Připadá mi čistší pomáhat si pop music než záštitou politiků, říká promotér

  10:31aktualizováno  10:31
V brněnské Malé Americe se v sobotu koná hudební festival Henry Lee Fest. Hlavními hvězdami třetího ročníku oblíbené akce budou zpěvačka Lydia Lunch a skupina Dunajská vlna, jež vychází z legendární brněnské kapely Dunaj. „Jedním z prvků festivalu je melancholie,“ říká pořadatel Pavel Tesař.

Pavel Tesař ve svém klubu Mersey, který v Žabovřeskách založil v roce 1993. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Před sedmi lety zkřížila plány brněnského promotéra a zakladatele rockového klubu Mersey Pavla Tesaře silná červencová bouře. Na letišti v Břeclavi tehdy pořádal festival pod vyhlášenou značkou Creamfields. Jenže vichřice připravila diváky o vystoupení hlavních hvězd a pořadatele o skoro dva miliony korun.

Tesař pak dal na pár let vale alternativní scéně a založil úspěšnou agenturu Brnokoncert, která pořádá velké koncerty: Alphaville, Samanthy Fox, Michala Davida nebo Heleny Vondráčkové.

Jen u „popíku“ však nevydržel. Kromě akcí v Mersey začal pořádat undergroundový festival Henry Lee Fest, který dostal jméno podle písně Nicka Cavea.

„První ročník prodělal sto tisíc korun a já měl obrovskou radost. Byla to fantastická akce pro 400 lidí v opuštěné hale,“ vysvětlil Tesař. Hlavními hvězdami třetího ročníku, který se koná v sobotu, budou zpěvačka Lydia Lunch a skupina Dunajská vlna, jež vychází z legendární brněnské kapely Dunaj.

Fotogalerie

První dva ročníky Henry Lee Festu se uskutečnily v prostorách zkrachovalé Zbrojovky. Nyní padla volba na Malou Ameriku v areálu hlavního nádraží. Proč?
Dva ročníky jsme dělali v továrně Zbrojovka, ta byla výjimečná a úžasná. I přes nějaká jednání však Zbrojovka padla a Malou Ameriku jsme vzali spíš jako nouzovku. Je to čistý industriální prostor a nedaleko jezdí vlaky, tak by snad mohla být pro jeden ročník únosný. Pro další ročník bych rád našel zase nějakou opuštěnou tovární halu anebo nějaké místo u záhybu řeky, kde stoupá pára od vody a brodí se v barevném listí. Zkrátka melancholie je jedním z prvků Henry Lee Festu (HLF). V Malé Americe budou hrát velkou roli projekce promítané chaoticky přes celý prostor naším VJem Františkem.

Letní festivaly se prohnaly jižní Moravou i celou republikou už dávno, proč Brnokoncert uspořádal svou akci na podzim? Je v tom nějaký záměr?
Ano, podzim je nejhezčí období pro koncerty. Sezóna začíná, lidi mají hlad po hudbě, hlad se družit. Zároveň je tma, meluzína hučí za komíny a to je ta správná kulisa pro HLF. Není ještě zima, aby se muselo topit a dá se postávat i před halou. Ideální.

Co má název festivalu lidem vzkázat? Jaké je jeho poslání, čím se od jiných zavedených hudebních podniků liší?
Chceme vyvolat ducha alternativy, ducha 90. let, ducha Rowlanda S. Howarda a postpunku. Chceme se věnovat noisu, vrstvení kytar, zastřenému zvuku, melancholii. Chceme být opakem všech těch komerčních festivalů, jejichž hlavním cílem je zisk a jásot. Jdeme cíleně do sebedestruktivního prodělku. Dělat všechno opačně než všichni ostatní je osvobozující. Moc se mí líbí hláška od Patti Smith, že naivita a ideály jsou to nejcennější co máme. Jinak název Henry Lee Fest je podle písně Nicka Cavea, jedné z Murder Ballads. Nic víc v tom není. Prostě se nám líbilo to jméno a ta atmosféra písně.

Do Brna se vrací Dunajská vlna. Bude to kromě hlavní hvězdy jedna z událostí festivalu. Jak vnímáte ty roky bez kdysi legendární a tolik brněnské skupiny Dunaj?
Dunaj jsem pořádal několikrát, byla to jedna z nejlepších kapel na světě. Naprosto originální a nenapodobitelná. Snad nám Dunajská vlna trošku Dunaj připomene, těším se na ni a na Vencu Václavka, jehož jsme letitým obdivovatelem.

Henry Lee Fest

Brno, Malá Amerika

17. října od 16:00

17:00 Voodooyoudoo
18:.00 The Finally
19:30 Vítrholc
21:00 PZH
22:00 Lydia Lunch a Weasel Walter (USA)
23:30 Dunajská Vlna
01:00 My Dead Cat

Dramaturgie festivalu je různorodá a hodně brněnská. Jak jste ji vlastně dávali do kupy a podle čeho jste vybírali?
Program vybíráme s kolegyní Radkou Kubovou, která má velký cit pro hudbu. Oba milujeme poetiku Toma Waitse, Nicka Cavea, Patti Smith, já jsem fanatickým fanouškem Sonic Youth. Takže hledáme kapely které jsou tímto ovlivněny, mícháme staré kapely s novými. Musel jsem se ale smát když jsme objevili kapelu The Finally a chválili jsme je, že jsou skoro tak dobří jako The Jesus and Mary Chain (jedna z předních skupiny nezávislé kytarové scény 90. let v Británii – pozn. red.), načež nám frontman sdělil, že žádné Jesus and Mary Chain nezná.

Co kromě hudby návštěvníky na akci čeká. Proč by tam měli zavítat?
Je to skromný festival, nečekejte žádné bombastické věci, spíš melancholii, pavučiny, černobílé projekce a syrový projekt Lydie Lunch. Bar a dobré pivo a kvalitní destiláty.

Jak je těžké dnes pořádat hudební akce? Třeba hvězdy a zavedené hudební celebrity. Vydělává si tím Brnokoncert na alternativu, třeba na Henry fest?
Máme komerční agenturu Brnokoncert a ano, ta půjčí peníze Henry Lee Festu. Mám pochybnosti, zda je správné jednou činností podporovat mnohdy diskutabilní pop music a výdělky z této činnosti pak používat pro nekompromisně umělecký Henry Lee Fest. Dlouhodobě s touto pochybností bojuji, ale svět není ideální a připadá mi to čistší než žádat záštitu hejtmana a tak podobně.

Kdo z těch celebrit vás v agentuře mile překvapil? Jak se chovají v soukromí? Co je podle vás tou nejdůležitější známkou velké osobnosti?
Celebrity moc neřeším, Brnokoncert se prostě snaží vydělávat peníze, aby ostatní naše činnosti jako je Mersey klub či Henry Lee Fest přežily v době neúprosného kapitalismu. Když jsme u celebrit z oblasti pop music, tak většinou jsou to milí lidé, nedávno jsme dělali kocert Jiřího Suchého s Jitkou Molavcovou v Sono Centru a ti dva byli opravdu okouzlující, stejně tak Helena Vondráčková byla milá, Michal Horáček příjemný. Dělali jsme i dvakrát koncert Karla Gotta, to bylo setkání se skutečným profesionálem, má v sobě kus Elvise Presleyho. Jen mě mrzí, že v 70. letech vystoupil proti chartistům, ale asi holt musel.

Jaké produkci se budete věnovat po zbytek roku, jaké akce vlastně ještě připravujete?
V Mersey budeme dělat The Prostitutes a Luno, taky MCH Band, Garage a tenhle styl hudby. Moc se těším na EKG s Malijevským a Rudišem. Z toho, co dělá Brnokoncert, se těším na Martu Kubišovou 14. prosince v Sono Centru v Brně. Zajímavý je projekt francouzských šansonů Paris The Show.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Další z rubriky

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

OBRAZEM: Pipi gril i bufet Sputnik. Podívejte, jak se změnily ikony Brna

Oblečení se v osmdesátých letech v Brně nakupovalo v Luxusu a v Domě moderní...

Dům moderní Brňanky, kino Moskva nebo bufet Sputnik bývaly za předchozího režimu ikonami Brna. Některá známá místa...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz