Někteří z bývalých romských nájemníků v místě bydleli i přes třicet let. Tesknit rozhodně nebudou. "Tam to byla už bouračka. Nové bydlení je milionkrát lepší!" zhodnotil nedávno své bývalé bydliště šedesátiletý František Biháry.
V minulých dnech již z domu zmizela střecha a dělníci odvezli i desítku kontejnerů s rozličným odpadem, který po sobě nájemníci nechali.
Demolice se neobejde bez dopravních komplikací. Dům se totiž nachází na hlavním průtahu městem. "Kvůli demolici se proto uzavře jeden jízdní pruh ve směru z města na Prahu. A pro bydlící v okolí vzniknou bohužel další nepříjemnosti, které jsou s demolicí spojeny, jako je zvýšený hluk a prašnost," uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.
Desítky znojemských Romů opustily polorozpadlou budovu na počátku letošního roku kvůli špatné statice budovy. Většina partají tvořila jednu velkou, rozvětvenou rodinu. V domě několikrát hořelo, nájemníci si tam třeba založili oheň na půdě.
Radnice sehnala pro sedm romských rodin náhradní byty v různých částech města. Romská rodina, čítající možná přes padesát členů, tak již nebydlí pohromadě v jednom domě s velkým dvorem, ale v sedmi bytech rozesetých v městských domech po celém Znojmě.
Radnice doufá, že se soužití starousedlíků s novými romskými nájemníky, jejichž původní bydliště označilo ministerstvo práce a sociálních věcí za "sociálně vyloučenou lokalitu", nestane zdrojem konfliktů.
Dosud si nikdo nepřišel oficiálně stěžovat. Dosavadní nájemníci domů, kam se romské rodiny nastěhovaly, jsou zatím zdrženliví. "To víte, že radost z toho nemá nikdo. Zatím je ale klid," uvedla starší žena z domu na Máchově náměstí.
Sousedé se netají tím, že jiné to může být už v létě. "Je tady velká zahrada a vím, že oni se společně baví strašně nahlas," obává se obyvatelka domu s číslem 2 v Coufalově ulici. Tam romská rodina obydlela celé první patro.