11 dobrých jihomoravských zpráv. Na co se můžou lidé těšit?

  10:21aktualizováno  10:21
Novotou zářící akademická půda, oslava Janáčka a Hrabala či šest stovek kuželkových nadšenců. MF DNES vybrala 11 dobrých zpráv roku 2014, na které se mohou Jihomoravané těšit.
Jihomoravská metropole láká v roce 2014 na zajímavé kulturní i sportovní akce.

Jihomoravská metropole láká v roce 2014 na zajímavé kulturní i sportovní akce. | foto: Tomáš Ripel

1.Sto let od narození Bohumila Hrabala

Bylo 28. března 1914 a v domě v Balbínově ulici se narodil malý Bohumil. Od té doby se mnohé změnilo. Bohumil Hrabal se stal světově uznávaným spisovatelem a jeho rodné Židenice součástí Brna.

Na 28. březen připadají narozeniny spisovatele Bohumila Hrabala (1914-97). Na

Na 28. březen připadají narozeniny spisovatele Bohumila Hrabala (1914-97).

A právě moravská metropole bude v roce 2014 slavit sto let od Hrabalova narození. "Studio Marta, národní divadlo, městské divadlo, divadlo U stolu, Husa na provázku. Tam všude se odehraje hned pětice jeho textů," popsal režisér Ivo Krobot, který Hrabala dobře znal. Národní divadlo Brno zahraje jím ztvárněné Ostře sledované vlaky.

A "Provázek" se stane středobodem třídenních oslav, které vypuknou 28. března v poledne v Židenicích. "Přál si, aby na jeho pamětní desku mohli čurat psi. Začneme tak tím, že u jeho rodného domu opravdu mnoho psů bude a žert uskutečníme," usmívá se Krobot.

2.Opravený "Zelňák"

O oživení náměstí, kam Brňané chodí nakupovat ovoce a zeleninu více než sedm století, bájí zdejší politici už od roku 2009. Ani letos se to však kvůli průtahům ve výběrovém řízení nepovedlo.

Projekt za 350 milionů by tak měl náměstí proměnit v roce 2014. Trhovce by mohli dělníci nahradit v březnu. S výpěstky se bude v době oprav obchodovat na Moravském náměstí.

"Je to jediné náměstí v republice, které má tři divadla – Redutu, Provázek a trh. Chceme i divákům toho posledního vytvořit podmínky k posezení, aby mohli v klidu sledovat, co se kolem nich děje," popsal projekt už dříve spolumajitel architektonického ateliéru RAW Tomáš Rusín, který novou podobu navrhl.

Před Dietrichsteinským palácem v horní části náměstí přibudou tři nové fontány a po celém náměstí dvaadvacet laviček. Po obvodu zase stromy.

3.Vyšší platy

Třetí nejlepší výplatu v Česku dostávají podle statistik Jihomoravané. Předčí je jen Praha a Střední Čechy. A letos by si měli zdejší zaměstnanci polepšit o 2,7 procenta. Největší terno je pracovat v IT či průmyslu. Naopak ve stavebnictví s velkým přilepšením oproti letošku lidé počítat nemohou.

4.160 let Janáčka

Stál u vzniku konzervatoře i brněnského národního divadla. V roce 2014 od narození jednoho z nejvýznamnějších Brňanů všech dob známého po celém světě uplyne 160 let. A Brno tak vyhlašuje příští rok rokem Janáčka.

Leoš Janáček na zahrádce před svým brněnským domkem se psíkem Čiperou; 20.

Leoš Janáček na zahrádce před svým brněnským domkem se psíkem Čiperou; 20. května 1926

Vrcholem oslav bude festival Janáček 2014 s podtitulem Happy birthday Leoš. Koná se od 21. do 29. listopadu. A program bude exkluzivní. "Národní divadlo Brno například uvede v nové premiéře operu Věc Makropulos. Díla budou interpretovat prvotřídní umělci. Jednáme například o recitálu Magdaleny Kožené, Kronos Quartet, opeře v režii Petera Konwitschneho," dodal tajemník festivalu Pavel Lojda.

Brnu pořadatelé vybojovali ještě jedno mohutné zviditelnění na kulturní mapě. Získali pro něj také podzimní konferenci Opera Europa. Diskutovat na téma Rok české hudby se na Moravu sjede na 350 hostů ze všech kontinentů světa.

5.Rozrostlá akademická půda

Studenti, akademici a vědci Masarykovy univerzity mohou příští rok vyhlížet s radostí. CESEB je šifra pro čtyři nové pavilony pro 1 000 studentů a 250 vědců, o které se za miliardu korun rozroste brněnský kampus.

Centrum experimentální, systematické a ekologické biologie budou využívat přírodovědci. "V roce 2014 se otevře i opravená fakulta informatiky a nová pětipatrová budova v areálu pedagogické fakulty s knihovnou, zázemím pro výuku i práci vědeckých týmů," dodala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

CARLA je zase projekt, díky kterému může Masarykova univerzita opravit za půl miliardy z evropských peněz budovy filozofické fakulty.

6.Místo korupce špičková hudba Sonocentra

Budované Sonocentrum zatím "proslavila" hlavně korupční kauza, která před dvěma a půl lety dostala do vězení bývalého starostu brněnských Žabovřesk Aleše Kvapila a lobbistu Radovana Novotného. Od konce jara 2014 by ale hotová stavba měla být proslulá především špičkovými koncerty.

V obří kopuli vklíněné na Veveří mezi dva zaoblené kvádry s restaurací a hotelem totiž vznikne hudební klub. "Chceme pozdvihnout brněnskou hudební scénu. Od začátku stavíme s maximálním důrazem na kvalitní akustiku. I proto má stavba čtyřměsíční zdržení. Vybudovat čtyři vrstvy odhlučnění kopule je velmi náročné," popsal investor Jiří Štopl.

Už je jasné, že v koncertním sále, který pojme více než 2 200 lidí budou v dubnu a květnu koncertovat například Bratři Ebenové, Duke Ellington Orchestra či Michal Horáček.

A 25. května tu vystoupí i jeden z nejlepších současných jazzmanů světa Gregory Porter – odehraje se tu totiž část festivalu Jazzfest. A právě na zahraniční hvězdy chce Štopl do Brna vábit i dále.

7.Kuželkoví a cyklističtí mistři

Slavnou brněnskou hokejovou halu Rondo v roce 1982 otevíralo Mistrovství světa v kuželkách. Po více než třiceti letech se do Brna mistrovství vrací. V květnu se sem sjede šest stovek sportovců z Německa, Rakouska, Balkánu či Švédska. Dráhy pro ně vyrostou v hale Vodova.

Kolová: Jiří Hrdlička (v bráně)

Napodobí někdo z českých reprezentantů legendární brněnskou dvojici bratří Pospíšilů? (ilustrační snímek)

"Poprvé na jednom místě budou hrát sportovci všech kategorií – od dorostenců až po dospělé. A fandit budeme i mistryni světa Lucii Vaverkové z Rosic," popsal ředitel mistrovství Petr Vaňura.

Od 21. do 23. listopadu pak do Brna 2014 dorazí mistrovství světa v sálové cyklistice. Zápolit o medaile budou znovu i Češi – třeba krasojezdec Arnošt Pokorný, mistr světa z roku 2004, nebo loňská mistryně Evropy Nikola Lebánková a letos v kolové na mistrovství světa čtvrtý Petr Skoták s Pavlem Šmídem, kteří se stali mistry světa v roce 2004.

8.Bryan Adams a další hvězdy

Heaven, Summer of '69, Run To You, Everything I Do, I Do It For You. Slavný byl Kanaďan Bryan Adams hlavně v 80. a 90. letech, ale jeho písně hrají rádia jako hity doteď. 18. června Adamse Brňané uslyší naživo na brněnském Velodromu.

Bryan Adams

V Praze se už Kanaďan Bryan Adams, tentokrát ho přivítá Brno

"Čtyřiapadesátiletý zpěvák, kytarista a skladatel se do Česka vrací pravidelně. Tentokrát vystoupí pod širým nebem," uvedl Petr Novák z pořádající agentury Live Nation.

A není to jediné známé jméno, které se objeví na plakátech lákajících na brněnský koncert. 17. února zahraje v hale Vodova britská kapela Smokie.

27. února na Flédě zase americká heavymetalová kapela Steel Panther. Na 4. a 5. června pak ohlásila dvě vystoupení v Kajot Areně znovuzrozená česká kapela Lucie.

9.Míhání na Masarykově okruhu

Karlu Hanikovi je teprve sedmnáct let, ale na jeho výkony v roce 2014 se jihomoravští motocykloví fanoušci mohou pořádně těšit. Letos se stal celkovým vítězem Red Bull MotoGP Rookies Cupu s největším bodovým rozdílem v historii.

Karel Hanika, vítěz Rookies Cupu při Velké ceně České republiky.

Takhle se radoval v Red Bull Rookies Cupu, bude se takhle radovat i v roce 2014?

A užil si i výhru před brněnskými fanoušky. "Poprvé jsem se v pěti letech rozjel na Masarykově okruhu na minibiku. Hned se mi ale zadřel řetěz a skončil jsem na asfaltu," vzpomínal na své zdejší začátky se smíchem Hanika.

Příští rok už ale na brněnský okruh vyrazí třeba v prestižním "dospěláckém" závodu Grand Prix 2014 ve dnech 15. až 17. srpna 2014.

10.Slavící Javory

Legendární brněnská skupina Javory sourozenců Hany a Petra Ulrychových oslaví v nadcházejícím roce řádku výročí. Nejen společných sourozeneckých 135 let, kdy Haně bude pětašedesát a Petrovi sedmdesát, ale také rovné půlstoletí umělecké činnosti.

Stačí přidat ještě čtyřicátiny skupiny Javory a pět let od vzniku jejich "odnože" Javory beat. Výsledkem je v roce 2014 řada společných koncertů s možností poslechnout si to nejlepší z celé písničkové historie jubilantů.

11.Největší český festival japonského komiksu

Potkat na začátku května u brněnského výstaviště dívku s culíky a v růžových šatičkách s obrovskou šavlí přes rameno nebude nic divného. Mezi 9. až 11. květnem 2014 se tam totiž odehraje Animefest – oslava moderní japonské kultury. Už pojedenácté.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

V Brně nečekaně objevili středověkou zeď s gotickými portály

Brněnští archeologové na kopci pod svatopetrskou katedrálou nečekaně objevili...

Zhruba čtyřicet metrů dlouhá zeď na severní straně kopce pod svatopetrskou katedrálou v Brně přinesla nečekané...

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Z garáže vyrostli v lídra trhu, podnikatelům roku pomohl i krizový rok

Manželé František Fabičovic a Radka Prokopová z břeclavské firmy Alca plast se...

Začínali v garáži, dnes mají obrat přes miliardu korun a zaměstnávají stovky lidí. Manželé František Fabičovic a Radka...

Najdete na iDNES.cz