Místo nudné přednášky divadlo. Školáci se učí, jak nepropadnout alkoholu

  15:30aktualizováno  15:30
Tři puberťáci a tři barvy znázorňující jejich příběhy. Každý je jiný, přesto je něco pojí. Ocitli se na lidském dnu, hybatelem osudů je vždy alkohol. Žádné nudné přednášky o jeho škodlivosti, brněnské Centrum prevence Společnosti Podané ruce využívá divadelní formu, o program pro základní školy je letos velký zájem.

Momentka ze vzdělávacího programu "Na zdraví?" | foto: www.podaneruce.cz

„Jsem Andrea, je mi čtrnáct let a jsem hrozně zamilovaná do Davida. Udělala bych pro něj všechno,“ líčí dívka zprvu banální příběh červené barvy. Postupně začne krást, opíjet se a končí v polepšovně.

Scénky hrané pěticí vyškolených specialistů, zčásti doprovázené projekcí, která navodí napětí a vážnost situace v jinak běžné místnosti s několika židlemi, jsou součástí metody využívané v Centru prevence Společnosti Podané ruce.

Podané ruce

  • Obecně prospěšná společnost Podané ruce vznikla v Brně v roce 1991. Poskytuje služby v oblasti prevence a léčby návykového chování a duševního zdraví.
  • Centrum prevence se snaží, aby programy nebyly jednorázovými vstupy, ale měly charakter dlouhodobých, opakujících se aktivit.
  • Nyní centrum chystá nové projekty. Plánuje natočit dokumentární film na téma gambling a navázat na něj preventivní programy, chce se více věnovat selektivní prevenci šikany, drog, záškoláctví. Jeho cílem je zaměřit se na zážitkové lekce, které provádí přímo ve školách.

Cílem vzdělávacího programu „Na zdraví?“ je působit na chování a postoje mladých lidí a předejít nejen závislosti na alkoholu, ale hlavně se připravit na situace, kdy jsou nezletilí pod nátlakem, aby drogu požili.

„K alkoholu mladé lidi strhnou často spolužáci, blízcí nebo partner. Využíváme proto skutečné příběhy, které řeší nejohroženější skupina mladých lidí ve věku čtrnáct až patnáct let, což je sedmá nebo osmá třída na základce. Tehdy se totiž rozhodují, jestli začnou pít, nebo ne,“ vysvětlil vedoucí brněnského Centra prevence Jan Veselý, který program utváří podle zjištění z rozsáhlé studie na základních školách v Brně.

„Jdi na diskotéku, ale neopíjej se“

A právě třída osmáků ze základní školy na Slovanském náměstí se v týdnu sešla v Řečkovicích, kde centrum sídlí. Devatenáct čtrnáctiletých chlapců a dívek si po zhlédnutí hraných příběhů vybralo jeden, který mohli ovlivnit. „Chceme tu zamilovanou holku s tím opilcem,“ shodla se třída téměř jednohlasně.

Počáteční stud se mění v předhánění, kdo ztvární hlavní hrdinku Andreu a jak se bude příběh rozvíjet, aby měl dobrý konec. Na pomyslné jeviště přichází sice jen tři spolužačky, jejich konání ale řídí celá třída.

„Tak co má Andrea udělat jinak, když se chce zalíbit vrstevníkovi?“ táže se Veselý, který program moderuje. „Ať jde klidně zase na diskotéku, ale neopíjí se,“ kritizují spolužáci původní rozhodnutí vrstevnice.

„Měla by se odmilovat. Ten kluk jí za to nestojí, když ji akorát nutí chlastat,“ padne jiný návrh. Nakonec se shodnou, že Andrea pozve Davida do parku.

Momentka ze vzdělávacího programu

„Nejdůležitější je vybalancovat přístup dětí. Tak, aby si z toho nedělaly srandu a přistupovaly k nastalé situaci, jako by byla reálná. Ideální je mírná nadsázka,“ popsal hlavní úskalí Veselý.

Organizátoři sice nechávají účastníky programu, aby si příběh vyřešili podle svého nejlepšího uvážení, ale stále do něj zasahují. Herec hrající idola Davida si do parku přinese placatku s vodkou.

Tady se láme dosud jasně vyhraněný názor přítomných osmáků. Nejprve přísní abstinenti jsou najednou vůči alkoholu tolerantnější. „Jen ať si pije, aspoň bude mluvit pravdu a Andrea ho pozná. Přece se říká, že v alkoholu je pravda,“ obhajovali chování jednoho z herců osmáci.

„Myslíš si, že seš cool, když piješ?“

„Nesnažíme se mladé lidi vychovávat, ale naučit je řešit situace a rozhodovat se, pokud na ně někdo tlačí. Případně jen korigujeme, abychom se dobrali řešení,“ zdůvodnil průběh Veselý. Závěr osmáků ze Slovanského náměstí je ale jasný.

Alkohol v nezletilém věku je špatný a přemluvit se k němu nenechají. „Ty si myslíš, že seš cool, když tak piješ? Nedokážeš se snad bavit jinak?“ přísně vykřikovali na opilého herce.

„Líbilo se mi hlavně to, že šlo o příběhy, které znám z okolí,“ pochválila pořad studentka Eleni Pličková, která si zahrála kamarádku hlavní hrdinky.

Program „Na zdraví?“ se pořádá od roku 2011, kdy měl premiéru v ateliéru Skleník ve Vídeňské ulici v Brně. Tehdy se programu zúčastnilo 118 žáků základních škol.

Zájem od té doby prudce vzrostl. V loňském roce organizátoři sehráli divadlo pro 1 247 dětí, letos počítají s 1 500 žáky. Každý rok se program dál rozvíjí a vylepšuje. Od loňského roku jsou součástí pracovní sešity, letos se pracuje na podobě nové „filmové“ verze pro učitele, aby ji mohli využívat přímo ve vyučování.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Zapomenutý atentát. V Brně na konci války zastřelili esesáckého účetního

August Gölzer byl jedním z velitelů a účetním XXXIX. úseku SS v Brně. Zemřel na...

Byl to večer jako každý jiný. V ulicích Brna jezdila auta a tramvaje, lidé spěchali domů. Do historie se 7. únor 1945...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Brněnský policista vzal 20 tisíc od ženy, která kradla v obchodě

GIBS zadržela 9 lidí, tři z nich byli policisté

Generální inspekce bezpečnostních sborů se zabývá případem brněnského kriminalisty, který za úplatu nabízel ovlivnění...

Rozměry Země pomohl zpřesnit brněnský jezuita, narodil se před 300 lety

Josef Xaver Liesganig jako první v zemích rakouské monarchie v roce 1759 použil...

Nad brněnskými Soběšicemi stojí vedle montované rozhledny na kopci Ostrá horka nenápadný žulový kvádr. Připomíná...

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz