Akvapark, mrakodrap, vraždy i konec hazardu. Co přinesl rok na jihu Moravy

  14:06aktualizováno  14:06
Co přinesl jižní Moravě rok s třináctkou na konci? Podívejte se na stručný přehled nejdůležitějších událostí minulého roku, které se udály v Jihomoravském kraji.

Šedesáté narozeniny legendární Komety oslavily i děti ze základní školy v Ivani. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Největší vlaková výluka v historii Brna

O odsunu hlavního nádraží se v Brně bez výsledku přemítá už století. Teprve v roce 2013 si ale Brňané v praxi měsíc vyzkoušeli, jaké by bylo vystupovat z vlaku o pár stovek metrů dále od středu města. Kvůli opravám viaduktu v Křenové ulici totiž od půlky července do půlky srpna i mezinárodní rychlíky cestující vysazovaly na dolním nádraží u Zvonařky. Ač většina Brňanů před masivní výlukou vůbec netušila, kde staré nákladové nádraží leží, nakonec omezení prošlo hladce.

Kdy a jestli vůbec bude nádraží odsunuto natrvalo, ale není ani v roce 2014 vůbec jasné. Proti územnímu řízení, které se táhne už osm let, se v říjnu opět odvolali aktivisté.

"Třetí územní rozhodnutí je podle nás opět vydané nezákonně, neboť například ve spise chybí krajský územní plán, závazné stanovisko k zásahu do krajinného rázu nebo kvalitnější hluková studie," vypočítal tehdy Miroslav Patrik z Dětí Země.

Jména pro medvědy a oslava v brněnské zoo

Od dubna bylo jasno. Lední medvědice Cora porodila Kometu a Nanuka. Jména si Brňané zvolili v anketě a medvíďata pak čtyři tisícovky návštěvníků pokřtily v brněnské zoo. Dvě mláďata narozená v listopadu si ale lidé mohli poprvé prohlédnout už v březnu. A zoo Brno navíc loni také oslavila šedesátileté výročí. Křtem malé žirafy síťované. Dostala jméno Taziyah, což ve svahilštině znamená vášnivá, čistá duše.

Stoletá Zbrojovka s novým majitelem

Když 14. ledna 1913 teprve osmnáctiletý Cyril Lacina sezval hráče dvou židenických klubů do hostince U Machů a založil SK Židenice, jistě netušil, že zároveň zapálil nadšení pro brněnský fotbal, které přetrvá celé století.

V roce 2013 nástupnická Zbrojovka výročí slavila pochodem za Lužánky. Potemnělý stadion v Brně ozářilo světlo z desítek pochodní a přes jedenáct let ztichlými tribunami se nesl zpěv skoro tisícovky fanoušků. Jestli se fotbal na zdevastovaný stadion někdy vrátí, však není vůbec jasné.

Většina oslav Zbrojovky se ale přesunula na teplejší červen. Poznamenaly je však fanoušky zapálené sedačky stadionu v Srbské ulici a bitka fanoušků, kterou musela krotit policie.

Zbrojovka má od letoška nového většinového vlastníka. V roce 2012 se klub soužil ve druhé lize a hrozil mu krach. "Teď je to konsolidovaná firma," tvrdil v roce 2013 Václav Bartoněk. Ten se kolem brněnského fotbalu pohybuje už několik let, naposledy měl funkci místopředsedy představenstva.

"Chtěl jsem dát část svých schopností a času klubu, aby Brno mělo fotbalový tým, který nedělá ostudu," popisoval šedesátiletý muž, který dvě třetiny dosavadního života pracoval jako manažer ve stavebnictví. Konkrétně ve firmě OHL ŽS.

Obří akvapark v Pasohlávkách

Největší akvapark na Moravě se od srpna jmenuje Aqualand Moravia a lidé ho najdou v jihomoravských Pasohlávkách. Láká na atrakce pojmenované Propast, Boomerango či Kamikadze. "Bazény mají celkovou plochu 3 000 metrů čtverečních a ve wellness je 24 typů saun a procedur," shrnula mluvčí Aqualandu Moravia Renata Klevetová.

Smutný výčet vražd

22. S takovým číslem zaujala jižní Morava první místo v republikových statistikách vražd za rok 2013. I zkušení vyšetřovatelé se těžce potýkali s tím, že graf nahoru postrčily hned dva tragické vícenásobné činy. Nejprve v květnu našli v ivanovické Zatloukalově ulici sousedé mrtvá těla čtyřčlenné rodiny. Podezřelý je dvacetiletý Američan Kevin Dahlgren, který do USA po události prchl. Do teď nebylo o jeho vydání zpět do Česka rozhodnuto. V červenci policisté našli ve sklepě rodinného domu ve Vlasaticích mrtvá těla tří novorozeňat. V pondělí státní zástupce podal na matku dětí obžalobu.

V Dubňanech v srpnu podle policistů zabil čtrnáctiletý hoch o rok staršího mladíka a v říjnu pak objevili brněnští policisté v Denisových sadech ubitého bezdomovce. Dopadli pak tři mladíky, kteří se k činu přiznali. Nejmladšímu je šestnáct let. Muže prý zavraždili z nudy.

111 metrů rekordu

V dálce trčí opevnění Špilberku a několik set metrů od něj zase Petrov. Stačí přejít místnost a otevírá se pohled na Pálavu. Výhled z nejvyšší budovy v Česku za 800 milionů korun, která loni vyrostla v Brně, je impozantní.

Mrakodrap pojmenovaný AZ Tower nabízí kanceláře, nákupní galerie, restaurace a fitness i luxusní byty. Měří 111 metrů a vyžádal si 20 tisíc metrů krychlových betonu.

"Když už ale mám příležitost něco postavit, chtěl jsem, aby to pro Brno bylo speciální, ne fádní skleněný válec. Tohle je výsledek po asi patnácti různých návrzích. AZ Tower tak má speciální dvojitá okna, mezi nimiž proudí elektronicky řízený vzduch. Z pilotů zahloubených hluboko do země čerpáme vodu o stabilní teplotě. V zimě topí, v létě chladí. Fasádu jsme pokryli solárními panely," uvedl Jiří Maršálek, který mrakodrap vybudoval.

60 let Komety

Hokejová Kometa oslavila své šedesáté narozeniny velkolepě: do klubových barev modré a bílé se v listopadu zahalil hrad Špilberk, sto jedenáct metrů vysoký AZ Tower a samozřejmě i její fanoušci.

Sedmadvacátého listopadu 1953 hokejovou halu Za Lužánkami zaplnilo na sedm tisíc diváků. Byli spíš zvědaví než natěšení. Toužili spatřit, jak si povede nový tým, který na rozkaz ministerstva vnitra sloučil pod hlavičkou Rudé hvězdy jiné dva brněnské celky. Domácí premiéra se proměnila v impozantní představení. Brňané rozprášili Plzeň 14:3 a možná právě tehdy se začala rodit láska fanoušků ke Kometě.

"Cítil jsem hrdost i uspokojení, že jsem se dostal do takového mužstva, které dlouhodobě předvádělo vynikající hokej a zaplňovalo stadion Za Lužánkami," vzpomínal při loňských oslavách slavný brankář Vladimír Nadrchal na příchod do Brna.

Loni se ale fanoušci také museli vyrovnat s tím, že jejich milovaný obhájce stříbrné medaile z předchozího ročníku nepostoupil do play-off hokejové extraligy. V posledním kole prohráli v Praze se Spartou 0:6 a skončil jedenáctý. Zápas v Holešovicích byl posledním pro kouče Zdeňka Veneru. Nahradil ho Vladimír Kýhos.

Opravená budova hrůzy

Jedenáct let strašilo torzo vyhořelého kasina na brněnském hlavním nádraží. Loňský květen tuhle éru definitivně ukončil. Na místě se otevřelo bělostné obchodní centrum Letmo. "Půl roku jsme řešili tři Rubikovy kostky v sobě. Spory, žaloby, zástavní práva," popisoval při otevření ředitel investorské společnosti IFM Group Zdeněk Filípek začátky stavby budovy za 300 milionů korun, která trvala dva roky.

A Letmo hned od Brňanů dostalo řadu přezdívek. Akvárko, ementál, kůže z Kaplického chobotnice natažená na lešení. Velká modrá oka na fasádě jsou vděčnou inspirací. U vchodu z Nádražní ulice návštěvníci mohou věnovat myšlenku hasičům, kteří v někdejším kasinu 8. ledna 2002 zahynuli při záchraně krupiéra. Černý obelisk odhalila rodina a kolegové zesnulých hasičů.

Znojmo postoupilo do první ligy

Psalo se 25. května 2013 a znojemští fotbalisté pokořili v druholigovém zápase na domácím hřišti Most 3:0. Získali tak právo hrát v nejvyšší soutěži a vzápětí klub dostal i prvoligovou licenci. Svoje zápolení s republikovou elitou v nové sezoně znojemský klub zahájil na vypůjčeném brněnském stadionu. Za 100 milionů se ale už ve Znojmě opravuje stadion, na který to budou mít jejich fanoušci mnohem blíže. Fotbalisty tu čeká vyhřívaný trávník, světla, opravená stará tribuna a další nově vystavěná.

Brněnský Star Trek

Ocitnout se přímo uprostřed vesmíru nebo mozku člověka. Speciální zařízení, které vybudovala brněnská hvězdárna, tam umí diváky přenést. Takzvané digitárium za padesát milionů korun dokáže vykouzlit pomocí série projektorů mimořádně realisticky a plasticky model noční oblohy, lidského těla či dna oceánu. Další podobné zařízení je nejblíže ve Varšavě či Hamburku. Instalace digitária následovala po rekonstrukci celé budovy, kterou hvězdárna prošla před dvěma lety.

Ústavní soud proti hazardu

Díky přelomovému dubnovému rozhodnutí Ústavního soudu mohou od loňska obce rušit i herní automaty, které povolilo ministerstvo financí. Je jen na vedení obcí, jestli a kolik povolí heren nejen s klasickými herními automaty, ale hlavně s videoloterijními terminály (VLT).

"Dnešek je začátek konce hazardu v České republice," radoval se po zveřejnění nálezu Ústavního soudu Svatopluk Bartík z občanského sdružení Brnění.

Díky soudu tak mohla začít fungovat vyhláška, která v Brně automaty zakazuje už dva roky. Jestli díky tomu zmizí hazard například z Brna-střed, se ale vyjasní až v roce 2014. V lednu se totiž zdejší zastupitelé chystají jednat o změně vyhlášky, která by automaty mohla opět částečně povolit. Například Královo Pole stejně jako řada dalších městských částí už schválilo nulovou toleranci.

Do Moravské galerie zadarmo

Sedmatřicetiletý brněnský rodák Jan Press stanul v čele Moravské galerie teprve loni v dubnu. Změn ale už stihl udělat celou řadu. Od prosince chodí návštěvníci na výstavy zadarmo. "Očekáváme razantní nárůst návštěvnosti, ale také chceme, aby v Brně bylo umění dostupnější pro všechny," okomentoval to Press.

I přes protesty části brněnské veřejnosti ale nový ředitel vypověděl smlouvu oblíbené kavárně Podobrazy, která už tak v Místodržitelském paláci nesídlí. Na místě podniku má vzniknout muzejní kavárna. Press také přišel s plánem ozdobit budovu Pražákova paláce obřími skluzavkami, které by vedly z okna do okna mezi patry budovy. Podobné zdobily například londýnskou galerii Tate Modern. Jestli někdy vzniknou v Brně, ale zatím jasné není.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Bál jsem se mluvit na učitele, líčí buddhistický mnich studium v Brně

Buddhistický mnich Dharmapriya Sraman při stáži na Masarykově univerzitě...

Ze Srí Lanky do Brna se vydal buddhistický mnich Dharmapriya Sraman letos v únoru. Na šestiměsíčním studijním pobytu ho...

Z parkování v modrých zónách teče Brnu méně peněz, než odhadovalo

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Příliv peněz z rezidentního parkování a z pokut od motoristů, který měl pokrýt další rozvoj modrých zón v Brně, vázne....

Nájemné v Brně bude dražší. Městské části plánují velké opravy bytů

Povodňový dvojdomek v Bílém Kostele se blíží dokončení.

Obvod Brno-sever chce opravit za stovky milionů korun městské byty. Omezí proto slevy na nájemném, které tak zdraží až...

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.

Najdete na iDNES.cz