Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

  7:04aktualizováno  7:04
Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal průzkum, v porovnání s ostatními kraji jsou v tomto ohledu na silnicích nejaktivnější. A zároveň i nebezpeční.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V jedné ruce mají volant a v druhé mobil. Na jihomoravských silnicích běžná věc. Používání telefonů při řízení auta je sice zakázané, řidičům ale toto nařízení nic moc neříká. A nejde přitom jen o telefonování.

V průzkumu, který si nechala udělat Česká asociace pojišťoven, dopadla jižní Morava v porovnání s ostatními kraji v průměru nejhůř. Nepozornost řidičů s mobilem je přitom nejčastější příčinou dopravních nehod v zemi.

Ve třech kategoriích ze čtyř obsadila jižní Morava v nelichotivém žebříčku druhé místo. V té čtvrté týkající se telefonování za volantem skončila sice až sedmá, přesto je ale počet řidičů, kteří volají za jízdy, značný – necelých 60 procent. Více se do hovorů za volantem pouští například v Plzeňském kraji, kde jsou to dvě třetiny řidičů, vede Praha s téměř 70 %.

Nebezpečné je jakékoliv volání. I přes handsfree

„Z dat od roku 2014 do roku 2018 vyplývá, že mobilní zařízení během řízení používají více muži, a to v poměru 85 % mužů, 15 % žen,“ doplnil Radim Striegler z brněnského Centra dopravního výzkumu.

Problém telefonování není jen v manipulaci s přístrojem. Bezpečné totiž není ani používání handsfree během řízení. „Když telefonujeme, pozornost se sníží o polovinu, po 90 sekundách hovoru se nepozornost a chybovost dále zvyšuje, snižuje se také periferní vnímání a rozpoznávání dopravních značek, naopak se zvyšuje reakční doba,“ upozornil expert.

„Stříbrnou“ příčku obsadili jihomoravští řidiči v „disciplíně“ sledování sociálních sítí na mobilu. Že si za volantem prohlíží, co je nového na Facebooku či Instagramu, přiznalo bezmála 13 % řidičů, zatímco na Liberecku to nebyla ani tři procenta. Hůř než na jižní Moravě jsou na tom už jen řidiči na Vysočině.

Když už nebrouzdají na sociálních sítích, stejně rádi si Jihomoravané za volantem v mobilu čtou nebo vyhledávají informace na webu. Dělá to přibližně 15 % motoristů. Srovnatelně jsou na tom „vítězní“ řidiči z Olomoucka, kde je to jen o půl procenta více.

Esemesky píše na jihu Moravy za volantem více než třetina řidičů

Informace, že do mobilu hledí přibližně každý šestý řidič na jihomoravských silnicích, aniž by „jen“ vyťukával telefonní číslo, může někoho vyděsit. Horší však je, že celkové číslo je mnohem vyšší. Může za to další oblíbená činnost – psaní textových zpráv, kde je jižní Morava opět druhá.

„Zatímco v Ústeckém kraji zprávy během jízdy píše 20 % řidičů, na jihu Moravy je to téměř 40 %. Velká část z nich je však ochotná telefon zcela odložit v případě, že mají zodpovědnost za druhého člověka,“ poukázal na specifika Jihomoravského kraje výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Jak hřeší řidiči

 • Telefonování
  1. Praha
  2. Plzeňský kraj
  3. Středočeský kraj
  7. Jihomoravský kraj
  11. Olomoucký kraj
  13. Vysočina
 • SMS
  1. Praha
  2. Jihomoravský kraj
  3. Středočeský kraj
  8. Olomouc
  13. Vysočina
 • Sociální sítě
  1. Vysočina
  2. Jihomoravský kraj
  3. Zlínský kraj
  4. Praha
  7. Olomouc
 • Vyhledávání na webu
  1. Olomoucký kraj
  2. Jihomoravský kraj
  3. Vysočina
  7. Praha

Zdroj: STEM/MARK pro Českou asociaci pojišťoven

Nedostatečná pozornost při řízení je v Česku dlouhodobě nejčastější příčinou dopravních nehod, přičemž používání mobilu na tom má největší podíl. Potvrzují to i čísla ze silničních kontrol.

„Používání mobilu je jedním z nejčastějších prohřešků. Dopravní policisté v Jihomoravském kraji za první pololetí letošního roku zjistili 2 323 těchto přestupků a uložili pokuty v souhrnu za více než 1,1 milionu korun,“ přiblížil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Podle Evy Kropáčové z Policejního prezidia ČR je používání telefonu v autě na jižní Moravě letos ve srovnání s jinými kraji vůbec nejčastější. Každý kraj si však stanovuje své priority podle aktuálních potřeb, a tak je nelze přímo srovnávat.

„Z celkových statistik je zřejmé, že se policisté z Jihomoravského kraje zaměřili na tuto problematiku v letošním roce nejvíce,“ poznamenala Kropáčová.

Skutečnost, že silnice jsou plné telefonujících řidičů, souvisí zřejmě i s překvapivě nízkou pokutou, která jim za to hrozí. „Přestupek lze řešit příkazem na místě až do 1 000 korun, ve správním řízení od 1 500 do 2 500 korun,“ sdělil Pavel Šváb.

V průzkumu ale Jihomoravané uvedli, že si myslí, že na místě mohou zaplatit pokutu až 5 tisíc a ve správním řízení dokonce 10 až 15 tisíc korun.

Autor:

Nejčtenější

Rakušané otevřeli poslední část dálnice do Vídně, na D52 se ještě nekoplo

Na příjezdových cestách k obchvatu Drasenhofenu jsou okružní křižovatky.

Obchvat Drasenhofenu, který se řidičům otevřel minulý víkend, vyřešil poslední dopravní špunt na rakouské straně při...

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Další z rubriky

Včely decimovaly výkyvy počasí i nemoci. Nejhorší sezona, říkají včelaři

Dílo, složené s šestiúhelníků, do kterých včely ukládají med, vystaví včely v...

O špatné sezoně hovoří včelaři napříč Jihomoravským krajem. Zatímco v některých regionech včelám uškodily velké změny...

Dva roky oprav i problém s azbestem. Brněnské kino Art už znovu promítá

Kino Art čeká rekonstrukce.

Maratonem filmů v pátek otevírá zmodernizované kino Art v Cihlářské ulici. To bylo kvůli problémům s azbestem a...

Aromaterapie léčí zvířecí strach a stres, pomáhá šimpanzům, tygrům i psům

Šimpanzům v brněnské zoo pomáhá aromaterapie od stresu, který jim způsobuje...

Když zvířata potřebují, sama si dokážou ve volné přírodě sehnat „léky“ na své neduhy. Tak zní základní teze zvířecí...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz