Šlapanická škola se opravuje. Děti přes hluk strojů neslyší učitelku

  9:10aktualizováno  9:10
Už dva měsíce pracují dělníci na rekonstrukci velké základní školy ve Šlapanicích u Brna za bezmála 200 milionů. Výuka však pokračuje v plném provozu. Žáci často neslyší ani výklad učitelky. Rekonstrukce má skončit po prázdninách, jen pár týdnů před komunálními volbami.

Děti se ne šlapanické škole učí, vedle burácejí pracovní stroje | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Hluk, prach, otřesy. Tak popisují děti svým rodičům běžný vyučovací den ve šlapanické základní škole. Především menší děti si stěžují, že je kvůli hluku stavebních strojů bolí hlava.

"Když začnou stroje pracovat, neslyší výklad učitelky, která musí hodně zvyšovat hlas," uvedla matka jednoho z prvňáčků.

Rodiče alergických a astmatických dětí zase pozorují častější záchvaty kašle. Některým se zhoršil prospěch kvůli tomu, že se nemůžou kvůli hluku a jemným otřesům budovy soustředit.

"Většina rodičů chápe, že stavba s sebou nese určitá omezení. Snažíme se omezit rušivé vlivy na minimum," řekl starosta Šlapanic a poslanec za KDU-ČSL Jaroslav Klaška.

Starosta a ředitel: Vše je v pořádku

Všichni rodiče, s nimiž MF DNES mluvila, si přáli zůstat v anonymitě kvůli špatné atmosféře na škole. Redaktoři se chtěli přesvědčit, nakolik jsou stížnosti oprávněné. Ředitel Roman Skočovský ale na domluvenou schůzku nedorazil a zaměstnanci školy novináře vyvedli z budovy.

"Pokud se rekonstrukce takto schválila i během školního roku, pak je asi v pořádku ohledně hygieny, bezpečnosti práce a zajištění vzdělání," uvedl ředitel Skočovský pouze po telefonu.

Garantovi rekonstrukce, kterým je starosta Klaška, si podle jeho slov stěžovaly pouze dvě matky.

"Snažím se všechny problémy řešit okamžitě. Vysloveně hlučné práce můžou stavební firmy dělat až odpoledne. Poslední měření z 21. ledna žádnou vyšší hlučnost neprokázalo. A veškeré bourací práce jsou pod plachtami, prach se ve škole stírá několikrát denně," uvedl starosta.

Rodiče: Bojíme se o bezpečnost dětí

Šlapanickou školu s 38 třídami navštěvuje na 700 dětí a učitelů. Před několika lety se ukázalo, že kromě oprav kanalizace, umýváren, šaten, kuchyně a zateplení bude třeba i zpevnit svah pod školou, který se dal do pohybu.

Těžké vrtné soupravy tak od začátku loňského prosince začaly vrtat nad školou díry pro betonové piloty. Z celého areálu se stalo staveniště, přístup z náměstí je zavřený, pro celou školu funguje jediný vchod. Druhý se otevřel až tento týden – aby děti nemusely obcházet několik budov, chodí přes jídelnu, kde jejich spolužáci zrovna obědvají. Protože se opravují šatny, přezouvají se až ve třídách. Na chodbách kromě učitelů potkávají dělníky v montérkách a helmách.

"Bojím se o bezpečnost svého syna. Proč vůbec vedení školy nepřemýšlelo o přesunu aspoň některých ročníků do náhradních budov, kterých je v okolí dostatek?" obává se matka druháka.

Podle starosty Klašky je ale lepší, když děti chodí do stejné budovy a kolektivu než je rozvážet do různých míst. "Bylo by to organizačně náročné. A nešlo by to ani z kapacitních a hygienických důvodů," dodal.

Jeden z otců také kritizuje nevytíženost stavebních firem, kterým končí pracovní doba ve čtyři odpoledne, a o vánočních prázdninách měly celozávodní dovolenou. Pracovat se zase začalo, až byly ve škole děti.

"Protože jde o hlubinné zakládání pilot do svahu, jsou potřeba technologické pauzy, takže nelze dělat vše naráz," vysvětlil starosta s tím, že rozsáhlé opravy nelze dokončit dřív než na konci srpna.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Opilý návštěvník hudebního klubu pil hostům nápoje a pokousal barmana

Ilustrační snímek

Nezvladatelného návštěvníka brněnského hudebního klubu museli v sobotu nad ránem krotit zdejší strážníci. Opilý muž...

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček skončí v čele boskovické nemocnice.

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Najdete na iDNES.cz