Rybníky opustím, až dostanu peníze, vzkazuje podnikatel

  13:01aktualizováno  13:01

Otto Vaďura musí skončit s hospodařením na Lednických rybnících a do konce září vylovit své ryby. Rybníkář tvrdí, že je to nemožné. Ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Již nyní by měl Otto Vaďura rybníky začít vypouštět, aby v termínu stihl i výlov. Z rybníků však ještě neubyla ani kapka.

"Jen hlupák může vymyslet, aby se v srpnu vypouštěly rybníky a v září lovily. Všechny ryby bych pozabíjel. V teplé vodě se udusí," říká ostře Vaďura. Před dvěma lety by přitom podle něj letní výlov ještě možný byl.

Loviště zničilo letnění i přemnožení karasů

"Když jsem podepisoval nájemní smlouvu na rok 2008, všechny rybníky měly čerstvě obnovená loviště. Do každého se i po vypuštění rybníka vešlo zhruba třicet tisíc kubíků vody. Při takové vodě bychom mohli lovit i v září," vysvětluje. Loviště však podle něj zničilo letnění sousedního rybníka Nesyt.

LEDNICKÉ RYBNÍKY

Firma APH rybníky hospodaří na trojici rybníků Apollo, Prostřední a Hlohovecký. Spolu s Nesytem tvoří soustavu Lednických rybníků, které patří do národní přírodní rezervace a soustavy Natura 2000. Ochrana přírody tu před hospodařením má přednost. Spory mezi ochránci přírody a firmou APH trvají řadu let. Odstartoval je Vaďurův odpor vůči plánu péče, který zahrnoval i letnění Nesytu, tedy snížení hladiny a obnažení dna.

Podle šéfa Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiřího Matušky jde o holý nesmysl. "Myslím, že je to jen fikce, kterou se pan Vaďura jakýmsi způsobem hájí. Letnil se rybník Nesyt, pan Vaďura má v nájmu tři jiné rybníky. Logiku to moc nedává," namítá Matuška.

Rybníkář je ale opačného názoru. "Tím, že ochránci přírody vypustili Nesyt, ubylo vody i na našich rybnících. Kdejaký vítr, který udělal trošku vlny, loviště v podstatě zarovnal. V rybnících není žádná prohlubeň, kterou pro výlov potřebujeme," tvrdí.

Výlov navíc komplikuje množství plevelných karasů, kteří jsou podle Vaďury opět následkem letnění.

"Loni jsme lovili až na přelomu října a listopadu a i v tomto období jsme měli obrovské problémy, aby ryby přežily. V rybníce mám třeba třicet tisíc kaprů, kteří chtějí dýchat. A je velký rozdíl, když jsou tam s nimi další miliony karasů, kteří také chtějí dýchat. To množství karasů v lovišti odčerpá veškerý kyslík a je konec," tvrdí Vaďura.

Ochránci přírody jsou rybníkáři ochotni vyjít vstříc, pokud jde o termín výlovu. "Je to otázkou dohody. Majetek musí pan Vaďura předat do konce září, ale může se s vlastníkem rybníků dohodnout, že výlov provede později," říká Matuška.

Rybníkář: Chci srovnat škody

To je však Vaďurovi málo. Chce také srovnat škody, které mu způsobil karas. Dohromady už je to podle něj asi pět milionů korun.

Vedení Agentury ochrany přírody a krajiny jeho požadavek nekomentovalo. Náměstek ekonomickoprovozní sekce Vlastimil Ostrý, který s Vaďurou jednal o nájemních vztazích, na dotazy neodpověděl.

Už od konce září bude agentura pro Apollo, Hlohovecký a Prostřední rybník hledat nového nájemce. Předběžný zájem už projevilo Rybníkářství Pohořelice, které hospodaří na Nesytu. "Půjdeme ale samozřejmě cestou výběrového řízení," naznačil Matuška.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Lidé zahlcují záchranku, volají ji i kvůli puchýřům nebo kocovině

ilustrační snímek

Před rokem dostali záchranáři v Brně posádku navíc, ale ani to už nestačí. Výjezdů totiž neustále přibývá. Lidé si...

Mám minutu, abych lidi vyhecovala ke cvičení, říká animátorka z akvaparku

Práci animátora objevila Lucie Navrátilová před pěti lety v Tunisku a hned ji...

Lucie Navrátilová před pár lety odjela na dovolenou do Tuniska, kde ji natolik upoutaly hotelové animátorky, že další...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz