Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Historik Válka si dějiny prožil a tvrdí: Jsem optimista, děláme pokrok

  7:51
„Z dějin mám pozitivní dojem,“ říká o zvratech nejen minulého století Josef Válka. A můžete mu věřit, málokdo zná historii lépe než on, a zvláště tu moravskou. Brněnský historik nedávno oslavil 85 let.

Málokdo ví o dějinách Moravy více než brněnský historik Josef Válka. | foto: Michaela Dvořáková

Minulou neděli se dožil 85 let Josef Válka, historik a dlouholetý emeritní profesor historie na Masarykově univerzitě v Brně. Je především autorem vynikajících dějin Moravy a mnoha odborných, studijních i publicistických textů zaobírajících se historií i jejím přesahem do současnosti.

Zažil jste osobně dějiny této země od první republiky až po čtvrtstoletí současného režimu. Jaký dojem jste si z takto prožitých dějin zvratů odnesl?
Pozitivní. Jsem historický optimista. Navzdory všem katastrofám existuje v dějinách to, čemu říkáme civilizační pokrok. Za starých časů, například za první republiky, by dnešní člověk žít nedokázal. Prodlužování věku je přesvědčivým důkazem pokroku materiálních podmínek života, i když přináší nové problémy, které jsou však řešitelné. To, že se sociálních problémů ujímá stát, pokládám za součást pokroku. Radikální liberalismus a individualismus patří minulosti. Důležitou roli zde hraje věda. Její možnosti jsou nekonečné. Stagnuje politika. Dokonce se vracejí pravěké a středověké válečnické poměry.

Josef Válka

Přední český historik a emeritní profesor českých dějin na Masarykově univerzitě v Brně se narodil 13. července 1929 v Borači-Podolí u Tišnova.

V letech 1948 až 1952 vystudoval historii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 1952 působil na brněnském Historickém ústavu Filozofické fakulty.

Jeho přednášky pro studenty historie na jeho alma mater se věnovaly zejména novým přístupům v historiografii střední Evropy.

Po celou normalizaci mu byla výuka vysokoškolských studentů znemožněna a on se stal administrativním pracovníkem Historického ústavu v Brně.

Od roku 1990 mu bylo vráceno právo vyučovat na univerzitě a byl jmenován profesorem českých dějin. Kromě hojné publicistické činnosti, z níž vyčnívá zejména úctyhodná práce na dějinách Moravy (Středověká Morava, Morava reformace, renesance a baroka), se věnoval organizaci vědecké práce ve společenských a historických vědách.

Jste autorem dějin Moravy. Mají nějakou zvláštnost?
Ano, tou zvláštností je zcela specifický vztah Moravy a Čech v rámci českého státu. Český stát se v dějinách teritoriálně měnil, ale jeho pevným jádrem je spojení Čech a Moravy, které z dějin nelze vymazat. Spory Čechů a Moravanů se přeceňují, vždycky byly zcela bagatelní. Od vymření moravských Přemyslovců tyto spory mizí a český král je současně moravským markrabětem. V patnáctém, „husitském“ století je na žádost Moravanů zemským sněmem uzákoněna neodlučitelnost obou zemí. Ta vlastně trvá od příchodu praotce Čecha dodnes.

Léta jste učil studenty. Když jste za normalizace nemohl, přineslo vám to něco dobrého?
Ani ne. Někteří kolegové mi snad i trochu záviděli, že „nemusím učit“. Mysleli, že učení bere vědci čas. Já jsem se však vždycky cítil kantorem, i když jsem neučil a mohl bádat a psát dějiny Moravy. V humanitních vědách se od starověku učení a bádání spojují, přičemž učitel a žák tvoří základní kulturní a vědeckou vazbu. Když děláte vědu, někdy to nejde, a tu se vám vnucuje pocit zbytečnosti. Učit se musí. Pokud jsem učit směl, nevynechal jsem jedinou hodinu. Pokud vás studenti poslouchají, respektive chodí na volné přednášky, je kantořina nejlepší zaměstnání na světě. Období, kdy mi to bylo dopřáno, byla ta nejlepší léta mého života. Základem kantorství by měla být vzájemná důvěra učitele a žáka. Jakési partnerství. Na vysokou školu se dostane mnoho inteligentních a nadaných mladých lidí. Je radost je učit a diskutovat s nimi. Už nevím, který z velikánů vědy píše, že nejlepší nápady dostával při rozhovorech se studenty. Je pravda, že na takzvaných západních univerzitách se v 60. letech víc diskutovalo a polemizovalo. Možná se to teď u nás změnilo k lepšímu. Myslím ostatně, že zejména v 60. letech se situace i u nás vracela k ideálu intelektuálního partnerství učitele a žáka, což se snad i dál rozvíjí.

Málokdo ví o dějinách Moravy více než brněnský historik Josef Válka. Na snímku...

Historik Josef Válka na zahradě se svou ženou Růženou Ostrou.

Jak se měnili studenti v dobách, kdy jste je učil?
Šedesátá léta byla šťastná doba. Cestoval jsem tehdy trochu po Evropě, to jest po univerzitách a knihovnách, a zdálo se mi, že mezi vysokými školami na Západě a u nás není velký rozdíl, s výjimkou zkoušek na některých elitních školách ve Francii. Ty byly nemilosrdné. Pokud jde o mé studenty v Brně, nikdy nezapomenu, jak mě oslovili, když přišel zákaz přednášení: že zařídí pokračování mých kurzů někde v prostorách mimo univerzitu. Dojalo mě to, ale „projekt“ jsem jim rozmluvil.

Kam podle vás kráčí dnes tato země, potažmo lidstvo?
To kdybych věděl, ztratila by pro mne historie význam. Historik se musí vyrovnat především s tím, že může studovat jen minulost. A že se musí vystříhat role proroka. Nejsem pesimista, který hořekuje, že se řítíme do zkázy nebo že nastává konec světa i dějin. Před několika lety vyvolaly diskuse o „konci dějin“ velkou pozornost, ale k ničemu to nevedlo. Že nevíme, co bude zítra, nás zbavuje obav z budoucnosti. Ostatně záleží do značné míry na člověku samotném, jaký bude jeho zítřek. To platilo i před Listopadem, kdy naše možnosti určoval kádrový posudek a původ, a platí to i dnes, kdy nás místo kádrových posudků do značné míry determinují peníze a kupodivu ani ten starý dobrý původ nepřestal být relevantní. Neodvažoval bych se hlásat, že dnešní lidé mají méně ušlechtilé touhy než dřív. Žijeme zkrátka v jiné době. Jen mě zneklidňuje návrat strachu z nezaměstnanosti a nepřehlédnutelný růst sociální nerovnosti. Nejsem sám, komu tento problém působí starosti. Řešení dnes hledá celá řada vědců a vědeckých týmů po celém světě.

Byl jste členem delegace historiků a teologů, která za Jana Pavla II. jednala v Římě o odsouzení Mistra Jana Husa. Všichni se shodli na tom, že Jan Hus byl člověk hluboké víry a silného charakteru. Myslíte, že v dnešní době, kdy je veřejné mínění do značné míry formováno médii, by takový člověk mohl ovlivnit směřování společnosti?
Byl jsem tehdy ve Vatikánu jako host-laik a bylo to setkání ve vztahu k Husovi přelomové. Někteří lidé, se kterými jsem po návratu mluvil, byli zklamaní, že se papež za upálení neomluvil. Já soudím, že církev promluvila důstojně. Uplynou-li po zločinu staletí, postrádají omluvy smysl. Stanovisko Vatikánu sejmulo z Husa pohanu kacířství a pro katolický svět mu vrátilo čest. Já respektuji, že kostničtí soudcové jednali v mezích tehdejšího církevního práva. A papež měl krásný projev. Pokud máme mluvit o dnešku: člověk obdařený hlubokou vírou a pevným charakterem by mohl mít na dnešní mediální společnost vliv velmi omezený, ledaže by se snad s médii spojil. Myslíte, že by to u takového člověka bylo reálné?

Co byste si přál ke svým pětaosmdesátinám?
Zachovat si zdravý rozum.

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Vláda kývla na strategii očkování. Ministr Blatný prověří předbíhání při něm

Na pravidla pro očkování kývla vláda a ministr zdravotnictví Jan Blatný je vzápětí podepsal. Vláda nařídila...

Nejkrásnější alej Česka má smůlu, půlka musí kvůli silnici padnout

Mohou se pyšnit nejkrásnější alejí v Česku. Radost z vítězství v jubilejním desátém ročníku ankety však části obyvatel...

Batole v mrazivé noci zamklo rodiče na balkóně, pomohl soused a strážníci

Perné chvíle připravil svým rodičům dvouletý chlapec v Brně, když je nešťastnou náhodou zamkl na balkóně. Pár se...

Nevyužité vakcíny rozdal starosta seniorům, dvanáct dávek rozpoutalo aféru

Premium Očkování proti covidu-19 provázejí rozjitřené emoce a zmatky. Ukazuje to příběh z Jevišovic na Znojemsku, kde se dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič srazil na přechodu mladou ženu. Nevolej policii, zakřičel a ujel

Policisté pátrají po řidiči, který v pondělí dopoledne srazil chodkyni ve Svitavské ulici v Blansku. Na mladou ženu...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Řidič srazil na přechodu mladou ženu. Nevolej policii, zakřičel a ujel

Policisté pátrají po řidiči, který v pondělí dopoledne srazil chodkyni ve Svitavské ulici v Blansku. Na mladou ženu...

Kdo je zrádce? Populární nizozemská reality show dělá reklamu jihu Moravy

Deset známých osobností plní různé úkoly, díky nimž mohou vydělat peníze. Jeden z nich však plnění úkolů tajně...

Starosta blokoval zasedání o rozpočtu tak dlouho, až přišel o místo

Ještě minulý týden radnici v brněnských Kohoutovicích hrozilo, že nebude moct poslat ze svého účtu ani korunu, a...

Zastupitelé Brna poslali do insolvence spolek pořádající MotoGP

Spolek pořádající MotoGP v úterý brněnští zastupitelé poslali do insolvence. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) tento...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...