A co když začne pršet? Restaurace se připravují na otevření zahrádek

  • 14
Méně stolů a větší rozestupy. Jihomoravské restaurace v pondělí otevřou své zahrádky. Musí dodržet přísná opatření proti šíření koronaviru, přesto nemají alternativu pro špatné počasí.

Obilní trh nedaleko centra Brna v posledních dnech vypadá při slunečném počasí jako obří letní zahrádka. Lidé posedávají na lavičkách nebo v hloučcích postávají s pivem natočeným do kelímku v blízké pivnici U Čápa.

Už v pondělí se tady s další vlnou rozvolňování opatření zákazníci dočkají skutečné letní restaurační zahrádky s posezením a obsluhou.

Stolů však bude o necelou polovinu méně, než bylo v minulosti zvykem, aby podnik splnil nutné rozestupy. „Také musíme udělat zábranu mezi chodníkem a zahrádkou, aby nedocházelo ke kontaktu s kolemjdoucími,“ vysvětlil jeden ze spolumajitelů Petr Dohnal.

Kromě zmíněné pivnice vlastní se svými kolegy také restauraci Monte Bú na Kraví hoře a Ristorante Piazza a Gelaterie Piazza na náměstí Svobody. I u nich po týdnech uzavření chystají zahrádky, které mají umořit ztráty.

„Netušíme však, jestli třeba do Monte Bú, která nabízí dražší jídla, budou lidé v současnosti ochotni přijít. Každý týden zanalyzujeme výsledky a podle toho vše uzpůsobíme,“ doplnil Dohnal.

Otevření se nemůžou dočkat také v lednické restauraci U Tlustých. „Kvůli koronavirovým nařízením jsme přišli o tři nejlepší víkendy roku, tedy Velikonoce a prodloužené víkendy právě okolo nynějších květnových svátků,“ shrnul manažer restaurace Petr Hýbl.

V Brně se na „zahrádkovou“ sezonu připravuje také Pivovarská restaurace u Starobrna, Zlatá loď na náměstí Svobody, restaurace Vingl u Brněnské přehrady a řada dalších. Všude věří v co nejrychlejší návrat do normálu.

„S okénkem jsme dnes na tržbách kolem deseti procent. Doufáme, že teď začne chodit víc lidí,“ přiblížil číšník z Potrefené Husy u Zelného trhu.

Brno povolí popíjení v parcích

Vůbec poprvé od uzavření hospod v polovině března své návštěvníky po neděli přivítá Výčep Na Stojáka na Jakubském náměstí, který už před koronavirovou epidemií spolu s dalšími podniky v okolí řešil s úřady jasnější pravidla využití veřejného prostoru.

Za kostelem svatého Jakuba výčep nově nabídne osm stolků, ke kterým si mohou lidé s pivem stoupnout. Jedním z důvodů nastavení pravidel byl totiž fakt, že posedávali a postávali s pivem venku. Podle tajemníka Brna-střed Petra Štiky neplatili za celou využívanou plochu, jako kdyby měli pevnou letní zahrádku a jak musí jiní. To však majitelé výčepu odmítají.

Vzhledem k epidemii se nakonec Brno rozhodlo pro letošní rok poplatky za zábor veřejného prostranství všem restauracím odpustit, povolení si však musí vyřídit.

Ještě v polovině minulého týdne jej měly asi dvě stovky podniků z největší městské části Brno-střed, kde je také naprostá většina zahrádek. Na přelomu dubna a května přistálo úředníkům na stole dalších sto žádostí, což do pondělního otevření nezvládnou vyřídit.

„Všechny zahrádky mohou otevřít už 11. května, povolení jim vydáme dodatečně,“ slíbil starosta městské části Vojtěch Mencl (ODS). Ta povolí výjimečně i zahrádky bez vybavení, jak tomu bylo doposud právě třeba na Jakubském náměstí.

Politici navíc chtějí zmírnit i současnou protialkoholní vyhlášku, aby lidé mohli beztrestně popíjet v parcích nebo na některých náměstích v historickém centru a také na všech kulturních akcích.

Vyjít vstříc se snaží i další města v kraji. Poplatky za zahrádky už loni zrušili ve Znojmě, kvůli koronaviru je teď odpustili v Břeclavi, zatím ale jen do konce května. O dalších měsících teprve budou jednat.

Na toaletu se může dovnitř

O možném prominutí diskutují i v Kyjově, definitivní verdikt zatím nepadl. Například Kyjovský pivovar však tyto platby nemusí řešit, posezení má na vlastní parcele. „Jsme připraveni hned v pondělí otevřít. Nachystáme sice o několik stolů méně, ale zatím neočekáváme davy,“ uvedl majitel pivovaru Tomáš Machalínek.

V Blansku se pak politici prominutím plateb nezabývali vůbec, což vysvětlují tím, že se nikdo s takovým požadavkem na radnici neobrátil. „Zřejmě i proto, že počty zahrádek na pozemcích města nejsou vysoké, velká část podniků ji má na svém pozemku,“ podotkla mluvčí radnice Pavla Komárková.

I když zákazníci můžou zatím sedět pouze venku na zahrádce, do restaurací se přesto dostanou, pokud zamíří na toaletu. Petr Dohnal z pivnice U Čápa by tak nejradši hosty uvítal rovnou také ve vnitřních prostorách.

„Mohl bych tak zaměstnat i více lidí, které jsem krátce po uzavření hospod propustil. Domluvil jsem se s nimi, že je vezmu zpět, jakmile se situace vrátí do normálu. Nedokážu si představit, že bychom přežili, kdybychom neměli rezervy. Ani dneska vlastně nevím, jestli manko ustojíme, a to se považujeme za silnější skupinu mezi restauracemi, protože máme více provozů, které si můžou vzájemně vypomáhat,“ poznamenal.

S uzavřením vnitřních prostor upozornil i na další možnou komplikaci – rozmary počasí. V případě deště se totiž lidé nemají kam přesunout. Podle současné předpovědi se přitom dá tento problém očekávat. Po teplém víkendu hlásí meteorologové na pondělí pád teplot na deset stupňů přes den a déšť.

Nákupní centra nabídnou roušky i dezinfekci

Pokud se nic nezmění, přivítají návštěvníky v pondělí i nákupní centra. Ta brněnská se už připravují, aby splnila přísné hygienické podmínky. Provozovatelé plánují kromě infografiky o dodržování opatření vybavit obchodní domy také řadou stojanů s dezinfekcí, chystají i častější úklid. Vždy nejméně jeden pracovník dohlédne na dodržování pravidel.

Například v Avionu lidem bez zakrytých úst rozdají jednorázové roušky nebo je navedou k rouškomatu. V restauracích a občerstveních v nákupních centrech si lidé ještě jídlo nekoupí, musí počkat do 25. května. Shlukování však chtějí provozovatelé zabránit i v relaxačních zónách. V obchodním centru v Králově Poli z něj proto veškeré lavičky odklidili, uzavřený zůstane stejně jako v Olympii také dětský koutek. (mos)

,