Dřevěný betlém pro Blansko vyřezal motorovou pilou a rozbruškou

  10:13aktualizováno  10:13
Novinkou letošních Vánoc v Blansku je dřevěný betlém u vánočního stromu. Pro město ho vytvořil výtvarník a řezbář z nedaleké Dolní Lhoty Libor Bartoš. V minulosti už vyřezal betlém také do obce Dolní Dobrouč v Orlických horách.

Řezbář Libor Bartoš při práci na sochách pro dřevěný betlém pro Blansko. | foto: Jan Popelka

Když se lidé přišli podívat do centra Blanska na náměstí Republiky na slavnostní rozsvícení, mohli pod stromem ve světle vánočních světýlek spatřit novinku, která tam v předešlých letech nebyla - dřevěný betlém, který pro Blansko vyrobil řezbář a výtvarník Libor Bartoš.

„Ta myšlenka vznikla někdy v srpnu, kdy jsme si řekli, že je potřeba náměstí o Vánocích oživit nějakou novinkou. Přiznám se, že jsem měl obavy, nedovedl jsem si představit, jak budou dřevěné sochy na náměstí vypadat, ale nakonec zapadly a také odezva od lidí je velice kladná,“ říká starosta Blanska Jiří Crha (ODS).

Vedení Blanska se s nápadem obrátilo na Libora Bartoše z nedaleké Dolní Lhoty, který má s tvorbou betlémů zkušenost z minulosti, kdy ho vyřezával pro obec Dolní Dobrouč v Orlických horách. Teď své zkušenosti zúročil pro Blansko. Na dvou ovcích a šesti lidských postavách – Ježíška, Marie, Josefa a tří králů. Každou z nich dělal z jednoho kusu kmene, pracoval šest týdnů.

Fotogalerie

Na první pohled se liší od jiných, a to nejen výškou dospělých postav okolo dvou metrů. „Zásadní rozdíl je v tom, že moje sochy nemají obličeje a především jejich hlavy jsou hranaté. Ty se vyskytují na všech mých dílech, čímž dávám prostor lidem, aby zapojili svou fantazii,“ uvedl devětačtyřicetiletý výtvarník.

Doplňuje, že chce člověka navést k tomu, co vytvořil za postavu, ale nechce ji přesně popsat. „Při tvorbě také vycházím z tvaru kmene. Je to dialog s materiálem, a ne nutnost jej znásilnit a přetvořit k mému obrazu, protože socha je v něm ukrytá – stačí jen odstranit vrstvy, které ji ukrývají,“ vysvětlil Bartoš, jenž k vyřezávání soch z modřínového dřeva používal motorovou pilu a k dobroušení poté flexu. „Modřínové dřevo jsem použil pro jeho kresbu, barevnost a trvanlivost, protože své sochy napouštím pouze olejem a nepoužívám žádné barvy,“ přiblížil.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Jaká socha mu dala nejvíce práce, podle něj není důležitou otázkou. Spíš jde o to, aby jednoduchou formou navodil pocit z jednotlivých postav. „Marie, to je láska, laskavost, čistota. Josef prostota a klid, králové hrdost, ale zároveň pokora a z Ježíška jako dítěte má vyzařovat jeho budoucí osud,“ vyjmenoval výtvarník, který se náboženské tematice věnuje i v řadě svých dalších děl.

Svými malbami ztvárnil biblické příběhy Starého i Nového zákona, například křížovou cestu nebo poslední večeři. Kromě toho se však zabývá také reklamní grafikou, především tvorbou vinařských etiket a log.

Libor Bartoš by rád do betlému pro příští roky dotvářel další sochy, uvědomuje si však, že záleží spíš na městě, zda je bude chtít, a také na tom, jak ty stávající osloví veřejnost. V tom by však neměla být potíž. Starosta Blanska už se nechal slyšet, že chce, aby v budoucnu další sochy přibyly. „Co konkrétně, bude pro lidi překvapení,“ dodal.

Autor:

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

VIDEO: Do chodby vlétlo padesát netopýrů, schovali se za světla i hydrant

Do chodby vlétlo přes padesát netopýrů

Do všemožných úkrytů se snažilo schovat hejno netopýrů, které vlétlo do chodby výškového domu v Brně. Strážníci...

Hraboši na vinicích hasí žízeň šťávou z hroznů, tahají si je i do nor

Hraboš polní děsí zemědělce, na jednom hektaru půdy jsou tito přemnožení...

Vinaři mají dalšího nepřítele – ke špačkům se přidali hraboši. Čím jsou hrozny zralejší, tím víc přemnožené hlodavce...

Najdete na iDNES.cz