Polonazí šohajové fotografa Vana naštvali etnografy. Zneuctili prý kroje

  20:11aktualizováno  20:11
Světoznámý fotograf Robert Vano v sobotu v Moravské Nové Vsi pokřtil svůj nový kalendář Šohaji 2015. Lehce provokativně v něm nafotil místní mladíky v krojích. Na některých pózují jihomoravští šohajové polonazí. A právě chybějící košile dráždí tamější etnografy. Kritizují Vana, že pošlapává tradici.

Pro kalendář Šohaji 2015 nafotil Robert Vano jihomoravské mladíky v krojích. Ovšem lehce provokativně. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Nelíbí se mi ten způsob. Považuji jej za znevážení tradic i kroje," ohrazuje se proti focení bez košil folklorista a zaměstnanec Městského muzea Veselí nad Moravou Vít Trachtulec. Podobné stížnosti chodí také k ředitelce Jihomoravské komunitní nadace Zlatě Maděřičové, která s nápadem přišla.

Fotogalerie

S kritikou si však hlavu neláme. "Kalendář s folklorní tematikou jsme už jednou prodávali. Jmenoval se Odcházející krása a zachycoval babičky, které kroj nosí jako běžný oděv. Sklidil velký úspěch, a tak jsme se rozhodli pokračovat v podobném duchu," přiblížila Maděřičová.

Jasný názor na kritiku má i Vano. "Chápu, že některé lidi to rozčiluje. Já ale chtěl udělat sexy kalendář složený z fotek pěkných kluků, kteří mají rádi tradice místa, odkud pocházejí," vysvětlil. Kalendář se podle něho má prodávat, ne viset v muzeu či folklorní instituci.

Kvůli Vanovi chtěli vymyslet i třináctý měsíc

Na téma kontroverze a nahoty se tak vtipkovalo i na samotném křtu, kterého se zúčastnil sám fotograf i jeho kamarádka, herečka a politička Magda Vášáryová.

Moderátor se Vana, oblečeného stylově do kroje, zeptal, jestli náhodou rovnou nechce vytvořit vlastní autoportrét nahoře bez. "Volně by se připojil ke kalendáři, nebyl by problém kvůli tomu vytvořit třináctý měsíc. Už tak máme na jižní Moravě jiná roční období - jaro, léto, burčák, zimu," smál se škádlivě.

Vano se pohotově bránil odpovědí, že i když mu to přítomní nebudou věřit, i on býval mladý a hezký.

Ke skupince na pódiu se po chvíli připojila i kmotra Magda Vášáryová. "Mě fotil Robert několikrát a musím upřímně říct, že to jsou mé nejkrásnější fotky," chválila ho slovenská herečka známá nejen z Menzelových Postřižin.

Na Vana se mezitím stála fronta - každý chtěl mít svůj kalendář podepsaný. "Ženám doporučuju: pověste si ho v komoře, a když vám nebude dobře, choďte se na něj dívat," radila žertovně, jak s kalendářem nakládat, Vášáryová.

Všech 250 nachystaných kusů kalendáře se poté prodalo. Stejné množství je za 500 korun připraveno k objednání přes internet. "Utržené peníze chceme věnovat na vytvoření fondu zaměřeného na folklorní tradice," vysvětlila Maděřičové a dodala, že po velkém úspěchu letos připraveného kalendáře už rozhodli o vzniku dalšího.

"Bude to zas úplně něco jiného, i když téma folkloru zachováme. Spolupráci přislíbili Vano i Vášáryová. Víc vám neřeknu," usmívala se tajnůstkářsky.

Nejčtenější

Posekali dropí pole dřív, než měli. Vzácní ptáci neměli šanci přežít

Drop velký

Deset let se odborníci snaží o návrat dropa na Znojemsko. Na pole s šetrným hospodařením se jim už povedlo nastěhovat...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

VIDEO: Řidič couval na D1 u Vyškova, pak vyrazil proti proudu aut

Vozidlo v protisměru na D1

Zcela nepochopitelně se v polovině června choval řidič na dálnici D1 u Vyškova. Nejdříve couval připojovacím pruhem...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Další z rubriky

Vydavatelé Hitlerových projevů neporušili zákon, rozhodl definitivně soud

U brněnského městského soudu začal 2. června proces s vydavateli knihy Adolf...

Vydavatelé projevů nacistického diktátora Adolfa Hitlera jsou definitivně zproštěni obžaloby. Nejvyšší soud odmítl...

Za střelbu před školou padla podmínka, postřelení rodiče vyřeší další soud

Zdeněk Polák odešel od soudu s podmíněným trestem.

V případu loňské střelby u základní školy v brněnských Žabovřeskách padl první rozsudek. Do potyčky se dostali trenér...

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz