V zimě bezdomovci přespávají, kde se dá. Na některých místech policisté zahrádkářské kolonie kontrolují pravidelně. Ilustrační snímek

V zimě bezdomovci přespávají, kde se dá. Na některých místech policisté zahrádkářské kolonie kontrolují pravidelně. Ilustrační snímek | foto: MP Ústí nad Labem

Chatky lákají bezdomovce a zloděje. Neperte se s nimi, radí policie

  • 14
Lidé bez domova hledají útočiště pro zimní měsíce. Zejména majitelé rekreačních chat, chalup a chatek v zahrádkářských koloniích by měli být obezřetní, objekty dobře zabezpečit a odvézt z nich veškeré cennosti. Může jít i o život, varuje policie před kontaktem se zločinci.

I navštívit svou vlastní chatku může být v zimním období nebezpečné. Potvrdilo se to před několika dny v zahrádkářské kolonii v Kyjově, kde do jedné z chatek vnikla dvojice bezdomovců. Nejprve se posilnili nalezeným alkoholem a později se rozhádali.

Jeden z mužů vzal do ruky půlkilové kladivo a svého druha tloukl po hlavě, dokud mu nezpůsobil závažná poranění.

„Napadený zůstal v chatce bez pomoci do druhého dne a pak došel k lékaři, odkud musel být převezen do nemocnice a hospitalizován s otřesem a krvácením do mozku,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vedrová.

Jak vzápětí vyšlo najevo, útočníkem byl jedenačtyřicetiletý muž odsouzený za vraždu už v roce 1998. Do vězení se vrátí s tím, že mu soudce může uložit i výjimečný trest (psali jsme o tom zde).

Policisté proto důrazně varují, aby se majitelé objektů s případnými vetřelci nepouštěli do strkanic a nesnažili se je na místě zadržet. Mnohem lepší variantou je vzdálit se a zavolat policii.

Jen na Hodonínsku si zloději každoročně vytipují několik desítek přes zimu opuštěných objektů. Ne všechny nezvané návštěvy ale poškození majitelé hlásí. Většinou se jim totiž ztrácí jen drobnosti, jako potraviny, alkohol a nářadí.

„V této souvislosti vedeme jen statistiku vykradených rekreačních objektů, tedy chat a chalup určených k rekreaci, běžné chatky zahrádkářských kolonií v nich zahrnuté nejsou. V roce 2011 jsme evidovali 13, v roce 2012 to bylo 12, v loňském roce 14 a letos do konce října zatím 12 případů,“ uvedl mluvčí hodonínské policie Petr Zámečník s tím, že skutečný počet případů je určitě několikanásobně vyšší.

Problémy s nezvanými návštěvníky mají i majitelé chatek v brněnských zahrádkářských koloniích a chatařských oblastech.

„V Brně jsme za rok 2013 evidovali celkem 128 případů vloupání do chat a letos do září 41 případů,“ řekla mluvčí jihomoravských policistů Andrea Straková. Dodala, že většinu z tohoto čísla tvoří rekreační chaty. „Statisticky nelze zjistit, jaký podíl tvoří vykradené chatky v zahrádkách,“ uvedla Straková.

V chatkách v Brně se zabydlují bezdomovci

Přestože malé zahrádkářské chatky podle Strakové zloději příliš nevyhledávají, brněnští strážníci je kontrolují. „V nejkritičtějším období, tedy před zimou, provádíme intenzivní kontroly zahrádkářských kolonií i chatových oblastí, například u Brněnské přehrady,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Častější než vykrádání chatek jsou podle něj ale případy, kdy se do objektu dostane bezdomovec a zabydlí se tam. „Vyjíždíme k takovým případům průměrně každý týden,“ řekl.

„Vyjížděli jsme třeba k chatce, ve které si mladý pár bezdomovců zatápěl pneumatikami a objekt začal hořet.“

A jak se vetřelcům bránit? Podle Ghanema by majitelé chatek neměli pachatelům práci usnadňovat. „Často se stává, že u patrové chatky nechají lidé nezajištěná okna v patře a na zahradě se povaluje žebřík. Zloději to pak mají velmi jednoduché,“ uvedl mluvčí strážníků.

Dodal, že zloděje často odradí také alarm nebo samospínací světla. Nejúčinnější je ale podle něj ukázat, že pozemek je udržovaný a že ho tedy někdo často navštěvuje.