Vracov přivítal rekordních 660 krojů. Mám stoleté boty, smála se stárka

  16:21aktualizováno  16:21
Loni se jich tu sešlo přes pět set, letos ještě o sto padesát víc. Vracov na Hodonínsku, městečko proslavené císařskými hody, nečekaně pokořilo rekord, když se tu sešlo 660 krojovaných lidí. "Kdo má doma kroj, ten ho vytáhnul," komentovala rekord jedna z organizátorek Zita Řičicová. A stárka, partnerka vedoucího chasy, se smála, že má na nohou asi stoleté boty.

Stárka Magdalena Preisslerová a stárek Martin Pres na tancovačce (Vracov, 20. října 2012). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V dálce se začíná ozývat juchání a výskot krojované chasy. "Tož děvčata, doufám, že víte, jak se nabízí ve Vracově koláčky. To musíte ten plný taléřek přisunout pod nos, a než si někdo stačí vzít, rychle s ním ucuknout a posunout dál," dává ještě narychlo v legraci instrukce obsluze jeden z mužů v bleděmodré zástěře.

V ruce drží tácek naplněný štamprlemi domácí slovácké slivovice. Asi šest jeho kolegů kmitá kolem rozlévání demižonu plného bílého vína do koštovaček. Připravených je ho na sto padesát litrů. "A navrch ještě patnáct litrů slivovice," hlásí chlapi, kteří mají za úkol roznášet krojované chase i stovkám zvědavců u cesty něco pro zahřátí. Adrenalin pod návratím malovaného domu plným talířů napěchovaných koláčky začíná prudce stoupat.

Ještě víc je ho ovšem cítit v obývacím pokoji. Třiadvacetiletá stárka Magdalena Preisslerová je totiž o hodovém víkendu v Mekce krojovaných hodů v celé republice - ve čtyřapůltisícovém Vracově - pod stejnou palbou pohledů jako třeba britská princezna. Za zataženou záclonou se jí tak se sílícími zvuky řízné dechovky tep nekontrolovaně rozběhne.

"Kdy mám otevřít to okno? Už?" ptá se nervózně okolo stojících žen budoucí krizová manažerka. Na sobě má pět naškrobených, utažených kulmovaných sukní, dozdobených jednou červenou a navrch ještě bílou vyšívanou zástěrou. Naškrobené a vycpané rukávce jsou velké jako dva fotbalové míče.

"Ještě vydrž, řekneme ti," uklidňují stárku okolo stojící ženy v krojích.

Fotogalerie

Za moment zastaví konečně hodový průvod čítající rekordních šest set šedesát krojovaných s téměř hodinovým zpožděním před domem. Rozjařená vracovská chasa pak kompletně zablokuje jeden z hlavních tahů folklorního městečka na jihu Moravy. Královna letošních hodů přiznává, že má ze sóla v okně, kdy se musí předvést snad dvěma tisícům přihlížejících, docela strach.

"Tluču, tluču, otevřete, nechal jsem klobúček u děvčete,"… ozývají se už pod zavřeným oknem první tóny tradiční hodové písničky z hrdla mladšího stárka Martina Presa. Záclona se konečně rozhrnuje. Před otevřené okno se pak postaví sympatická hnědooká stárka, která ma jako jediná ze všech žen v krojích na hlavě korunku a věneček z červených mašlí. "Nevzal, nevzal, můj stárečku, visí tam v komůrce na hřebíčku…" zazpívá více než stokilovému muži deroucímu se pomalu do okna sebejistě stárka.

Její matce i babičce, která ještě při oblékání svých dvou dcer a čtyř vnuček do nádherných vracovských krojů uvázala také na čtyřicet vracovských šátků, padá v ten moment kámen ze srdce. "Zvládla to," oddechnou si všichni, když obývákovým oknem "propadne" konečně stárek do útrob obýváku. A zatímco na ulici vytáčejí krojovaní sóla a na židlích za hlasitého zpěvu zvedají s pohárky vína stárky i obsluhu, pod návratím začne ten správný mumraj.

Asi pět tisíc vláčných tvarohových vracovských koláčků padá do chasy i do diváků před domem jako do studní. "Jsou tak dobré, že si je lidé berou rovnou po třech," hlásí obsluhující ženy, které nestíhají doplňovat talíře. Víno i slivovice tečou proudem.

Asi po hodině se pak téměř nekonečná krojovaná masa dává za hlasitého výskotu znovu do pohybu. Tentokrát už míří i s vracovským věncem do tamní sokolovny, kde se bude tančit a zpívat až do rána. "Mám na nohou asi stoleté boty a jsou mi velké," směje se ještě při odchodu do čela průvodu stárka.

V neděli se ženatými stárky vyrazí do průvodu kolem Vracova nanovo. A ráda. Městečko proslavené svými císařskými hody s věncem a káčerem si totiž po tomto víkendu může připsat další nečekaný rekord, kterého byla i ona součástí. "Krojovaných totiž bylo v sobotu díky nádhernému počasí o sto padesát víc než loni. Kdo má doma kroj, ten ho vytáhnul," byla vysokou účastí krojované chasy mile překvapená i Zita Řičicová, která je jednou z organizátorek největších hodů nejen na jihu Moravy, ale teď už v celé republice.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Opat Šebestián pro Znojmo objevil okurky, jeho rakev však prodali

Loucký klášter ve Znojmě

Když znojemský historik Petr Eckl seděl jako dvanáctileté dítě v kostele v Loděnicích nedaleko Pohořelic, zaujal ho...

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Najdete na iDNES.cz