Roky ji zneužíval bratr i otec. Svěřila se, odborníci ale nepomohli

  18:32aktualizováno  10. února 12:53
Že ji dlouhé roky zneužíval nejdřív o deset let starší bratr a později i vlastní otec, prozradila v úterý devatenáctiletá dívka z Břeclavska už před čtyřmi lety. Tam, kde selhal gynekolog, výchovná poradkyně i psycholožka, pomohl dívce až kamarád a pak sociální pracovnice. Díky nim se případem začal zabývat Krajský soud v Brně.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

I když měl rozsudek nad oběma muži padnout ve středu ráno, Senát Krajského soudu případ odročil kvůli doplnění dokazování. Jednání bude pokračovat za dva týdny.
Poprvé se zneužívaná dívka (jejíž jméno redakce zná, ale kvůli její ochraně je neuvádí) svěřila ve svých patnácti letech gynekologovi.

Poté, co nastoupila do prvního ročníku na gymnáziu, pak vše řekla i kamarádce. A ta s ní ve škole zašla za výchovnou poradkyní. Ani ta ale utrpení, které začalo v dívčiných šesti letech, neukončila.

"Výchovná poradkyně poškozené podle její výpovědi pouze doporučila, aby navštívila psycholožku. Ta dívku převzala do své péče. Ani ona nám ale nic neoznámila," potvrdila jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Pomohl jí až kamarád

Na tom, že kauza vyšla najevo a že se případem začal v úterý zabývat i Krajský soud v Brně, má paradoxně největší zásluhu kamarád zneužívané dívky. Právě jemu se spolužačka o rok později svěřila poté, co přestoupila na střední odborné učiliště.

A zatímco odborníci zklamali, chlapec ji sám doprovodil za sociálními pracovnicemi. Až na jejich popud se kauzou začala zabývat i policie.

"Případ jsme vyšetřovali jako pohlavní zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže. Břeclavští kriminalisté oba pachatele začali stíhat v červnu 2008. Poté, co znalec potvrdil, že poškozená trpí těžkou posttraumatickou stresovou poruchou, spis předali kolegům na krajské ředitelství," uvedla policejní mluvčí.

Když odešel bratr, začal ji zneužívat otec

Při vyšetřování vyšlo najevo, že mladší z pachatelů, podle informací MF DNES dívčin bratr, ji začal pohlavně zneužívat v roce 1997. Vše trvalo tři roky, až do doby, kdy se odstěhoval ze společné domácnosti.

Dva roky pak dívka podle všeho "měla klid". Před osmi lety ji ale začal zneužívat i její otec. Vše trvalo dalších pět let, až do chvíle, kdy přestoupila na učiliště.

Jaké hrůzy musela snášet, se nyní snaží rozkrýt Krajský soud v Brně. Hlavní líčení ale probíhá za zavřenými dveřmi. Tříčlenný senát v čele se soudkyní Jaroslavou Bartošovou totiž "s ohledem na charakter a okolnosti projednávané věci" ihned vyloučil veřejnost.

V jednací síni nevydržela sedět ani sama poškozená. Poté, co ji senát vyslechl, odešla.

Za zneužívání až patnáct let vězení

Verdikt by mohl padnout už ve středu. Oběma mužům, devětadvacetiletému bratrovi i padesátiletému otci dívky, nyní hrozí až patnáctileté vězení.

Zda si trest odnese i někdo z těch, kdo na zneužívání neupozornili, zatím není jasné. Postih jim podle mluvčího krajského státního zastupitelství Hynka Olmy hrozí jen za takzvané nepřekažení trestného činu. Navíc jen pokud o všem věděli, když ještě ke zneužívání docházelo.

Nejčtenější

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Veřejnost musí vědět, co se tady děje, říká manžel napadené muslimky

Muneeb Hassan Alrawi v brněnské mešitě

Když mu ve čtvrtek odpoledne volala manželka, Muneeb Hassan Alrawi z jejího hlasu poznal, že něco není v pořádku. Po...

Skupina mužů v Brně vulgárně nadávala muslimce, ta se zamkla v autě

Muslimka se modlí v mešitě ve filipínském Paranaque během prvního dne postního

Ostrému slovnímu ataku ve čtvrtek v Brně čelila žena zahalená v šátku, která se před vulgární skupinou mužů raději...

Další z rubriky

Na dolním brněnském nádraží přibude malé parkoviště i dodávky s jídlem

Většina cestujících vlakem od neděle vystupuje a nastupuje na dolním nádraží v...

Cestující, kteří musí kvůli výluce hlavního brněnského nádraží docházet za vlakovými spoji na vytížené dolní nádraží,...

Muž strhl ženě kabelku, druhý ji zdržoval při pronásledování zloděje

Dvojice cizinců, která sebrala ženě kabelku

Jen kousek od policejní budovy ve Vyškově si dva cizinci vyhlédli ženu, které jeden z nich strhl kabelku z ramene. Po...

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz