Nápad unie oživil případ, kterým se ve středu zabýval Ústavní soud. Ten se zastal prvorodičky, která si stěžovala na porodní postupy personálu v nemocnici. Stížností se tak budou muset znovu zabývat policisté (více o případu čtěte zde).
Podobným sporům by mohl zabránit brněnský porodní dům, což by podle šéfky unie Hájkové Klíčová mohla být pro nastávající matky vhodná alternativa oproti porodům v nemocnicích. O projektu bude debatovat s pediatry, porodníky, záchranáři i politiky.
Co všechno obnáší porodní dům?
Budou tam pracovat porodní asistentky, které budou ženy během těhotenství kontrolovat. Péče bude více individuální, než je tomu v nemocnicích. V domě mohou ženy i rodit. Docházet tam ale budou také lékaři. Chceme, aby s porodními asistentkami spolupracovali. Některé ženy mají špatné zkušenosti z porodnic a přejí si potom rodit doma, alternativou by mohl být právě porodní dům.
V jaké fázi nyní projekt je?
Podporuje nás náměstek brněnského primátora Matěj Hollan, který má na starosti zdravotnictví. Jsou nám také naklonění záchranáři.
Jaký je hlavní přínos soukromých porodních asistentek?
O rodičku se starají individuálně. Není to jako v nemocnici, kde se u ženy střídá personál. Asistentka pomáhá před porodem, zajišťuje důležité věci u porodu a dojíždí za ženou i domů. Když má asistentka smlouvu s nemocnicí, může porod i vést. Potom matku učí správně kojit a starat se o dítě, to je díky tomu zdravější.
Jak je to s počtem porodních asistentek, přibývá jich?
Ano, ale problém je v tom, že potřebují registrace od krajských úřadů. Bohužel některé kraje nejsou této službě nakloněné a registraci dají třeba bez povolení vést porody. Na jižní Moravě má tato péče tradici. Přetrvala i za minulého režimu.