Pod ministryní se houpe židle. Přitom stále nevyřešila potíže památkářů

  14:15aktualizováno  14:15
Nevyřešená témata a dluhy má na jihu Moravy ministryně kultury Alena Hanáková, o jejímž odvolání se začalo spekulovat minulý týden. Slíbila například, že se bude zabývat kontroverzním odvoláním šéfa brněnských památkářů Petra Kroupy. Sama však má nyní před sebou nejistou budoucnost.

Ministryně kultury Alena Hanáková | foto: ČTK

Neobratné vysvětlování církevních restitucí, loňská rošáda ve vedení Národního divadla a nejnověji také škrty v rozpočtu na podporu takzvané živé kultury. To vše vyčítají kritici ministryni kultury Aleně Hanákové (STAN), jejíž budoucnost ve vládě je nyní nejistá.

Ve svém resortu má ovšem Hanáková i další nevyřešená témata a dluhy, a to i na jižní Moravě.

Změny u památkářů

* Dosud měl Národní památkový ústav samostatné pracoviště v každém kraji. Jeho pracovníci se starali o příslušné hrady a zámky. Současně vydávali odborná stanoviska pro památkově chráněné objekty.

* Od ledna se pravomoci rozdělily. Hrady a zámky si mezi sebou rozdělila jen čtyři pracoviště: Praha, České Budějovice, Sychrov a Kroměříž. Ostatní pracoviště jsou nyní zaměřena jen na odborná stanoviska.

* Definitivní verdikt pro majitele památkově chráněných staveb ovšem stále vydávají úřady příslušných radnic. Stanovisko NPÚ slouží jako odborné doporučení.

Vášně a spory zde vyvolává končící restrukturalizace Národního památkového ústavu, tedy důležité instituce, která pečuje nejen o hrady a zámky. Stanovisko památkářů totiž potřebují všichni majitelé nemovitostí, jejichž domy spadají pod památkovou ochranu.

Odvolaný Kroupa šéfuje evropskému projektu

Rozruch kolem památkářů se rozpoutal loni v listopadu v Brně, když ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková bez jasného zdůvodnění odvolala ze dne na den uznávaného odborníka Petra Kroupu z postu ředitele brněnského pracoviště.

Za Kroupu, který změny u památkářů kritizoval, se tehdy postavila řada odborníků i ministryně kultury. Ta tehdy slíbila, že se na jeho případ osobně podívá.

To bylo ovšem na konci listopadu a od té doby se o situaci v Brně přestalo mluvit. "Paní ministryně se tématem stále zabývá," vzkazuje do Brna opakovaně Hana Chýlová z tiskového odboru ministerstva.

Fakticky se ovšem nic neděje. Památkářům v Brně dočasně šéfuje Zdeněk Vácha. A vyhozený Kroupa se stal šéfem Centra obnovy památek architektury 20. století v brněnské vile Stiassny. Významný projekt financovaný z Evropské unie dostal na starost navzdory tomu, že důvodem jeho odvolání z křesla ředitele byly prý závažné manažerské nedostatky.

"Stalo se tak po dohodě s ministerstvem a žádný rozpor v tom nevidím. Jako ředitel nově vzniklého metodického centra bude řídit pouze čtyři pracovníky. Váha projektu navíc významně spočívá na dalších dvou lidech, koordinátorovi a administrátorovi," říká ředitelka NPÚ Goryczková.

Situaci v Brně nyní považuje za klidnou. "Napjatá nálada, která zde panovala po odvolání pana Kroupy, se zklidnila. Bezpochyby i díky odborné autoritě dočasného ředitele pracoviště pana Váchy," míní Goryczková.

"Moje odvolání nebylo fér"

Z jiné strany ovšem situace tak idylicky nevypadá. O změnách ve fungování Národního památkového ústavu debatoval minulý týden sněmovní podvýbor pro kulturu. A jeho členové vyjádřili nesouhlas s tím, jak reorganizace u památkářů probíhá.

"Vyzvali jsme paní ministryni, aby se situací zabývala. Vše bylo připraveno k řešení, ale bohužel se paní Hanáková začala zabývat něčím jiným," konstatoval člen výboru a stranický kolega ministryně Hanákové Stanislav Polčák.

Místo sporů o památkáře totiž ministryně musí vysvětlovat své kroky odpůrcům a bojovat o své místo ve vládě. Situace v oblasti památkové péče je tak nyní nejasná. Pokud se Hanáková na postu ministryně udrží, mohla by teoreticky odvolat ředitelku NPÚ. Nebo naopak z vlády odejde a sporné body v koncepci památkové péče bude řešit její nástupce.

V Brně mezitím probíhá konkurz, jehož vítěz se stane novým oficiálním šéfem zdejšího pracoviště památkářů. Od 1. května by měl tento nový ředitel vystřídat dočasného ředitele Váchu.

Ten se do konkurzu také přihlásil, stejně jako odvolaný Kroupa. "Stále si myslím, že mé odvolání nebylo fér. Nic jiného než přihlásit se znovu do konkurzu na toto místo mi tedy nezbývalo," zhodnotil Kroupa.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, zprůjezdněn byl jeden pruh

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, zprůjezdněn byl jeden pruh

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z převráceného kamionu na Znojemsku utekli býci, jeden byl rozzuřený

Jako na dobytčím trhu to dnes po poledni vypadalo u Moravského Krumlova na Znojemsku. Poblíž silnice tu pobíhalo...

V Brně spouští léčbu rakoviny „na míru“, správný postup napoví geny

Brněnští onkologové prozkoumají speciální analýzou tkáně stovky genů. Poznají z nich ty rakovinotvorné a přesně na ně...

Obyvatele domu vyděsily kaluže krve, opilec s ránou na hlavě spal doma

Četné krvavé stopy u vchodových dveří, na chodbě i ve výtahu vystrašily obyvatele jednoho z hodonínských domů....

Najdete na iDNES.cz