Film by měl být hotový a připravený k promítání v kinech na jaře. Už teď je ale jasné, že celovečerní, částečně hraný dokument s názvem Všechno bude fajn bude budit kontroverze.
Napovídají tomu i fotografie z natáčení, které filmaři dali k dispozici redakci MF DNES.
„Jednou z linek je brněnská politika a snaha o její změnu. Výchozí myšlenkou je, že v Brně se dějí zajímavější věci než ve zbytku republiky,“ popsal vznikající dílo třiatřicetiletý režisér Kvapil. Ten je zároveň zastupitelem za hnutí Žít Brno v největší městské části Brno-střed. Brněnskou politiku tak zná, byť jako nováček, zblízka.
Na svůj první celovečerní film dostal od Státního fondu kinematografie čtyři miliony korun. Tedy maximální možnou částku. A to i díky nadšenému přijetí u hodnotitelů projektu.
„Vyznívá velmi slibně. Mohlo by vzniknout velice zajímavé generační dílo, které by mohlo být čerstvým závanem Brna,“ napsal třeba v posudku Martin Pošta, producent a zakladatel festivalu Signal. „Už dlouho jsem se u dialogů tak nepobavil. Film je sympaticky drzý a na diváky může zapůsobit katarzně,“ myslí si Jan Daňhel, střihač, fotograf a pedagog pražské FAMU.
Scénář se přepisoval kvůli volbám
Ve snímku se prolínají retrospektivní části se současností. Vypráví o několika sociálních skupinách, jako například mladém páru, důchodcích nebo politicích. Hraná část je už dotočená.
Brněnští politici ale podle režisérových slov nevyjdou z příběhu na plátně moc lichotivě. „Se spoustou pánů, kteří jsou předobrazem některých postav, musím být jednou za měsíc v jedné místnosti. Alfa a omega jejich bytí je funkce. Vidlácká lokální malost brněnské politiky je v linii grotesknosti filmu,“ říká Kvapil.
Také na hudební stránce filmu se podílejí brněnští umělci. Vystupuje v něm zpěvačka Mucha, hudbu skládá Tomáš Vtípil. Kromě Kvapila je spoluautorem scénáře Pavel Šplíchal, kterého čtenáři znají z recesistického webu Prigl.cz.
Scénář se ale několikrát přepisoval, mimo jiné i kvůli výsledku voleb, v nichž hnutí Žít Brno uspělo. Měnil se i při samotném natáčení. Výsledek tak budou moci posoudit až diváci v kinech.
Film produkuje renomovaný Čestmír Kopecký
Sám režisér ale masovou návštěvnost nepředpokládá. „Úspěch bude, když přijde tisíc lidí. Doufám ale, že Brňáci na něj budou chodit,“ říká Kvapil. Ten na sebe upozornil už v době studií na brněnské JAMU, kdy jej škola vyloučila kvůli tomu, že na zeď domu načmáral v opilosti hákové kříže.
Soud ale konstatoval, že Kvapilovo vyloučení je neplatné, a on mohl dostudovat obor divadelní režie. V současnosti studuje na pražské FAMU dokumentaristiku a do Brna dojíždí.
Producentem jeho debutového díla je renomovaný Čestmír Kopecký a jeho firma První veřejnoprávní s.r.o. Kopecký byl před deseti lety ředitelem Divadla Husa na provázku.
Také on je z filmu nadšený a sám se považuje za velkého fanouška Brna.
„Brno má svá vlastní pravidla. Jde o portrét města, kde se děje nějaký přerod a kde se objevilo velké množství zajímavých osobností mezi 20 a 40 lety,“ soudí Kopecký.
Dosud nejznámějším filmem, kde Brno hrálo hlavní roli, je Nuda v Brně. Snímek posbíral v roce 2003 pět Českých lvů a jeho producentem byl shodou okolností také Kopecký. Ten si od současného Kvapilova díla slibuje, že ukáže, že Brno je dnes zajímavější než Praha.
Antireklama na Brno?
Někteří politici přitom vznikající dílo kritizují už teď. „Člověk, který složí zastupitelský slib, by měl zásady, ke kterým se zavázal, dodržovat i v jiných sférách svého života. Z tohoto filmu Brno vychází velmi špatně,“ řekl po přečtení návrhu scénáře Robert Kotzian (ODS), bývalý náměstek brněnského primátora a nynější zastupitel v Brně-Bohunicích.
Rovněž mu vadí, že je hlavní autor členem hnutí Žít Brno. „Jde vlastně o projekt jednoho politického uskupení za veřejné peníze. Pokud by to takto udělala jiná politická strana, jsem si jistý, že právě Žít Brno by proti tomu protestovalo,“ dodal Kotzian.
Podle producenta Kopeckého ale film není propagací hnutí. „Je o tom, že lidé mají vzít věci do svých rukou,“ prohlásil. Scénář se začal psát v době, kdy hnutí bylo pouze recesistickým spolkem, který si dělal z bývalého vedení města legraci na internetu.
„Lidé z Žít Brno tehdy neplánovali jít do politiky. Vznikl tak scénář o tom, jak je potřeba změnit Brno. Mezitím, než jsme sehnali peníze a začalo se točit, uspěli v komunálních volbách,“ uzavřel Kopecký.