Říkala jsem mu, ať na schůzku nechodí, vypověděla přítelkyně Vytopila

  16:55aktualizováno  16:55
S údajným vrahem má dítě, s jeho obětí žila. U Krajského soudu v Brně ve čtvrtek vypovídala přítelkyně zavražděného politika Aleše Vytopila Pavla Antalová. "Říkala jsem mu, ať tam nechodí," řekla o schůzce, z níž už se bývalý místostarosta Židenic nevrátil.

Filip Onderka se před brněnským krajským soudem se svou exmanželkou Radkou Pojerovou zpovídá z vraždy místostarosty Židenic Aleše Vytopila. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brněnského politika podle obžaloby loni 9. září v Mariánském údolí zastřelili osmatřicetiletý Filip Onderka se svou o osm let starší exmanželkou Radkou Pojerovou.

V pozadí celého případu je složitý vztahový propletenec. Pojítkem mezi oběma muži je právě Antalová, která jak Vytopila, tak i Onderku poznala asi před čtyřmi lety, když pracovala v jednom z brněnských nočních klubů.

S Onderkou měla dříve vztah a má s ním dnes dvouletou dceru. S Vytopilem v době, kdy byl zavražděn, už několik měsíců žila. "Měl řešit majetkové vyrovnání s manželkou a žádat o rozvod," řekla.

"Dvakrát mi to típl, pak měl oba telefony nedostupné"

Trojice se spolu navíc stýkala i obchodně. Právě devátého září Vytopil s Antalovou převzali od Onderky jeho dva podniky, bar a hospodu v Hrotovicích. Ještě týž večer se pak měl politik s Onderkou setkat ještě jednou.

"Řekl mi, že se má v sedm večer v Mariánském údolí setkat s Filipem a že tam s ním bude starší žena. Došlo mi, že se jedná o jeho exmanželku Radku. Říkala jsem mu, ať se na to vykašle a nechodí tam, ale stál si za svým," vypověděla u soudu Antalová.

Když pak Antalová svému příteli volala, dvakrát jí hovor odmítl. O chvíli později už měl soukromý i pracovní telefon vypnutý. Filip Onderka jí ten večer vzal telefon dvakrát, jednou kolem 21. hodiny a pak asi o dvě hodiny později.

Kauza Vytopil

Židenického místostarostu Aleše Vytopila viděli svědci naposledy 9. září 2011 v Mariánském údolí v brněnské Líšni, kde měl mít obchodní schůzku s Filipem Onderkou.

20. října se našly u nájezdu na dálnici D1 u Ostrovačic Vytopilovy doklady.

9. listopadu zvolili žideničtí zastupitelé místo Vytopila náhradu.

23. listopadu zatkli policisté Filipa Onderku a jeho bývalou ženu Radku, oba obvinili z vraždy, o den později se pak našlo i Vytopilovo tělo. Vytopilova přítelkyně Pavla Antalová, která žila i s Onderkou, je podle kriminalistů nevinná.

"Ptala jsem se ho, kde je Aleš. On mi řekl, že ho neviděl a schůzku s ním neměl. Do toho jsem slyšela, jak jede autem a malá tam křičí," popsala. Při druhém hovoru už podle ní Onderka autem nejel, znovu jí tvrdil, že na žádné schůzce s Vytopilem nebyl.

Druhý den se Antalová podle své výpovědi vypravila za Vytopilovou manželkou. Společně obvolaly politikovy známé a pak se vydaly do Mariánského údolí. Když tam našly jeho auto, obrátily se na policii.

Antalová asi dva týdny poté, co politik zmizel, opustila jejich společný byt v Brně a přestěhovala se do Hrotovic. Tam převzala oba podniky, které chtěla s Vytopilem provozovat, a o pár týdnů později znovu navázala vztah s Onderkou. S tím byla až do doby, kdy byl jako údajný vrah zadržen.

"Filip je milý a nekonfliktní člověk, všechny problémy vždycky řešil dohodou. Nenapadlo mě, že by Alešovi ublížil," komentovala u soudu mužovu povahu Antalová. Na druhou stranu Pojerovou popsala jako agresivní a labilní osobu, která opakovaně vyhrožovala sebevraždou.

Podle Antalové jí Pojerová navíc zničila vztah s Onderkou a kvůli malé dcerce na ni žárlila. Sama s exmanželem totiž dítě neměla. Jak dále uvedla, zaslechla, že by ji chtěla o malou připravit a vychovávat ji s Onderkou, k němuž se chtěla vrátit, sama.

Střílela moje exmanželka, tvrdí Onderka. Žena to popírá

Onderka i Pojerová události, které se večer 9. září 2011 odehrály, popisují každý jinak. Podle osmatřicetiletého muže Vytopila zastřelila po hádce Pojerová vlastní zbraní, on jí pak pouze pomáhal uklidit tělo.

Obžalovaná žena však popírá, že se s Vytopilem vůbec kdy potkala. Celý večer prý hlídala dceru exmanžela a Antalové a o tom, co Onderka dělal, nic neví a ani se o to nezajímala.

Místostarosta brněnských Židenic a předseda tamních občanských demokratů Aleš

To, že právě ona označila místo, kde je politik pohřbený, vysvětluje tím, že jí Onderka jednou při cestě do Hrotovic ukázal na remízek a řekl: Tady je Vytopil. Ani tehdy se prý na politikovo zmizení nevyptávala.

Vysvětlení má i pro fakt, že na tašce a peněžence, kterou loni v říjnu objevili na D1 u Ostrovačic, byly její pachové stopy. Onderka podle ní věci zřejmě přinesl k ní do bytu.

Na jejích klíčích navíc policisté objevili přívěsek s kulkou, jíž byl podle odborníků Aleš Vytopil zřejmě zastřelen. V tomto případě prý jde o dárek od exmanžela, který jí tvrdil, že je to kulka, kterou vypálili, když si byli společně zastřílet v lese.

Senát pod vedením soudce Tomáše Kurfiřta zatím verdikt nevynesl. Hlavní líčení bude pokračovat dalšími výslechy. Oběma obžalovaným hrozí až osmnáct let za mřížemi.

Autor:

Nejčtenější

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Veřejnost musí vědět, co se tady děje, říká manžel napadené muslimky

Muneeb Hassan Alrawi v brněnské mešitě

Když mu ve čtvrtek odpoledne volala manželka, Muneeb Hassan Alrawi z jejího hlasu poznal, že něco není v pořádku. Po...

Skupina mužů v Brně vulgárně nadávala muslimce, ta se zamkla v autě

Muslimka se modlí v mešitě ve filipínském Paranaque během prvního dne postního

Ostrému slovnímu ataku ve čtvrtek v Brně čelila žena zahalená v šátku, která se před vulgární skupinou mužů raději...

Další z rubriky

Kapitán z Vranova byl hrdina i padělatel diplomů, nyní je z něj vězeň

Martin Balík za kormidlem vranovské lodi Dyje, jejímž byl majitelem i kapitánem.

Získal sympatie, když na vranovskou nádrž vrátil legendární loď. Ale zároveň měl kapitán Martin Balík několik problémů...

Muž připravoval dvě vraždy a sháněl zbraň či výbušný pás, říká obžaloba

Obžalovaný Mustafa Fathí Ibrahím Aldavíní  přichází ke Krajskému soudu v Brně....

Brněnský krajský soud začal projednávat případ Egypťana, který je obžalovaný, že připravoval vraždu své bývalé...

Skupina mužů v Brně vulgárně nadávala muslimce, ta se zamkla v autě

Muslimka se modlí v mešitě ve filipínském Paranaque během prvního dne postního

Ostrému slovnímu ataku ve čtvrtek v Brně čelila žena zahalená v šátku, která se před vulgární skupinou mužů raději...

Najdete na iDNES.cz