2014. Rok, ve kterém na jižní Moravě padali politici i kuželky

  18:05aktualizováno  18:05
Končí rok, který přinesl celou řadu příběhů. Odehrávaly se na ledě, na radnicích, ve volebních místnostech i na dně studny. Do konce roku zbývají poslední desítky hodin, a tak si MF DNES dovolila bilancovat a připravila přehled nejvýznamnějších událostí roku 2014 na jižní Moravě.

Pohled na Brno. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

1.Leden

Plány Amazonu se hroutí
Hned na začátku roku začal krachovat plán na vybudování obřího skladu internetového obchodu Amazon v Brně. Koncem roku 2013 mluvila firma, a stejně tak i vedení města, optimisticky o tom, jak vznikne několik tisíc pracovních míst. V lednu ale brněnští zastupitelé odmítli smlouvu o stavbě nájezdu na dálnici, bez kterého sklad nemůže vzniknout. Projekt se tak ocitl v patové situaci, ze které už se nedostal.

2.Únor

Soumrak hazardu v Brně
Zastupitelstvo schválilo vyhlášku, podle které musí z většiny města zmizet herny s videoloterijními terminály. Jen šest městských částí nechalo hazard povolený na určitých adresách, což později označil za nezákonné Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Na konci roku Brno zakázalo herny úplně.

Přikrylův konec
Po sérii skandálů včetně toho, že ačkoli se na neschopence vyhýbal soudu, chodil na zápasy hokejové Komety, skončil ve vedení Městské policie Brno její ředitel Jaroslav Přikryl. Soud ho totiž pravomocně odsoudil k podmínce za zneužívání pravomoci, když vynášel dokumenty o pokutách z informačního systému a používal je ke své obhajobě v jiném případu. Přikryla u strážníků nahradil Bohumil Šimek, soudy s ním ale pokračují dál.

Brněnská rozlučka Vinyly
V klubu Fléda se rozdávaly hudební ceny Vinyla. Naposledy. Pro příští rok už se soutěž stěhuje do Prahy.

3.Březen

Toflův gang nebyl gang
Po třech letech padl první rozsudek v kauze takzvaného Toflova gangu policejních vyděračů. Jedenáct obžalovaných si vyslechlo tresty v rozmezí od tří do devíti let vězení. Eduard Polák a Rudolf Setvák byli obžaloby zproštěni. Soud však zároveň uvedl, že skupina okolo Tofla neměla organizovanou strukturu, nebyl to gang.

Brno v rukou dělníků
V březnu začaly dvě velké rekonstrukce v centru Brna. Na rok a půl se uzavřela třída Milady Horákové, která je důležitou dopravní spojnicí na sever města. Náklady na stavbu, při které dělníci opraví silnici, chodníky, koleje, vodovody i kanalizaci, přesáhnou 200 milionů korun.

Řada linek MHD kvůli uzavřené ulici jezdí náhradními trasami, rekonstrukce komplikuje i automobilovou dopravu. Ve stejné době pak začala i oprava Zelného trhu, ze kterého se tak museli stánkaři přestěhovat na Moravské náměstí. Práce měly skončit už před začátkem adventních trhů, kvůli náročnému archeologickému průzkumu se však protáhly.

Mladý pár v plné kráse. Zoologická zahrada v Hodoníně věří, že jim Samba a...

Lví unikát v Hodoníně
Návštěvníci zoologické zahrady v Hodoníně si mohou prohlédnout to, co nikde jinde v Česku - pár vzácného poddruhu lvů jihoafrických.

Lev Samba a lvice Nadira mají smetanově bílou kožešinu, nejsou to přitom takzvaní albíni.

4.Duben

Hašek už jen hejtmanem
První muž Jihomoravského kraje Michal Hašek využil téměř celou půlroční lhůtu, ve které se musel dle usnesení sociálních demokratů vzdát jedné ze dvou hlavních funkcí. Hašek se nakonec rozhodl, že už nadále nebude poslancem a ponechá si post hejtmana.

Kometa podruhé stříbrná
Po dvou letech se hokejisté Komety Brno opět probili do extraligového finále. Senzační byla především jejich semifinálová série se Spartou, která se protáhla na sedm zápasů. V tom rozhodujícím Brňané v Praze prohrávali po necelých dvou minutách už 0:2, ale dokázali se obdivuhodně vzchopit a utkání otočit. Ve finále už byl nad jejich síly rozjetý Zlín.

V Brně zahajuje v pátek 25. dubna provoz nový hudebník klub Sono centrum....

Nový hudební klub v kouli
V Brně v ulici Veveří otevřel nový hudební klub Sono Centrum, který je netradičně umístěn v kouli v úplně nové budově, ve které se nachází také hotel či restaurace. Od dubna klub přivítal řadu domácích i zahraničních hvězd, včetně například uskupení Kronos Quartet či Incognito. Příští rok dorazí například Smokie.

5.Květen

Zemřel zakladatel Provázku
Brněnští divadelníci oplakali divadelního teoretika, pedagoga a hlavně zakladatele kultovního Divadla Husa na provázku Bořivoje Srbu, který zemřel ve věku 82 let. Na poslední rozloučení pak dorazila celá řada osobností české divadelní scény. Kauza Bytasen bez trestu Soud zprostil viny osm bývalých radních městské části Brno-sever. Podmínečný trest za porušování povinnosti při správě cizího majetku jim hrozil za to, že podle žalobce uzavřeli nevýhodné smlouvy s firmou Bytasen, která se stará o městské byty.

Návrat kuželek do Brna
Po 32 letech se do Brna vrátilo mistrovství světa v kuželkách. V roce 1982 se konalo v tehdy nově otevřené hale Rondo, tentokrát sportovci posílali koule po drahách v hale ve Vodově ulici. Česko získalo celkem osm medailí.

6.Červen

Tragická nehoda u Ivaně
Do skupiny studentů na školním výletě u Ivaně na Brněnsku se vřítila dodávka místního akvaparku. Jedna dívka zemřela, další studenti utrpěli zranění. Řidič dodávky tvrdil, že ho do dětí vytlačilo jiné auto, policie však tuto verzi odmítla a muže obvinila.

Změna ve vedení ČT
Ve funkci ředitele brněnského studia České televize skončil Karel Burian, proti kterému se dlouhé roky stavěly osobnosti z oblasti kultury. Buriana nahradil Jan Souček, který byl do té doby editorem zpravodajství v Českém rozhlase.

Územní plán k vzteku
Brněnští zastupitelé na jednom ze svých posledních jednání schválili takzvanou aktualizaci územního plánu, kterým se řídí povolování jednotlivých projektů. Obyvatelé Brna se obávají, že nová pravidla umožní hustší zástavbu místo zeleně nebo vznik dalších velkých obchodních center. Podle odpůrců je navíc aktualizace nepřehledná a město se při její přípravě nesnažilo s lidmi komunikovat.

Hasiči zabezpečují studnu, do které v pondělí dopoledne spadli dva chlapci (16....

Záchrana ze studny
Pod dvěma chlapci u mateřské školy v Bohdalicích Pavlovicích na Vyškovsku se prolomil kryt studny a z výšky spadli do ledové vody. Ihned se za nimi vrhla učitelka Martina Zbytková, která je držela nad hladinou, než přišla pomoc, a zachránila jim tak život.

Metalová legenda v Brně
Na vyprodaném Velodromu vystoupila skupina Iron Maiden. Byl to její vůbec první koncert v Brně.

7.Červenec

Mrtvá těla v továrně
V areálu bývalé továrny Vlněna v centru Brna začala kontroverzní výstava Bodies Revealed, na které jsou k vidění preparovaná lidská těla v různých pozicích. Je o ni výjimečný zájem.

Tečka za kauzou Kuřim
Soud v Opavě podmínečně propustil z vězení poslední odsouzenou v kuřimské kauze šokujícího týrání dvou sourozenců. Jejich teta Kateřina Mauerová byla původně odsouzena na deset let, nakonec si odseděla více než dvě třetiny.

8.Srpen

Vinařem roku opět Volařík
Už podruhé se stal českým Vinařem roku Miroslav Volařík z Mikulova. Poprvé toto ocenění získal před třemi roky.

Divácká kulisa na Velké ceně Brna silničních motocyklů

Úspěšná, ale v ohrožení
Na srpnovou Velkou cenu silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně přišlo v součtu za všechny tři dny podle pořadatelů až 240 tisíc diváků. Jenže zároveň pokračují finanční potíže akce, která stále nedostala třicetimilionovou dotaci na poplatek pro pořádající španělskou společnost Dorna. V ohrožení je tak na konci roku stále i pořádání Grand Prix v roce 2015.

9.Září

Prší a sesouvá se půda
Vytrvalé deště na konci léta způsobily, že se na několika místech na Břeclavsku sesunula podmáčená půda. Mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem strhla silnici, kterou musela nahradit provizorní cesta, sesuvy svahů pak ohrožovaly domy ve Strachotíně a Bulharech. Jejich obyvatelé museli být na několik dní evakuováni.

Nové zázemí pro vědce
V Brně začalo pracovat nové vědecké centrum CEITEC (Středoevropský technologický institut). V areálu za více než pět miliard mají výzkumníci ze čtyř brněnských univerzit k dispozici špičkové technologie pro studium živé i neživé přírody. Centrum se zaměřuje například na nanotechnologie, biomedicínu a další pokročilé vědní obory.

Referendum smeteno ze stolu
Aktivistům se nepodařilo prosadit, aby se společně s říjnovými volbami konalo referendum o budoucí poloze vlakového nádraží v Brně. Úředníci nejprve našli chyby v petici za konání hlasování, politici – kteří k tomu tak nebyli vázáni – pak odmítli referendum vyhlásit. Nakonec se nové vedení města s aktivisty dohodlo, že hlasování proběhne s volbami v roce 2016.

10.Říjen

Volební revoluce
Zatímco například v Blansku a Vyškově obecní volby neznamenaly prakticky žádnou změnu a staré koalice zde obhájily svou pozici, v Brně se děly velké věci.

Lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan (uprostřed) při oslavách volebního úspěchu....

Propadly dosavadní vládnoucí strany ODS a ČSSD, vyhrálo ANO a výrazně zabodovalo i hnutí Žít Brno.

Celkově ve volbách nejen v Brně uspěla sdružení různých aktivistů. Poměry se kromě Brna měnily například i na radnicích ve Šlapanicích, Hustopečích či Břeclavi.

Do Senátu tradiční cestou
V senátních volbách uspěli na jižní Moravě kandidáti tradičních stran. I když v Brně ta volba byla překvapivá - do horní komory Parlamentu se odtud dostal za lidovce navržený Zdeněk Papoušek. Neortodoxní učitel z Biskupského gymnázia určitě nebyl před prvním kolem favoritem. Za Vyškovsko pak do Senátu zamířil Ivo Bárek z ČSSD a za Znojemsko zase jeho stranický kolega Pavel Štohl.

11.Listopad

Skandál na severu
Komunální volby v brněnské městské části Brno-sever se musejí opakovat. Soud totiž naznal, že volební výsledek je zmanipulovaný, protože část voličů v sociálně vyloučené oblasti dostávala za hlasy pro dosavadního starostu Rostislava Hakla z ČSSD odměnu v podobě poukázky na jídlo a pití na večerní zábavě.

Hakl, který odmítá, že by s akcí měl cokoliv společného, už měl přitom domluvenou novou koalici.

Nové volby se uskuteční v březnu.

Výměna po osmi letech
V primátorském křesle skončil nejdéle vládnoucí polistopadový primátor Brna Roman Onderka. Po volebním neúspěchu musel své místo přepustit Petru Vokřálovi z hnutí ANO, které sestavilo koalici s Žít Brno, lidovci a Stranou zelených. Z Onderky se stal řadový zastupitel. Kde bude pokračovat jeho profesní kariéra, zatím neoznámil.

Trest za osudovou ránu
Okresní soud ve Vyškově poslal na tři a půl roku do vězení myslivce Miroslava Kociána, který vloni na začátku srpna omylem zastřelil trampa v Rakoveckém údolí u Račic na Vyškovsku. Tvrdí, že si myslel, že střílí na srnu. Rodině mrtvého musí navíc zaplatit odškodné šest milionů korun. Rozsudek zatím není pravomocný, střelec pochybení odmítá a odvolal se.

Mistrovství světa v halové cyklistice. Souboj v kolové mezi českým týmem...

Na kole s míčem
Davy fandů zejména z Německa přilákalo do Brna mistrovství světa v sálové cyklistice.

V hale ve Vodově ulici se soupeřilo v akrobacii i v kolové - v této míčové disciplíně získali Češi bronz.

12.Prosinec

Po deštích ledovka
Hromadnou dopravu v Brně i na mnoha železničních tratích na jižní Moravě na tři dny ochromila ledovka. Tramvaje a trolejbusy nemohly jezdit kvůli namrzlým trolejím, náhradní autobusy je nedokázaly zastoupit dostatečně. Největší problémy byly s dojezdem do okrajových částí Brna.

Další slavná vila otevřena
Po vile Tugendhat se mohou návštěvníci podívat také do funkcionalistické vily Stiassni v brněnské Masarykově čtvrti. Po náročné a nákladné rekonstrukci se otevřela v prosinci. Kromě architektonické hodnoty má i historický význam. Říká se jí také vládní vila, protože v ní přebývali významní politici včetně Edvarda Beneše a Fidela Castra.

Autor:

Nejčtenější

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Veřejnost musí vědět, co se tady děje, říká manžel napadené muslimky

Muneeb Hassan Alrawi v brněnské mešitě

Když mu ve čtvrtek odpoledne volala manželka, Muneeb Hassan Alrawi z jejího hlasu poznal, že něco není v pořádku. Po...

Skupina mužů v Brně vulgárně nadávala muslimce, ta se zamkla v autě

Muslimka se modlí v mešitě ve filipínském Paranaque během prvního dne postního

Ostrému slovnímu ataku ve čtvrtek v Brně čelila žena zahalená v šátku, která se před vulgární skupinou mužů raději...

Další z rubriky

Muž připravoval dvě vraždy a sháněl zbraň či výbušný pás, říká obžaloba

Obžalovaný Mustafa Fathí Ibrahím Aldavíní  přichází ke Krajskému soudu v Brně....

Brněnský krajský soud začal projednávat případ Egypťana, který je obžalovaný, že připravoval vraždu své bývalé...

VIDEO: Na brněnském Titanicu kreslili nahou modelku stejně jako ve filmu

Rekonstrukce slavné scény z filmu Titanik

Na pohovce nahá Kate Winsletová, na křesle před ní Leonardo DiCaprio s uhlem a papírem. Jednu z nejslavnějších scén...

S pomocí motorkářů unesli podle obžaloby manažera, týdně chtěli pět milionů

Krajský soud v Brně se začal zabývat případem trojice mužů, kteří podle...

Trojice vyděračů vymámila z manažera 41 milionů korun. V případu, jímž se ve čtvrtek začal zabývat Krajský soud v Brně,...

Najdete na iDNES.cz