Nizozemský pohled: u nás je důležitý program, u vás velikost billboardů

  18:35aktualizováno  18:35
Letos poprvé měli možnost přispět svým hlasem ve volbách i cizinci, kteří mají v Brně přechodný pobyt. Jedním z nich byl Nizozemec Frank van Bommel. Vhodit volební lístek do hlasovací urny považoval za svou povinnost. Koho volil, ale prozradit nechtěl.

Frank van Bommel žije už několik let v Brně, díky přechodnému pobytu v moravské metropoli mohl i volit. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mluvíte perfektně česky, jak dlouho tady žijete?
Jedenáct let. Přivedla mě sem láska. Byl jsem tady jako student, pracoval jsem v jazykové škole, kde jsem se seznámil se svojí manželkou. Pak jsme se vrátili do Holandska asi na sedm let, a teď už jsme osm let zase zpátky v Česku.

Máte tady pouze přechodné bydliště, neuvažoval jste o trvalém?
My koncept trvalého bydliště v Holandsku neznáme. A jedinou nevýhodou, kterou jsem v tom spatřoval, bylo, že jsem nemohl k volbám. A to nestačilo, aby se mi chtělo běhat po úřadech a vyřizovat si trvalý pobyt. Teď, když se změnil zákon, už jsem neměl žádnou výmluvu, abych k volbám nešel. Mám pocit, že tady žiji tak dlouho, že volit prostě musím.

Čtyřkou na Českou

Pravidelný seriál jihomoravské MF DNES. Rozhovor, který se odehrává v tramvaji cestou z brněnského hlavního nádraží na Českou. Tentokrát se se studentkou žurnalistiky Dominikou Hromkovou svezl Nizozemec Frank van Bommel, který díky přechodnému pobytu volil v Brně.

Sledujete brněnskou politiku?
I když rozumím česky, je těžké to sledovat. Je tu sedmnáct stran a každý člověk má teoreticky pětapadesát hlasů. Zdá se mi to zbytečně komplikované. V Holandsku mi volby přijdou celkově jednodušší.

V čem například?
Například v politických kampaních. Tam je ve městě vyhrazená jedna velká plocha, kam strany umístí své plakáty. Člověk tak má přehled, jaké strany vlastně kandidují. Tady je spousta komerčních kampaní. Skoro to vypadá, že kdo má největší billboard, má největší šanci vyhrát. V Holandsku jde více o programy a zájmy stran.

Co jste musel udělat pro to, abyste mohl volit?
Bohudík jsem byl v kontaktním centru pro cizince Brno Expat Centre. Organizovali setkání, kterého se účastnily některé volební strany. Ty nám daly hotové formuláře přeložené do angličtiny. Takže jsem pouze vyplnil formulář, který jsem pak zanesl na radnici. Netrvalo to déle než pět minut. Je to zajímavé, protože každý máme zkušenosti z úřadů. Bál jsem se, že budu muset čekat minimálně hodinu.

Jste spokojený s výsledkem voleb?
I s průběhem. V pátek večer jsem šel volit na Brno-sever. Byl tam úplný klid. Co se týče výsledků, myslím, že teď už otevřeně můžeme říct, že je to konec Onderky. Pak jsem rád za Žít Brno. Potkal jsem se s nimi ve čtvrtek v hospodě a vypadali jako správní lidi.

Co si od nového zastupitelstva slibujete?
Jsem obyčejný člověk, mám práci, dítě, bydlím ve městě. Co takový člověk chce? Bezpečnost, čistotu, dobré školy, zábavu. To jsou takové základní věci. Poprvé jsem sem přijel v roce 1996. Brno bylo úplně jiné město. Víc špinavé a méně zábavné. Od té doby se hodně zlepšilo. Druhá velká věc, o které často čtu a slyším, je korupce. Nemám osobní zkušenosti, ale otevřenost v tomhle směru je pro mě hodně důležitá. A snad nová koalice bude podporovat sport a zdravý životní styl.

Neplánujete se vrátit do Rotterdamu?
Vždycky říkám, že jsme tady na neurčitou dobu. Možná jednou ano, ale máme osmiletého syna, který tu chodí do školy, takže to není tak jednoduché. V Holandsku mi chybí příroda a ta spousta zeleně, která Brno obklopuje. Pro ně příroda znamená parky. Jsou tam sice krásné lány tulipánů, ale není to ono.

Nejčtenější

Už vím, zda se k biatlonu vrátím, prozradila Koukalová

Gabriela Koukalová na besedě v brněnském Sono Centrum

Biatlonová mistryně světa Gabriela Koukalová po čase opět vystoupila na veřejnosti. V Brně na přednášce o psychologii a...

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

Liberec s Třincem zvládly páté duely a jsou výhru od postupu do finále

Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni.

Bílé Tygry i Oceláře dělí jediné vítězství od postupu do finále hokejové Tipsport extraligy. Liberec porazil v pátém...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Zábranský po vyřazení: Příště chci složit ještě silnější Kometu

Trenér brněnské Komety Libor Zábranský sleduje vystoupení svých svěřenců v...

Když titul neobhájíme my, ať ho vyhraje Liberec, a my můžeme říct, že nás porazil mistr. Tohle popřál Libor Zábranský,...

Další z rubriky

Sami jsme archivem, který můžeme přečíst díky DNA, říká tvůrce rodokmenů

Genealog Martin Kotačka vede Archiv VUT, který ukrývá přes dva kilometry...

Při sestavování rodokmenů a pátrání po předcích se historik a genealog Martin Kotačka neomezuje jen na archivy a...

Za smrt chodce dostal bývalý automobilový závodník vězení a zákaz řízení

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla u Městského soudu v Brně

Bývalý automobilový závodník a automechanik Roman Bubla dostal u Městského soudu v Brně pět let vězení a desetiletý...

Voda ve vyprahlé půdě dojde už příští měsíc, děsí se zemědělci

Kukuřičné pole v Texasu. Letošní sucho je nejhorší za desítky let (22. července

Jestliže loňský rok zemědělci považovali za katastrofální, teď mají ještě větší obavy. Vody v půdě je totiž výrazně...

Najdete na iDNES.cz