S Alphaville lze doletět až na Neptun

  9:46aktualizováno  9:46
Německá hudební legenda osmdesátých let jménem Alphaville nadcházející pátek rozpumpuje brněnskou halu Rondo. Největší zimní koncert ve městě připomene berlínské synthpopové trio s hity jako Forever Young, Sounds Like A Melody nebo Big In Japan.

Alphaville | foto: Radek Miča, MAFRA

Alphaville nyní vstupují ve čtveřici a z někdejšího kapely, která vznikla  v roce 1982 v tehdejším západním Berlíně zbyl už jediný zakládající člen a zpěvák Marian Gold. A právě on odpovídal MF DNES v exkluzivní rozhovoru.

Svůj název si kapela vypůjčila ze sci-fi filmu francouzského režiséra Jeana Luc-Goddarda z roku 1965, kde se fiktivní Paříž nazývá Alphaville, protože zde vládne počítač Alpha 60...

Kolikrát jste ten film viděl?
Je to už dávno, tak třikrát, čtyřikrát. Vybavuji si ale surrealistickou atmosféru toho filmu velmi dobře. Tenkrát nebyl žádný podobný film jako tento, nebo jsem ho teda neviděl. Inspirovalo mě to k jedné z našich prvních písní - "Traumtänzer". Vzpomínám si, že tam byl nějaký problém s počítačem, který ovládal Alphaville. Byl poslán agent, aby to vyřešil. Přišlo mi to podobné naší situaci. Měli jsme spoustu problémů s našimi sekvencery a elektronickými bubeníky, a tak se mi zdálo jméno Alphaville víc než vhodné.

Jaké dnes používáte počítače?
Ani v dnešní době naše problémy úplně nevymizely, i když je technika na mnohem vyšší úrovni. Základem pro naše studiové aktivity je nový MacPro s Quad-core intel Xeon procesory. S takovým zařízením byste mohli klidně přistát na Neptunu..

Letos jste Českou republiku už navštívili a vystoupili 16. srpna na festivalu Beskydy Sound. Aplaudovalo vám okolo šesti tisíc lidí a magickou atmosféru dokreslovalo i zatmění měsíce. Co si slibujte od vystoupení v Brně?
Jo, bylo to super vystoupení, moc jsme si ho užili. Co se týče Brna, ohromně se těšíme zpět, vydáme během naší show maximum.

Před šesti lety jste v Brně zahajovali šňůru dvaadvaceti tuzemských koncertů. Na kapelu, hrající více než dvacet let, se tehdy přišly podívat zhruba tři tisíce posluchačů. Jak si to město pamatujete?
Bylo to myslím léto, když jsme zde hráli. Vzpomínám si, že celé město bylo tenkrát polepené plakáty Karla Gotta.

Váš hit Forever Young právě on převzal v roce 1999. Píseň se v českém znění jmenovala "Být stále mlád". Setkali jste se někdy s nejúspěšnějším českým popovým zpěvákem všech dob?
Samozřejmě. Je to vynikající umělec! Byli jsme velice poctěni, když se rozhodl nahrát svou verzi "Forever Young".

Přiblížíte prosím podobu a délku vaší nynější show, se kterou přijíždíte do Brna?
Budeme hrát všechno z našeho repertoáru. A vzhledem k tomu, že jsme téměř dokončili naše nové album, zahrajeme také pár kousků zcela nových. Vydání tohoto nového alba příští rok naprosto změní náš playlist na koncertech.

Do tuzemska se vracíte poměrně často. Máte k tomu nějaký důvod? Je zdejší publikum jiné než v okolních zemích?
V podstatě neustále jezdíme a koncertujeme. Dostáváme spoustu nabídek z východní Evropy. Hraní v Česku jsme si vždycky moc užili, publikum je skvělé, jiný důvod není.

Jak byste popsali a představili vaše dnešní hudební experimentování či cestu?
Neustále pracujeme a posouváme se kupředu, nicméně jádro naší hudby uchováváme. Trvalý proces hudebních změn a vývoje se zde mísí se stabilním faktorem, což jsem já, a to se odráží na osobnosti kapely.

Mohou se návštěvníci v Brně těšit na ochutnávku Nového alba Catching Rays On Giant, které nahrává zpěvák Marian Gold se svými parťáky ve studiu v Londýně společně s kanadským producentem Sebastianem Komorem a které vyjde až na jaře 2009?
Určitě zahrajeme tak dvě skladby z nového alba.

Při koncertu ke 20. výročí vzniku Alphaville jste poprvé vystoupili se smyčcovým kvartetem. Máte ve výhledu ještě nějaká jiná nezvyklá hudební spojení syntetizátorů a klasických hudebních nástrojů?
To byl velmi zajímavý experiment. Momentálně jsme ale spokojeni s tím, čeho jsou Alphaville schopni dosáhnout sami o sobě, a to je pro nás asi nejvíce fascinující.

Marian Gold pracoval také na muzikálech jako třeba Alenka v říší divů... Co pro vás znamená hudební divadlo? Máte v plánu nějaké další muzikály? O čem?
Abych řekl pravdu, "Alenka" je stále nedokončená, a ani nevíte, jak moc bych si přál, aby už byla hotová. Je to už tak 10 let, co na tomto projektu pracuji, a vypadá to tak na další rok až dva roky práce, minimálně. Šíleně miluji muzikály a operu, zrealizovat něco takového a dostat to až na pódium, to je sen. Vše, co mohu říct, je, že moje verze Alenky bude ta nejbáječnější, nejfantastičtější, nejkrásnější, nejvíce romantická a vzrušující ze všech verzí od vydání té originální. Bůh žehnej Lewis Carroll.

Svět je dnes plný nejrůznější muziky.... Co musí jakákoliv hudba podle vás splňovat, aby se o ní dalo říct, že je dobrá?
Musí mít srdce a duši, aby mohla drnkat na mou strunu

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Záchranáři chtějí přidat plyn, vadí jim rychlostní limity pro sanitky

Ilustrační snímek

Řidiči sanitek jihomoravské záchranné služby chtějí uvolnit či úplně zrušit rychlostní limity, které nařídilo vedení....

Studenti brněnské odborné školy se bouří, peticí odmítají stěhování

Ilustrační snímek

Obrovská vlna nevole se zvedla mezi studenty a učiteli Vyšší odborné školy Brno v Pionýrské ulici. Důvodem je záměr...

Najdete na iDNES.cz