Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

  13:11aktualizováno  17:06
Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila z plánů na odklad dalších modrých zón a dnes v městské radě neprošel ani její návrh na zrušení poplatků za stání v nově vyznačených zónách. Proti bylo dosud vládnoucí hnutí ANO.

Modrá zóna v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Návrh na změnu druhé fáze rezidentního parkování, jež začne platit už 1. listopadu, podali na dnešním jednání končící rady města lidovci a Piráti, kteří jsou součástí nově vznikající čtyřkoalice s ODS a ČSSD.

Požadovali, aby všechny plánované poplatky v nových oblastech radní zrušili do doby, než nová koalice celý koncept rezidentního parkování upraví.  V historickém jádru města, kde modré zóny platí už od září, mělo zůstat vše při starém.

„Tímto krokem jsme chtěli získat čas tak, aby přechodná fáze opravy systému co nejméně zatěžovala obyvatele města Brna,“ vysvětlil lídr Pirátů Tomáš Koláčný.

Hnutí ANO, které současný systém připravilo a podporuje, však dnešní návrh v radě zamítlo. A to přesto, že podle dřívějších prohlášení bylo ochotné o možnosti odpuštění poplatků v pilotní fázi uvažovat, pokud to bude vůle městských částí, v tomto případě Brna-střed.

Právě radní největší městské části o návrhu jednali už v pondělí a schválili jej. „Chtěli jsme dát vedení města možnost poplatky upravit. Když jde o pilotní fázi, není nutné, aby to lidi zasáhlo naplno,“ uvedl současný starosta Brna-střed Martin Landa (zvolen za Žít Brno) s tím, že pro návrh se při jednání vyslovili i zástupci hnutí ANO.

Pokud se to prosadí, přestane fungovat doprava, varuje Vokřál

Na jednání rady města už však bylo ANO proti. „Přestože se primátor Petr Vokřál už dva roky zaštiťuje tvrzením, že konkrétní nastavení rezidentního parkování vychází z vůle městských částí, dnešním hlasováním svým i celého hnutí ANO dokázal, že to není pravda. Spuštění rezidentního parkování v severních oblastech Brna-střed tedy bohužel proběhne podle diktátu hnutí ANO,“ sdělil Koláčný.

Primátor Vokřál (ANO) namítl, že materiál nebylo možné podpořit z mnoha technických a ekonomických důvodů.

„Už minulý týden jsme říkali, že není jednoduché posunout to o půl roku už kvůli lhůtám správního řízení. Tohle byl druhý pokus, trochu lepší, ale bohužel byl špatně připravený. Říkal, že bude všechno zadarmo a nespecifikoval dobu, což by vneslo do celé věci chaos. Lepší by bylo, kdyby se řeklo, že to nějakou dobu necháme běžet a pak budeme revidovat ceníky,“ poznamenal Vokřál.

„Pokud chceme udělat z Brna-střed jedno velké parkoviště zdarma, tak pak ano. Pokud je to cílem budoucí koalice, tak ať si to odsouhlasí, ale v tom okamžiku přestane v Brně fungovat doprava,“ dodal Vokřál.

„Podstatná část centra by se stala bezplatným záchytným parkovištěm. Neplatilo by se ani v ulicích, kde se nyní platí kvůli obrátkovosti,“ upozornil primátorův náměstek Martin Ander (SZ).

Návrh předložíme znovu, oznamují Piráti

Už předtím čtyřkoalice musela ustoupit ze slibů, že se zasadí o přesun další etapy rezidentního parkování až na začátek dubna.

„Není možné systém ignorovat. Bavili jsme se sice o variantě, že bychom takzvaně zneplatnili značení, nicméně jsme zjistili, že je to proces na dva až tři měsíce. A to z časových důvodů nelze stihnout. Ceník je ale možné narychlo změnit,“ poznamenal Koláčný.

Fotogalerie

Stovky Brňanů už přitom poplatky uhradily. „Jde asi o 1 500 lidí. Neměl by být problém jim peníze vrátit,“ prohlásila ještě před hlasováním budoucí primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Ani po neúspěšném návrhu se nová koalice svého záměru nevzdává.

„Hned po ustavujícím zasedání nového zastupitelstva svoláme mimořádné jednání nové rady města Brna, na kterou návrh změny nařízení o cenících předložíme znovu, abychom dostáli svému předvolebnímu slibu,“ oznámil Koláčný.

Úpravu celého systému modrých zón všechny čtyři jednající strany slibovaly v předvolební kampani. „Každá má trochu jinou představu, na budoucí podobě se ale chceme shodnout co nejdříve,“ prohlásil lidovecký lídr Petr Hladík.

Řidiči si každopádně musejí dát pozor. Pokud si rezident nevyřídí parkovací oprávnění nebo nezadá poznávací značku do parkovacího automatu jako návštěvník, aby byl zapsaný v systému, dopustí se přestupku a hrozí mu pokuta.

Autor:

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Nová šance pro neplodné. Nepřipravená vajíčka mohou dozrát, zjistili v Brně

Vědkyně Zuzana Holubcová se zabývá reprodukční biologií. Zkoumá první okamžiky...

Přes dva roky pracoval tým vědkyně Zuzany Holubcové v brněnské reprodukční klinice Reprofit na výzkumu zralosti...

Radnice rozkryla Švachulovy praktiky, informace měly jen spřátelené firmy

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Seznam podivných zakázek na radnici Brna-střed neustále nabobtnává. Dvě za 140 milionů korun aktuálně přihodil...

Muzikou proti režimu. Na koncerty se sháněla razítka a maskovaly kapely

Utajený rockový festival v Žabčicích v roce 1982. O rok později akci rozprášili...

Vyjádřit nesouhlas s vládou komunistické strany v Československu a alespoň na chvíli cítit volnost a svobodu. I proto...

Najdete na iDNES.cz