O prošetření policejního postupu požádala v listopadu protikorupční organizace, protože s odložením věci nesouhlasila. Stanovisko státního zástupce nyní respektuje, i když podle jejího právníka Jana Dupáka policisté do hloubky prověřili pouze výseč jejich podezření, jež spočívala v divokém „vyklízení“ vybavení budovy včetně předmětů, které tornádo neponičilo.
„Naše trestní oznámení mířilo ale i na další závažné skutečnosti, především vnímáme odpovědnost ředitele S-centra, případně krajského vedení, za už více než rok a půl dlouhé zmatky a neschopnost pečovat o poničený majetek a rozhodnout o jeho dalším využití,“ poukázal Dupák.
Představitelé Jihomoravského kraje, který je zřizovatelem příspěvkové organizace, nejprve dlouho nedokázali o budoucnosti S-centra rozhodnout. Na začátku se totiž hovořilo o opravě a rychlém obnovení provozu. Následně politici směřovali k tomu, že ho nebudou opravovat a místo něj vznikne nové zařízení ve vedlejším Rohatci.
Loni v srpnu však náhle rozhodli, že původní budovu opraví s tím, že ale zároveň nadále počítají i s novou stavbou v sousední obci. Ke změně postoje je přiměla diskuze s ministerstvem pro místní rozvoj, jehož dotační titul mohou použít pouze na opravu zničeného objektu v tornádem zasažené lokalitě.
Hejtmanství nyní totožné závěry policie i státního zástupce ani loňské trestní oznámení protikorupční organizací nechtělo příliš komentovat. „Každý má právo jej podat. Výsledek šetření policejních orgánů respektujeme,“ uvedla pouze mluvčí kraje Alena Knotková.
Pochybnosti podle organizace přetrvávají
Transparency International v prosinci krajské radní upozornila na přetrvávající závažné pochybnosti v nakládání s majetkem S-centra. Stalo se tak ve stejný měsíc, kdy vyzvalo státního zástupce, aby zkontroloval policejní postup. I přes nejnovější uzavření trestně-právní roviny případu plánuje organizace dalšímu dění věnovat pozornost i nadále.
„Přestože se pochopitelně krajské vedení i ředitel S-centra po odložení oznámení tváří, že vše bylo v pořádku, není trestní rovina jediným relevantním hlediskem. Zásadní pochybení zjistily i kontroly krajského úřadu nebo inspektorátu práce. Množství nejasností ohledně toho, co se s majetkem S-centra po celou dobu dělo a jak se s budovou tedy vlastně naloží a kolik to bude stát, vzbuzují tolik otázek, že budeme kroky kraje a S-centra nadále sledovat,“ vzkázal Dupák.
Kontrola provedená krajem v S-centru odhalila nedostatky v inventarizaci majetku. „Ředitel Václav Polách byl vyzván k nápravě, nápravná opatření byla splněna,“ sdělila Knotková.
Trestní oznámení protikorupční organizace podala loni v květnu. Byla totiž přesvědčena o možném spáchání hned několika trestných činů. Konkrétně krádeže, zpronevěry nebo poškození cizí věci.
„Mohlo k nim dojít jak v souvislosti s odklízením škod ihned po tornádu, tak z hlediska dlouhodobého nakládání se stamilionovým veřejným majetkem od léta 2021 až dosud. Zjištěné skutečnosti, veřejné výpovědi svědků a chybějící odpovědi na úplně základní otázky k dalšímu osudu S-centra vypovídaly o velké závažnosti a vysokých škodách,“ vysvětlil Dupák.