Dřevěný betlém pro Blansko vyřezal motorovou pilou a rozbruškou

  10:13aktualizováno  10:13
Novinkou letošních Vánoc v Blansku je dřevěný betlém u vánočního stromu. Pro město ho vytvořil výtvarník a řezbář z nedaleké Dolní Lhoty Libor Bartoš. V minulosti už vyřezal betlém také do obce Dolní Dobrouč v Orlických horách.

Řezbář Libor Bartoš při práci na sochách pro dřevěný betlém pro Blansko. | foto: Jan Popelka

Když se lidé přišli podívat do centra Blanska na náměstí Republiky na slavnostní rozsvícení, mohli pod stromem ve světle vánočních světýlek spatřit novinku, která tam v předešlých letech nebyla - dřevěný betlém, který pro Blansko vyrobil řezbář a výtvarník Libor Bartoš.

„Ta myšlenka vznikla někdy v srpnu, kdy jsme si řekli, že je potřeba náměstí o Vánocích oživit nějakou novinkou. Přiznám se, že jsem měl obavy, nedovedl jsem si představit, jak budou dřevěné sochy na náměstí vypadat, ale nakonec zapadly a také odezva od lidí je velice kladná,“ říká starosta Blanska Jiří Crha (ODS).

Vedení Blanska se s nápadem obrátilo na Libora Bartoše z nedaleké Dolní Lhoty, který má s tvorbou betlémů zkušenost z minulosti, kdy ho vyřezával pro obec Dolní Dobrouč v Orlických horách. Teď své zkušenosti zúročil pro Blansko. Na dvou ovcích a šesti lidských postavách – Ježíška, Marie, Josefa a tří králů. Každou z nich dělal z jednoho kusu kmene, pracoval šest týdnů.

Fotogalerie

Na první pohled se liší od jiných, a to nejen výškou dospělých postav okolo dvou metrů. „Zásadní rozdíl je v tom, že moje sochy nemají obličeje a především jejich hlavy jsou hranaté. Ty se vyskytují na všech mých dílech, čímž dávám prostor lidem, aby zapojili svou fantazii,“ uvedl devětačtyřicetiletý výtvarník.

Doplňuje, že chce člověka navést k tomu, co vytvořil za postavu, ale nechce ji přesně popsat. „Při tvorbě také vycházím z tvaru kmene. Je to dialog s materiálem, a ne nutnost jej znásilnit a přetvořit k mému obrazu, protože socha je v něm ukrytá – stačí jen odstranit vrstvy, které ji ukrývají,“ vysvětlil Bartoš, jenž k vyřezávání soch z modřínového dřeva používal motorovou pilu a k dobroušení poté flexu. „Modřínové dřevo jsem použil pro jeho kresbu, barevnost a trvanlivost, protože své sochy napouštím pouze olejem a nepoužívám žádné barvy,“ přiblížil.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Jaká socha mu dala nejvíce práce, podle něj není důležitou otázkou. Spíš jde o to, aby jednoduchou formou navodil pocit z jednotlivých postav. „Marie, to je láska, laskavost, čistota. Josef prostota a klid, králové hrdost, ale zároveň pokora a z Ježíška jako dítěte má vyzařovat jeho budoucí osud,“ vyjmenoval výtvarník, který se náboženské tematice věnuje i v řadě svých dalších děl.

Svými malbami ztvárnil biblické příběhy Starého i Nového zákona, například křížovou cestu nebo poslední večeři. Kromě toho se však zabývá také reklamní grafikou, především tvorbou vinařských etiket a log.

Libor Bartoš by rád do betlému pro příští roky dotvářel další sochy, uvědomuje si však, že záleží spíš na městě, zda je bude chtít, a také na tom, jak ty stávající osloví veřejnost. V tom by však neměla být potíž. Starosta Blanska už se nechal slyšet, že chce, aby v budoucnu další sochy přibyly. „Co konkrétně, bude pro lidi překvapení,“ dodal.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Pytlák skolil jelena za stovky tisíc, čtrnácteráka nechal na místě

Neznámý pytlák v oboře na Břeclavsku zastřelil trofejního jelena. Tělo ze zatím...

Mrtvolu trofejního jelena čtrnácteráka zastřeleného pytlákem nalezli v pondělí odpoledne správci obory na Břeclavsku....

Vyhýbal se vězení. Při honičce s policisty řidič narazil do stromu

Odsouzený muž při ujíždění policistům narazil do stromu

Na dobrou paměť policistů doplatil muž, který se několik měsíců vyhýbal vězení. V Brně jej totiž poznala hlídka, které...

OBRAZEM: Pipi gril i bufet Sputnik. Podívejte, jak se změnily ikony Brna

Oblečení se v osmdesátých letech v Brně nakupovalo v Luxusu a v Domě moderní...

Dům moderní Brňanky, kino Moskva nebo bufet Sputnik bývaly za předchozího režimu ikonami Brna. Některá známá místa...

Najdete na iDNES.cz