Rybáři letos tahají velké kapry. Na Vánoce je však zájem o menší ryby

  7:01aktualizováno  7:01
Díky teplému a dlouhému létu, které se protáhlo až do konce září, tahá většina rybářů při výlovech jihomoravských rybníků ze sítí nečekaně velké ryby. Někteří tak velké, že radost z přírůstku kalí pochyby, zda o ně bude při prodeji na vánočních stáncích zájem.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Ryby letos narostly opravdu hodně, hlavně kvůli teplému září. Například kapři v našem rybníku mají v průměru okolo 4,5 kilogramu. To už je opravdu dost. Pro zákazníky, kteří chtějí rybu na Vánoce, až příliš. Zájem je většinou o kapry kolem tří, maximálně tří a půl kilo,“ posteskl si při výlovu čtyřicetihektarového rybníka Olšovec v Jedovnicích na Blanensku porybný Josef Kocman.

Velikost šupináčů podobným způsobem komentovali i lidé, kteří si pro čerstvou rybu došli přímo na hráz. „Ti už jsou moc velcí, to nebude dobré maso. Dejte mi toho nejmenšího, co máte, maximálně tak tříkilového,“ dožadoval se asi šedesátiletý zákazník prodejců. I když bylo teprve kolem desáté dopoledne, měl smůlu – nejmenší kapr v nabídce vážil 4,4 kilogramu.

Plánované větší výlovy

  • 12. 11. Popůvský rybník na Brněnsku
  • od 14. 11. Novoveský rybník na Pohořelicku
  • 15. až 18. 11. Jarohněvický rybník v Dubňanech na Hodonínsku
  • 21. až 27. 11. rybník Nesyt v Lednicko-valtickém areálu

Olšovec je přitom určený především k rekreaci, ryby tam proto vůbec nekrmí. Kvůli tomu, že chtějí mít vodu hlavně pro plavce, jich navíc nenasazují tolik, kolik by mohli.

„Nemáme moc silnou obsádku, prioritou je pro nás rekreační účel rybníka. I když to vypadá, že se nakonec i pro velké kapry letos najde odbyt u zpracovatelů nebo jiných prodejců, pro příští rok zvažujeme, že nasadíme menší ryby,“ potvrdila ředitelka společnosti Olšovec a místostarostka Jedovnic Anna Bayerová (KDU-ČSL).

Nečekaně narostlé ryby hlásí i jinde v Jihomoravském kraji. Tam, kde však slovují vodní plochy přímo určené k chovu ryb, jsou klidnější. Velikost si totiž umí částečně ohlídat podle průběžných výlovů, na základě nichž pak rybám upraví množství dodávaného krmiva. Ani to ale neplatí všude.

„Někteří kolegové si stěžují, že ryby mají už moc velké a bude problém je prodat. Týká se to hlavně míst, kde klesla velikost původně plánované osádky. Zbylé kusy mají pak víc prostoru a snadněji narostou. Někde za to může větší úhyn z jara, jinde kormoráni, občas i velký nápor pytláků,“ podotkl Jiří Janoštík z Rybářství Hodonín.

Odložený výlov i hasiči v pozoru

Kvůli teplému létu a září řešil i jiný problém. Podobně jako většina rybářů v kraji totiž také na Hodonínsku bojovali s horším okysličením vody a chodili k rybníkům hlídat, jestli nedochází k úhynu.

Přímo v Hodoníně kvůli tomu navíc museli odkládat výlov rybníka na Písečné. Málo okysličené ryby by totiž manipulaci na suchu nepřežily, muselo se proto čekat až na chladnější počasí.

Jinde rybáři dokonce povolávali hasiče a sčítali mrtvé kusy. „Dlouhotrvající sucho, vysoké teploty a hlavně vyschnutí přítoku způsobily úhyn třeba v nádrži pod Kuničkami. Museli jsme povolat hasiče s cisternami, kteří vodu okysličovali. I tak bohužel uhynuly desítky candátů a štik, dravé ryby jsou na kyslík choulostivější,“ popsal předseda blanenské pobočky Moravského rybářského svazu Martin Sklář.

Ceny podobné jako loni

Jinde naopak teplé léto a začátek podzimu uvítali. Zhruba desetiprocentní nárůst oproti loňsku hlásí díky počasí rybáři z Povodí Moravy. Nečekané přírůstky jsou ale i na dalších místech.

„Jsme příjemně překvapení. Měli jsme několik kategorií rybích násad a průměrný přírůstek je půl až jeden kilogram. Ryby tak mají 2,5 až 3,5 kilo, což je ideální váha,“ pochvaloval si po víkendovém výlovu letovického přehradního rybníka šéf tamních rybářů Radek Zemánek.

Zákazníci u kádí to ale před Vánocemi neocení, leda by vyrazili s pruty na přehradu Křetínka. Právě do ní a do Letovického rybníka u koupaliště totiž zdejší kousky putují jako násada pro sportovní rybolov.

Spokojení jsou po víkendovém výlovu Vrkoče také v Rybníkářství Pohořelice, které je největším producentem ryb v kraji.

„Ryba je pěkná, zmasilá, vysoké kvality, jakou náš zákazník očekává,“ uvedl ředitel rybníkářství Antonín Osička. Podle něj byl letošní rok o něco příznivější než loňský. I tentokrát si však tropické noci vyžádaly zvýšený dozor na rybnících. „Všechno jsme nakonec zvládli a ryby jsou v požadované hmotnosti,“ dodal Osička.

I přes některé problémy prodejci letos neplánují žádné dramatické změny v cenách ryb směřujících na vánoční stůl. Za jeden kilogram kapra by tak zákazníci měli zaplatit zhruba 80 korun, amur přijde průměrně na 85 korun, za štiku si milovníci čerstvého rybího masa připlatí – kilo vyjde na 220 až 230 korun.

Kdo chce ušetřit, měl by ještě zamířit přímo na výlov některého z rybníků, ceny na hrázích mohou být totiž až o dvacetikorunu za kilogram nižší.

Autoři: ,

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Za fiktivní vývozy odpadu na Vyškovsku čelí obvinění tři muži a firma

Ilustrační snímek

Společnost Respono, jež sváží odpad ze stovky obcí na Vyškovsku, podle policie proplácela faktury za odpad, který na...

Snahou je, aby lékaři mohli operaci naplánovat v mobilu, říká biomechanik

Pětatřicetiletý Petr Marcián se biomechanikou na Fakultě strojního inženýrství...

Zkoumají lidské tělo, ale nejsou doktoři. Spíš strojaři, kteří pomocí výpočtového modelování tvoří detailní modely...

Ekofarem přibývá. Je třeba začít používat selský rozum, říkají statkáři

„Určitě to zvládne každý, kdo ekozemědělství bere jako poslání nebo životní...

Sehnat potraviny od zemědělců, kteří jsou ohleduplní k přírodě a nepoužívají například agresivní chemické prostředky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz