Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojem. Provozoval hudební kluby, měl obchod s oblečením a prodával auta. Jenže jeho sláva netrvala věčně. Skončil ve vězení podobně jako další polistopadoví podnikatelé. Nyní žije v Bratislavě.
Redakci MF DNES se ho tam podařilo sehnat. Do médií se však odmítá vyjádřit. „Vše, co jsem kdy uvedl, se obrátilo proti mně. Proto již nechci nic komentovat,“ řekl pouze.
V 90. letech byl jednatelem a společníkem brněnské firmy Autosalon Hošna. Právě obchodování s vozy ho ale přivedlo až k soudu. Byl obžalován a následně také odsouzen za to, že od září do prosince 1993 odebral od mladoboleslavské Škody celkem 130 automobilů, které následně dále prodal. „Peníze ale použil pro svoji potřebu a na úhradu svých dalších závazků, aniž by za auta automobilce zaplatil. Tím jí způsobil škodu ve výši nejméně 25 milionů korun,“ zaznělo v roce 2007 u Vrchního soudu v Olomouci.
Hošna použil snad všechny dostupné prostředky, které ho napadly, aby se vyhnul trestu. Odstěhoval se na Slovensko, kde získal občanství a pro policii a soudy byl na útěku. Proces s ním byl proto veden jako s uprchlým. Vydán byl až na základě eurozatykače. Podal dovolání k Nejvyššímu soudu a také ústavní stížnost kvůli údajnému porušení práva na spravedlivý proces.
Marně. Hošnovi zůstal trest osm a půl roku, který si začal odpykávat v Bratislavě, později ho převezli do věznice v Kuřimi na Brněnsku. Zhruba v polovině trestu se dostal na svobodu na podmínku.
Více než s vězením si Hošnu mnozí ale spojují s jeho majetkem a působením v byznysu. Svezl se po vlně rychle nabyté svobody v porevolučním Československu. V 80. letech přitom ještě pracoval jako kulisák v brněnském Janáčkově divadle. Potom ale využil uvolňování ekonomiky a ještě před sametovou revolucí se stal podnikatelem.
Na plísňové kalhoty se stály fronty
Kšeft si Hošna postavil na tehdy módním artiklu – takzvaných plísňových kalhotách. „Obrovsky se mu dařilo. Před jeho obchodem v Pekařské ulici byly nekonečné fronty,“ zavzpomínal již dříve pro MF DNES fotograf Jef Kratochvil, který je Hošnovým blízkým přítelem a později ho chodil navštěvovat i do kuřimské věznice.
Obchod se nazýval Monako, což ve zkratce znamenalo Móda na koleně.
S Hošnou je spojená i minulost dnes chátrající pasáže Jalta na Dominikánském náměstí. Provozoval tam klub Babylon. V době jeho největší slávy se do něj sjížděly největší české hudební hvězdy jako Dan Bárta, Monkey Business, J. A. R. a spousta dalších. Dnes už klub neexistuje, Jaltu později nevýhodně získalo město a dnes se ji marně snaží prodat.
Jednou z Hošnových posledních brněnských snah bylo otevření klubu Edison Garden na Kolišti, znovu poblíž Malinovského náměstí. Vlastnil ale i další podniky. Například budovu ve Vídeňské ulici, kde chtěl prodávat mercedesy nebo kavárnu Opera na Malinovského náměstí. Angažoval se také ve filmu, byl producentem snímku Trhala fialky dynamitem a vlastnil podíl v promotérské agentuře Pragokoncert, která chtěla pořádat koncerty velkých světových hvězd.
Hostil celebrity
V Brně po Hošnovi zbyla mimo jiné vila v Pisárkách. V 90. letech se tam sjížděly známé osobnosti jako Helena Růžičková, Pavol Habera nebo Iveta Bartošová.
Pak se ale vila stala jádrem sváru Hošny s jeho mladou manželkou Barborou. S tou se oženil v době, kdy měl poprvé vážné problémy se zákonem. Policie ho podezřívala ze zpronevěry, když prodal za jeden a půl milionu mercedes patřící leasingové firmě. Několik měsíců strávil ve vazbě, odsouzen ale nakonec nebyl. Právě ve věznici se oženil s tehdy osmnáctiletou dívkou, jemu bylo 31 let.
Barbora však později začala udržovat milenecký poměr s Čechoameričanem Ctiradem Matějkou, s nímž se honosné sídlo pokusila získat. Hošna byl přesvědčený, že proti němu chystali komplot. „Pravděpodobně to byla dlouhodobě plánovaná akce zaměřená proti mně,“ prohlásil u soudu. Vila se nakonec stala součástí insolvenčního řízení a nyní chátrá.
V Bratislavě je zpět u showbyznysu
A co dělá téměř padesátiletý Hošna dnes? Znovu se věnuje byznysu. Žije v Bratislavě a pracuje jako producent ve slovenské firmě Music Academy, která provozuje agenturu Babylon Atelier. Vlastníkem je Hošnův bratr Bohumil. Společnost ale zakládal se známým slovenským hercem Marošem Kramárem.
Před třemi lety se na slovenském serveru Čas.sk objevily informace, že jejich společný obchod bude mít zřejmě dohru u exekutora. Kramár se médiím svěřil, že je ze spolupráce s Hošnovými zklamaný kvůli neshodám v hospodaření. Nakonec svůj padesátiprocentní podíl prodal Bohumilu Hošnovi a podnik funguje dál. Ateliér uspořádal koncerty interpretů jako Black Eyed Peas, Alphaville či Fugees.