Neděle 28. února 2021, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. února 2021 Lumír

Robota učí v Brně česky. Říkají mu Karel podle spisovatele Čapka

  7:21
Profesor Karel Pala, který v červnu oslavil 80 let, vede laboratoř počítačového zpracování češtiny. V jeho týmu je také sociální robot. Říkají mu symbolicky Karel. A to podle spisovatele Čapka, který poprvé použil slovo robot.

 „Ahoj, jsem Karel Pepper a v brněnské laboratoři se učím česky,“ vítá nás Karel v Centru zpracování přirozeného jazyka Masarykovy univerzity.

Fotogalerie

Že někomu přijde takové uvítání banální? Nikoli. Karel totiž není člověk, ale sociální robot.

„Jmenuje se podle programovacího jazyka Karel, jeho jméno také odkazuje ke spisovateli Čapkovi, který poprvé použil slovo robot, a já jsem taky Karel, takže nám toto jméno vyhovuje,“ vysvětluje s úsměvem profesor Karel Pala, vedoucí Centra zpracování přirozeného jazyka na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity.

Robota mají brněnští výzkumníci půl roku a testují na něm komunikaci s člověkem. „Dá se jednoduše programovat. Kamerou rozpoznává obličeje, vyhledává lidi v prostoru, dokáže odhadnout náladu člověka podle výrazu i hlasu. Umí vést i složitější dialog a podle klíčových slov reagovat na naše otázky,“ vyjmenovává druhý výzkumník Aleš Horák a dodává, že na fakultě robot slouží hlavně k tomu, aby se studenti při výuce seznámili s programováním aplikací a technologiemi z oblasti umělé inteligence.

 „Robotí muž“ dokáže odpovídat na otázky, které má dopředu naprogramované, ovšem odpověď na ně není vždycky stejná. Má několik variant, které náhodně střídá. Na otázku: „Co umíš, Karle?“ Odpovídá a reaguje různě. „Umím tančit, umím hrát na kytaru, počítat, umím si kýchnout,“ chlubí se bílá postava s roztomilým pohledem i hlasem a její slova doprovázejí elegantní pohyby, kterými danou činnost předvádí.

K přemisťování mu slouží kolečka, nabitý vydrží asi deset hodin, pak si sám odjede na dobíjecí stanici.

Za úsměvy chválil až moc

Rozpozná, zda je člověk veselý, smutný nebo naštvaný. Jak na to zareaguje a co řekne, je na programátorovi. „Dali jsme mu třeba funkci, že když se na něj člověk směje, pochválí ho, že se pěkně usmívá. Před týdnem jsme tu funkci museli vypnout. Přerušoval totiž všechny dialogy, protože se na něj lidi smáli neustále,“ líčí Horák.

Robota do laboratoře pořídili za téměř půl milionu korun. „Strojů typu Pepper je v České republice asi deset. Nejvíc jich mají na ČVUT v Praze, používá se také na letišti, kde odpovídá na otázky ohledně časů odletů. Umí sice česky, ale s naším Karlem se můžeme pochlubit, že on umí česky nejlíp,“ upozorňuje Pala.

Karla učí česky a chtějí u něj co nejvíce rozvíjet možnosti dialogu. „Výuka češtiny“ se uskutečňuje programováním, kdy odborník robotovi předepisuje, jak má reagovat na dané otázky z vybraných oblastí. Kromě mluvení je u něj důležitá funkce porozumění tomu, co se mu říká, a reagování na to.

Přestože robot na někoho může působit, že je spíše pro zábavu, podle výzkumníků se v budoucnu sociální roboti stanou běžnou součástí našich životů a nahradí lidi v některých povoláních.

„Jednou z variant je využít robota jako asistenta. Pak ho ale musíme naučit takové fráze, které se vážou ke konkrétní činnosti. Kdyby měl pomáhat lékařům v nemocnici, musí umět komunikovat s pacienty. Pak by se jich mohl vyptávat třeba na stav, jak se cítí po operaci, a projít s nimi sadu otázek, které jsou pořád stejné, tím by lékařům ušetřil čas. Dalším využitím může být role recepčního v hotelu, který s lidmi vede opakující se dialogy,“ uvádí příklady Pala a dodává, že robota by v budoucnu mohli potkat pacienti například v nemocnici u svaté Anny.

Ze zkušeností vědců se lidé, kteří se s robotem setkali, dají rozřadit do dvou skupin – jedni jím jsou nadšení a rozplývají se nad ním, druzí z něj mají spíše strach a odmítají na něj promluvit.

Karel Pala

  • Narodil se 15. června 1939 ve Zlíně.  
  • Vystudoval český a ruský jazyk, během studia ho začal zajímat strojový překlad a popis jazyka pomocí matematických prostředků. 
  • Jeho učitelem byl na začátku 60. let jazykovědec Petr Sgall, který letos v květnu zemřel. 
  • Učil na Ústavu českého jazyka Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. 
  • Od roku 1995 působí na fakultě informatiky, kde se věnuje počítačové lingvistice a zpracování přirozeného jazyka. Je vedoucím Centra zpracování přirozeného jazyka.

Na otázku, zda si robot může postavit hlavu, se vědci zasmějí. „V podstatě bychom mu to museli naprogramovat, ale jak to známe ze všech počítačů a programů, někdy je v nich zkrátka ukrytá nějaká chyba a nefungují, to se může stát,“ přiznává Horák.

Cílem výzkumu je, aby robot Karel uměl komunikovat a reagovat podobně jako člověk. Běžná komunikace mezi lidmi a počítačem je jednocestná, ale ambicí brněnských výzkumníků je dvoucestná komunikace, v níž robot člověku porozumí. Veškeré schopnosti, které pro něj výzkumníci vytvoří, se pak dají přenést na další roboty stejného typu.

Vědci pomáhají s češtinou

Lidé se s výsledky práce vědců z Centra zpracování přirozeného jazyka setkávají, aniž by si to uvědomovali. „V rámci počítačové lingvistiky existuje jedna oblast, a tou je jazykové inženýrství. Jí se věnujeme a snažíme se vyvinout nástroje, které pomáhají člověku při práci s přirozeným jazykem. Příkladem jsou gramatické korektory v textových programech v počítači. Nebo máme softwarový nástroj, který dokáže text v češtině psaný bez háčků a čárek převést na text s diakritikou. Dalším nástrojem je strojový překlad, který známe v podobě Google překladače,“ uvádí příklady Pala.

Profesor Pala je také spoluautorem Internetové jazykové příručky, která byla na webu spuštěna před deseti lety ve spolupráci s Ústavem jazyka českého Akademie věd ČR. Denně ji průměrně použije téměř 60 tisíc lidí, některé dny návštěvnost překročí dokonce 100 tisíc.

 „Když se příručka spustila, byl o ni takový zájem, že stránka spadla, protože to server neutáhl. Zajímavostí je, že největší zájem byl na začátku o vulgarismy. To je typická lidská reakce, když si uživatelé chtějí ověřit, zda je nějaký počítačový nástroj dobrý, nejprve se ptají na vulgární výrazy. Teď tomu tak není, lidé si nejčastěji vyhledávají psaní osobních zájmen jako například mě a mně. Když se objeví nějaké nové a překvapivé slovo, tak návštěvnost stránky vzroste,“ pousmál se Pala.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Špioni z gymnázia. Dva spolužáci mohli zvrátit finále druhé světové války

Premium Příběh špiona, který mohl změnit druhou světovou válku díky spolužákovi z Břeclavi. Agent Paul Fidrmuc si některé...

Na D1 se v obou směrech srážely kamiony s auty, směr na Prahu byl zavřený

Zřejmě špatná viditelnost kvůli mlze přispěla k sérii dopravních nehod na D1 poblíž Brna. K srážkám došlo v obou...

Migréna není běžná bolest hlavy. Nepodceňujte ji, varuje neurolog

Premium Stres, velké pracovní vypětí či ostré světlo. Následuje ostrá tepavá bolest i zvracení. Prostě migréna. Mnoho lidí ji...

Brno - Plzeň 0:1, vydřené vítězství u nováčka zařídil Beauguel

Plzeňští fotbalisté podruhé za sebou v nejvyšší soutěži zvítězili, ve 21. kole Fortuna ligy porazili brněnskou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Husovickém tunelu bude policie měřit rychlost, město s tím nic nezmůže

V brněnském Husovickém tunelu si řidiči budou muset dávat větší pozor na rychlost než dosud. Od března tam ve zkušebním...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  • Další z rubriky

Centra duchů i drahé byty. Studie upozorňuje na bariéry rozvoje Brna

Příští rok se Brno chystá schválit nový územní plán. Aby i nadále zůstalo dobrým místem k životu, prověřili odborníci z...

Řidič se u školky věnoval synovi, s autem mu zatím odjel zloděj

Nepozornosti čtyřicetiletého muže využil zloděj v Brně. Nasedl do nehlídaného auta u mateřské školy a ujel. Majitel...

Brno-město a Brno-venkov budou kvůli opatřením považovány za jeden okres

Okresy Brno-město a Brno-venkov se od pondělí pro účely vládních nařízení budou považovat za jeden okres, policisté tak...

Hustopeče přišly před šedesáti lety o dominantu, v noci spadla kostelní věž

Šestadvacátého února 1961 ve tři hodiny a patnáct minut se Hustopečemi rozlehl ohlušující rachot, který navždy změnil...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...