Lenost? Ne, jen nevíme, co dělat dřív, říká autor knihy o prokrastinaci

  12:16aktualizováno  12:16
Petr Ludwig je autorem knihy Konec prokrastinace, která radí lidem jak nemrhat časem. Z publikace se stal bestseller, ale Ludwig není spisovatelem. V Brně vede společnost GrowJOB, která pomáhá firmám a podnikatelům s organizací času. Vychází přitom z průzkumů MIT nebo Harvardovy univerzity v USA.

Petr Ludwig je autorem úspěšné knihy o prokrastinaci. Je napsaná tak, aby ji porozuměl každý. Připomíná proto dětskou publikaci s obrázky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Petr Ludwig prodělal těžkou neurologickou poruchu. Když se dostal z nemoci, kvůli níž mu přestala fungovat polovina těla a málem zemřel, uvědomil si, že jeho největším bohatstvím je čas. Před osmi lety založil v Brně firmu GrowJOB, která dnes radí firmám HP, Webnode, Allianz, ale i jednotlivcům.

Ludwig vede válku s jevem, kvůli kterému lidé cenný čas prohospodařují sami. Jmenuje se prokrastinace, chorobné odkládání povinností.

"V Česku hodně říkáme: to nejde, to se nepodaří. Rodiče to přenášejí na své děti. My se ten koloběh snažíme narušit," vykládá Ludwig. Jeho kniha Konec prokrastinace se stala bestsellerem, na přednáškách se potkávají stovky studentů, manažerů i důchodců.

Když dříve člověk nesplnil svoje povinnosti, byl prostě líný. Dnes čím dál tím častěji zaznívá slovo prokrastinace. Je to to samé?
Prokrastiace není lenost. Líný člověk dělat nic nechce. Chudák prokrastinátor by rád něco dělal, dokonce ví, co. Ale často je to spojené s takzvanou rozhodovací paralýzou. Máme tolik úkolů, že nevíme, kterým začít a jdeme raději dělat něco nepodstatného. Lidé mají s prokrastinací potíže od nepaměti. Dnešní doba je složitější a rychlejší, musíme se stále častěji rozhodovat. Míra prokrastinace roste.

Přistihnete se sám někdy při prokrastinaci?
Je to mnohem lepší než dříve. V mém případě už většinou nenahrazuji něco smysluplného něčím naprosto nesmyslným. Ale občas se přistihnu, že místo abych řešil expanzi firmy do zahraničí, tak třeba mám přednášku, nebo konzultuji s klienty. Kolegové mi to pak vytýkají.

Mezi vaše klienty patří třeba Microsoft, Cisco, Vykupto. Co jim radíte?
Ze všeho nejdůležitější je motivace. Snažíme se lidem vysvětlit, že nezbytné je najít hlavně motivaci vnitřní, to znamená potěchu z práce. Pokud jsme dopředu hnáni jen motivací vnější, například uzávěrkou, výhružkami šéfa nebo vidinou vyššího platu, vlastně neděláme věci, které dělat chceme, ale ty, které musíme. Navštívil jsem firmy v Belgii, Německu, Rakousku. Pamatuji si dánského výrobce léků Novo Nordisk. Má 30 tisíc zaměstnanců. Když jsem tam přijel, všichni byli na první pohled spokojení a usměvaví. Z českého pohledu je to krajně podezřelé. Dokonce jsem uvažoval, že farmaceutická firma jistě ví, co svým pracovníkům míchat do pití. (smích) Ale pak jsem zjistil, že důvod je jiný. Za tím, co dělají, vidí smysl. Chtějí lidem s cukrovkou dělat lepší život. Nebojují s konkurencí, ale tou nemocí.

Lze ale smysl najít v každé práci?
Hodně to řešíme třeba u výrobních firem. Když společnost zpracovává kov, dá se smysl najít v mistrovství výsledných výrobků. Pokud firma neví, proč podniká, je to cesta ke krachu. Pracujeme například s IT firmami. Poptávka po informaticích je obrovská. A pokud je firmy lákají jenom penězi, často pak stačí, aby konkurence jejich cenným zaměstnancům nabídla o pár stovek více a oni odcházejí.

Daří se vám to, čím se živíte, vysvětlit třeba svým prarodičům?
Dokonce teď chceme to, co normálně přednášíme ve firmách, začít vykládat i v domovech důchodců. Už na to školíme své "senior" konzultanty. Doslova. Pro seniory je totiž velmi jednoduché ztratit v důchodovém věku smysl života. Řeším to s mojí kamarádkou Silvií Dymákovou, která natočila dokument Šmejdi o prodejcích, kteří lidem vnucují předražené zboží.

Petr Ludwig (28)

Vystudoval práva na Masarykově univerzitě a informatiku na VUT.

Jeho firma se původně věnovala informatickým zakázkám. Dnes GrowJOB zejména radí vysoce postaveným manažerům i zaměstnancům firem v záležitostech osobního a firemního růstu a dělá školení pro veřejnost. Mezi klienty společnosti, která má zhruba dvacítku pracovníků, patří například CISCO, HP, Konzulta či OMV.

Ludwig je také autorem knihy Konec prokrastinace.

Takže i důchodci prokrastinují?
Jejich prokrastinace může vypadat právě tak, že opakovaně jezdí na předváděcí akce, i když vědí, že je tam budou chtít okrást. Nemají totiž jinak co dělat. Přitom se to dá změnit. Pamatuji si příběh jedné babičky, která perfektně peče. Domluvila se tak s jednou restaurací, že jim bude vyrábět koláče. Paní ví, že její výrobky někdo jí. Podnik má super dodavatele domácích koláčů. A zákazníci si pochutnají.

Jak odpočíváte?
Platí, že člověk by měl odpočívat průběžně. Lidé se tři měsíce dřou, pak odjedou na čtrnáct dnů k moři. A po dovolené zjistí, že mají tři sta nevyřízených e-mailů a vlastně je jim hůře než před volnem. Já například improvizuji na kytaru, mám ji v kanceláři. Chodím také na procházky do Lužáneckého parku. Mám tam změřené úseky, takže vím, že jdu na procházku pětiminutovou nebo patnáctiminutovou. Snažím se také sportovat. Jezdím na bruslích u Olympie, hraji squash.

Přednášíte, konzultujete. O prokrastinaci jste napsal i knihu Konec prokrastinace. Za tři čtvrtě roku máte sedmý dotisk a třicetitisícový náklad. Nemáte ale někdy chuť pracovat rukama? Třeba postavit zeď?
Pomáhá mi, že za mnou zůstala ta kniha. Když chci vidět zeď, tak si ji udělám z knížek. (úsměv) Netěší mě ani tak, že se dobře prodává. Ale každý den mi chodí třeba tři e-maily od lidí, kteří píší své příběhy. Před měsícem jsem měl přednášku v Liberci. Na konci za mnou přišla jedna slečna. Prý měla autonehodu, učila se znova chodit a jedna metoda z knihy jí pomohla to po malých krůčcích zvládnout.

Podobných příruček jsou dnes plné regály knihkupectví, kolem osobního rozvoje je skoro kult. Jak rozlišit, co číst?
Na konci knihy je odcitovaných asi 120 studií, ze kterých jsem čerpal. Bylo pak výzvou všechna složitá fakta sepsat tak, aby tomu rozuměl každý. Výsledek připomíná dětskou knížku s obrázky. Bylo mi totiž jasné, že pokud prokrastinátorovi bude knížka připadat složitá, hned ji odloží. Spoustu motivačních příruček dokáže udělat víc škody než užitku. Často jsou to sepsané zkušenosti jen jednoho člověka. Takové knížky obsahují mnoho mýtů, které od sebe autoři ještě rádi opisují. Seberozvojová knížka, na konci které nejsou uvedené žádné vědecké zdroje, je jen balast.

Bojuje se proti prokrastinaci dobře z Brna?
Máme pobočku i v Praze. Ale sídlo si necháváme právě na jižní Moravě. Často jezdíme do Bratislavy. Kolega, který se narodil ve Vídni, zase míří do Rakouska. Brno je strategicky umístěné mezi třemi hlavními městy, což je pro nás ideální. Máme teď ale v plánu zřídit pobočku i v Londýně. Možná si nabijeme čumák, ale vyčítal bych si, kdybych to nezkusil. Věříme, že s naším knowhow můžeme v zahraničí zabodovat.

  • Nejčtenější

Při střelbě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je těžce zraněný

V bytě na Palackého třídě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je zraněný, uvedla policie na Twitteru. Zbraň...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Kometa otočila duel na Kladně a vede. Hradec zdolal mistra po nájezdech

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím brněnská Kometa, která v dohrávce 11. kola extraligy otočila nepříznivě se...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Hasiči potřebují projíždět křižovatky rychleji, testují přepínání semaforů

Hasiči sice mohou jezdit s modrými majáky i na červenou, přiznávají však, že ostatní řidiči kolikrát nevědí, jak se...

Stržené vedení mezi Brnem a Břeclaví komplikovalo celý den provoz vlaků

Provoz na trati mezi Brnem a Břeclaví blokovalo několik hodin stržené trakční vedení. Dálkové spoje jezdily odklonem, a...

Výbuch ve vinařství na Břeclavsku zranil dva lidi, místní mluví o palírně

V obci Perná na Břeclavsku vybuchla výrobní hala vinařství. Při explozi utrpěli dva lidé vážné popáleniny. Hasiči nyní...

Premium

Nejsu Balzac, kastelánem zůstanu, říká autor Poslední aristokratky

Nechce být známý a většinu nabídek na rozhovor odmítá. Pro tentokrát však spisovatel a zámecký kastelán v Miloticích na...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz