Rodiče dětem sami zakládají školy. Bude jich přibývat, říkají odborníci

  10:52aktualizováno  10:52
Už v úterý se po prázdninách vrátí děti do školních lavic. Učit se budou i na dvou nově otevřených základních školách. Pro děti je založili vlastní rodiče. Odborníci očekávají, že podobných škol bude nejen na jihu Moravy přibývat.

Základní škola zahrada v Tišnově se otevře 1. září. Na první školní den ji připravuje maminka Barbora Vémolová s dcerou Johankou, která bude školu navštěvovat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Hodně pohybu v přírodě, méně dětí ve třídách, slovní hodnocení místo známek. Anebo učení díky vlastní zkušenosti. Tak si představovali jihomoravští rodiče v Tišnově a Rousínově základní školu, do které budou chodit jejich děti.

Žádnou takovou však nenašli, rozhodli se proto založit vlastní. V kraji budou takové fungovat už tři.

„V běžné škole je spousta věcí, které vidíme jinak, a není jiná cesta než to zkusit po svém. Chceme dát víc prostoru tvořivosti dětí, aby měly větší možnost ovlivňovat, co a jak se budou učit,“ vysvětlila Zuzana Kostřicová ze spolku rodičů Hnízdo, který je zřizovatelem 1. svobodné komunitní školy Zahrada v Tišnově.

Do školy bude chodit 12 dětí od první do třetí třídy a budou se učit spolu. Na vybavení uspořádali rodiče sbírku na internetu.

Školné se pohybuje kolem třech tisíc

Ačkoli za pár týdnů vybrali více než 120 tisíc korun, na chod školy to nestačí. Žáci zaplatí měsíční školné 3 100 korun. Nápad otevřít vlastní školu dostali i rodiče v Rousínově, Základní školu Krasohled budou navštěvovat zatím jenom tři děti.

„Bereme to jako rozjezd. Doufáme, že příští rok už naplníme celou třídu,“ řekla ředitelka školy Martina Zitová. „Začali jsme pozdě s propagací, ale lidé o naši školu stojí,“ dodala.

V Rousínově školné vyjde také na 3 100 korun měsíčně. Rodiče z Tišnova i Rousínova čerpali zkušenosti od zakladatelů první podobné školy na jižní Moravě, do níž chodí děti už rok. Základní škola Letokruh sídlí v Brně-Řečkovicích a je o ni čím dál větší zájem.

„Máme dvě třídy po 16 dětech a naplněnou kapacitu,“ potvrdila Petra Langášková, předsedkyně spolku Kaplia, který je zřizovatelem školy. Česká školní inspekce řečkovické základce udělila nejlepší ohodnocení. „Potěšilo nás, že děti jsou tak spokojené, že nechtěly chodit ze školy domů,“ doplnila Langášková.

„Děje se to i jinde ve světě“

Školné se oproti loňskému roku nezmění - činí 3 500 korun. Vedení školy jej však chce postupně snížit.

Odborníci na vzdělávání iniciativu rodičů chválí a říkají, že komunitní školy se v tuzemsku objevují až poslední dobou.

„Je to velmi výrazný trend posledních zhruba pěti let,“ podotkl Tomáš Feřtek, konzultant neziskové organizace Eduin zabývající se českým školstvím.

Podle Tomáše Janíka z Masarykovy univerzity to může být reakce na přeplněnost základek ve větších městech či satelitních vesnicích.

„Děje se to i jinde ve světě a je dobře, že rodiče takto vyjadřují zájem o vzdělání. Domnívají se, že vytvoří školu, která bude lépe odpovídat jejich představě, co je dobré vzdělávání pro jejich děti,“ uvedl Janík, jenž je proděkan pedagogické fakulty a ředitel Institutu výzkumu školního vzdělávání.

Slova odborníků potvrzuje i Langášková z Letokruhu. „Obrací se na nás zájemci o rady, jak založit školu, a to i z menších měst,“ řekla.

Odchodit všech devět ročníků

Ve školách založených rodiči se děti musí naučit to samé, co ve státních. Rodiče si přejí, aby jejich děti absolvovaly celých devět ročníků. Podle odborníků ale kvůli nedostatku dlouhodobých zkušeností mohou nastat problémy.

Rodiče totiž momentálně řeší především výuku na prvním stupni.

„Že by školy zanikly jen proto, že děti zakladatelů odrostou, nepředpokládám,“ sdělil Feřtek. „Bude-li škola funkční, zájemců bude dost. Navíc aby fungovala, musí do ní chodit hodně dětí, nejen ty ‚zakladatelské‘. Je to organizačně příliš náročné, než aby se to dělalo jen na pět či devět let,“ dodal expert.

Přestože nápad založit vlastní školu vypadá podle proděkana Janíka ambiciózně, žákům prvního stupně postačí dva učitelé.

„Složitější je to na druhém stupni, kdy je potřeba na každý předmět jiný učitel. Nedá se tak odhadnout, jak budou tyto školy trvalé a stabilní,“ dodal Janík.

  • Nejčtenější

Z dálnice se stal strašák, novým trendem je bydlení u příměstských vlaků

V oblastech poblíž železničních stanic stojí nemovitosti víc než jinde, klidně až o 20 procent. Za příměstskými vlaky...

Smrt nikdo nezavinil, uzavřela policie případ znojemského učitele

Za loňskou smrt oblíbeného znojemského učitele nikdo nemohl, uzavřela případ policie. Padesátiletý vyučující tělocviku...

Kamion s výzdobou vjel do Olympie skrytým tunelem, zásobují tak i obchody

Jak se do největšího nákupního centra na Moravě dostane veškeré zboží, rozsáhlá výzdoba na Vánoce či deset metrů vysoký...

Na Znojemsku se srazila tři osobní auta, při nehodě zemřeli čtyři lidé

U Pavlic na Znojemsku se v pondělí odpoledne srazila tři osobní auta. Po nehodě zůstali ve vozech zaklínění dva lidé....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič čelil exekuci za zranění dětí na přechodu, teď chce odškodné od státu

Je to už devět let, co řidič avie Pavel Dekař na přechodu najel do přecházejících dětí ze školky a dvě zranil. Kromě...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Kamion s výzdobou vjel do Olympie skrytým tunelem, zásobují tak i obchody

Jak se do největšího nákupního centra na Moravě dostane veškeré zboží, rozsáhlá výzdoba na Vánoce či deset metrů vysoký...

Klausova řeč rozhádala akademiky. Konferenci neměl začínat, tvrdí kritici

Po čtvrteční konferenci Masarykovy univerzity připomínající třicáté výročí přeměny ekonomiky se na pořadatele snesla...

Řidič čelil exekuci za zranění dětí na přechodu, teď chce odškodné od státu

Je to už devět let, co řidič avie Pavel Dekař na přechodu najel do přecházejících dětí ze školky a dvě zranil. Kromě...

Žij tak, aby ses nemusel litovat. Optimismu se dá naučit, říká koučka

Brněnská konzultantka Barbora Vacková pomáhá s motivací i v pohledu na životní hodnoty. Učí lidi, aby byli spokojení v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz