalších států - od evropských po Srí Lanku, Indii, Togo, Severní Koreu nebo Argentinu.

A nejde vždy o klasické jízdenky, které procvakl průvodčí. Na lepenkový formát 57 x 30,5 mm se tiskly třeba vstupenky na peron, stravenky, „pééfka“ a taky propustka na nádražní toaletu.

Předčasné Vánoce

Každou kartičku vytahuje s úctou, a jak říká, vždy když se mu sejde více kusů se stejným číslem, je velké dilema, kterou z nich vybrat jako tu hlavní, která skončí v reprezentativní krabici. A tak je jasné, že v Butschkovic domácnosti je mnohem více než 98 606 jízdenek. Pár parádních kousků si do sbírky vložil před koncem roku.

„Já měl Vánoce vlastně už 17. prosince, kdy mi kolega donesl krabičku po nějakém příbuzném. Ó, to byla nádhera, já už pak ani nepotřeboval stromek, kapra a další dárky,“ směje se.

Před pár lety se mu zase stalo, že u vrat zazvonil pán, řekl, že je poštmistr ze Zašové, podal mu tašku a zmizel. „To, co v ní bylo, jsem zařadil skoro všechno,“ vzpomíná Butschek. Sběratel se dárcům odvděčí hezky po svém - na lepenkové jízdence, kam si nechal natisknout poděkování. Dnes to jde udělat už jen v Jindřichově Hradci.

A teď tu pohádku. Je o Thomasi Edmondsonovi, který v britské stanici Milton celý systém vymyslel. První lepenková jízdenka se objevila v roce 1838, nebo 1839. Konec už je ale trošku neradostný.

„Když se přešlo na počítačové jízdenky a ty lepenkové přestaly být hlídanou ceninou, najednou jich u nádraží ležely kupy, topilo se s nimi, prostě se zničily,“ posmutní Butschek.

Konec kartiček přímo režíroval

Alan Butschek si ale život naplňuje ještě dalšími koníčky. Ve své podkrovní trucovně má třeba jízdní řády od 30. let 20. století až po dnešek. Věnuje se simulovanému pilotování letadel.

Zajímá se o městskou hromadnou dopravu, sem tam průvodcuje v historické tramvaji. O dráze několikrát publikoval. A pokud by vás cokoliv o vlacích a kolejích zajímalo, zřejmě u něj naleznete odpovědi. Nedávno se na Butschka obrátil třeba herec Tomáš Hanák, který rekonstruuje v Nižboru staré vagony na restauraci a chtěl mít všechno tip ťop.

Prostě, dráha, to je jeho život. Musel sice kvůli špatnému barvocitu oželet střední i vysokou dopravní školu, ale po „strojárně“ čerstvý inženýr hned pádil na brněnské nádraží žádat o práci. Paradoxně to byl on, kdo později ze zdejších pokladen vystrkal tuhé hnědé minikartičky - dostal na starosti zavedení těch počítačových.

Dnes sedí v budově jihomoravského vedení drah v brněnské Kounicově ulici a řeší nejčastěji hladké cestování po kraji. A aby bylo tvrzení, že dráha mu ovlivnila celý život, kompletní, je potřeba zmínit tohle. Když začínal na brněnském nádraží v osobní pokladně, odnášel tržby ke kase zavazadlové. A tam seděla ona... dnes jeho žena.

Autor:
  • Nejčtenější

Střílela. A otočila zbraň proti sobě. Instruktor neměl šanci reagovat

Premium

Na Střelnici Templář ve Znojmě přišel v neděli muž s patnáctiletou dcerou. Chtěli si zastřílet. Správce střelnice je poučil a dal jim k ruce instruktora. Protože ani jeden z nich neměl zbrojní...

Patnáctiletá dívka podlehla zranění ze střelnice. Nechala dopis na rozloučenou

Patnáctiletá dívka postřelená v neděli na střelnici ve Znojmě zemřela. Portálu iDNES.cz to potvrdilo několik důvěryhodných zdrojů s tím, že zbraň obrátila proti sobě a zanechala i dopis na...

Nezletilá dívka utrpěla ve Znojmě střelné zranění, je v kritickém stavu

Nezletilá dívka utrpěla v neděli ve Znojmě střelné zranění. Záchranka ji přepravila do nemocnice v kritickém stavu. Okolnosti incidentu, který se stal na střelnici, vyšetřuje policie. Případ...

Rozrušený mladík uklouzl na kraji Macochy, v poslední chvíli se chytil stromku

Sebevražedné myšlenky dovedly nedávno mladíka na okraj známé propasti Macocha v Moravském krasu. Od skoku dolů se jej snažili odradit policisté, při rozhovoru s nimi však mladík náhle uklouzl. Od...

Obrat Sparty, Jágrův gól, přestřelka pro Liberec. Hokej ale zastínila tragédie

Měl to být přímý souboj o první místo v tabulce, skvělý hokej ale zastínila smutná událost v ochozech. Při utkání Pardubic s Litvínovem zemřel fanoušek. Stranou tak zůstaly i další výsledky 34. kola...

Sparta zvládla souboj o čelo, Pardubice se dál trápí. Jágr dvakrát asistoval

V čele hokejové extraligy zůstává i po 36. kole Sparta, která v přímém souboji o první místo porazila Litvínov 5:3 a připsala si sedmou výhru v řadě. Na druhou příčku se mohly posunout Pardubice,...

12. ledna 2025  13:50,  aktualizováno  20:58

Koleda a recitování básní. V procesí strážců vinic byly i vesnické tety

Navštívili místní vinaře, každému zazpívali koledu a přednesli báseň, kterou mu ušili na míru. Hotaři neboli strážci vinic v sobotu prošli Popicemi na jižním předměstí Znojma. Hotařské koledy se...

12. ledna 2025  12:20

Krvavé vzpomínky i staré auto jako pódium. V brněnských klubech se děly věci

Především mnoho hudby, alkoholu i drog, ale také krvavé koncerty, vadné zesilovače nebo stará volha coby pódium. To je jen zlomek věcí, které historicky utvářely brněnskou hudební scénu. O nich i...

12. ledna 2025  10:48

Lidé se zajímají o okolí, darují víc i během roku, vyzdvihuje ředitel charity

Postupnými kroky stoupal v Diecézní charitě Brno, až se vyhoupl do úplně nejvyššího křesla. Po devatenácti letech, z nichž posledních šest strávil v čele Oblastní charity Blansko, se Pavel Kolmačka...

11. ledna 2025  12:36

Jak si naše testerky užily domácí wellness se Sanctuary Spa?
Jak si naše testerky užily domácí wellness se Sanctuary Spa?

Maminky si také zaslouží odměnu. A proto jsme vybrali 40 testerek, které od nás dostaly k vyzkoušení tři dárkové kazety od Sanctuary Spa. Jaká řada...

Exmanžel si z mého účtu poslal stovku. Klienty Spořitelny zaskočila změna

Klienty České spořitelny překvapila novinka, kterou od Nového roku mají disponenti účtů. S účtem, k němuž jim jeho...

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Pro své děti jsem zrádce. Vysoká cena za lásku k jiné ženě, říká režisér Adamec

Premium Jeho život je jako horská dráha. Nahoru, dolů, nahoru, dolů. Režisér jiří Adamec točil kdysi seriály a pohádky, jež se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...