Ředitelka školky, na kterou si stěžovali rodiče i učitelky, rezignovala

  11:19aktualizováno  11:19
Více než rok panovala ve školce na maloměřickém Proškově náměstí napjatá atmosféra. Učitelky i rodiče si opakovaně stěžovali na ředitelku a napsali na ni i několik stížností. Pedagožky dokonce na březen plánovaly stávku. K tomu už ale nedojde, ředitelka Božena Jonášová po několika výzvách rezignovala.

Ředitelka školky na maloměřickém Proškově náměstí Božena Jonášová rezignovala. Více než rok si na ni stěžovali zaměstnanci i rodiče dětí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

"Vadilo nám, jak vede školku, jak se chová k učitelkám a že nám lže," popsala maminka Mirka Polachová, jak problémy ve školce vidí ona i další rodiče. "Jednou nezákonně na půl dne zavřela školku, jindy zase o neplánovaném uzavření informovala jen část rodičů. Někteří z nich to zjistili až ráno z cedule na dveřích," líčila dál výhrady vůči vedení školky Polachová.

Když se nespokojení rodiče snažili s ředitelkou něco řešit, podle nich svalovala vinu na učitelky. Špatná nálada ve školce pak rodičům vadila stále více.

"Na učitelkách bylo vidět, že jsou vystresované. Na jednu z nich ředitelka křičela i před dětmi, až se rozplakala. Také jsem jednou slyšela křik až do šatny, kde jsem oblékala dcerku," uvedla Polachová. Dodala, že se jí nelíbilo i to, že její dcera za dva roky vystřídala ve školce čtyři učitelky. I to je podle ní výsledek špatného vedení.

Nespokojení rodiče v prosinci poslali stížnost na Českou školní inspekci, brněnský magistrát i maloměřickou radnici. Bylo pod ní padesát podpisů (do školky chodí přes sedmdesát dětí - pozn. red.), ale narazili na problém. Odvolat ředitele školy není jednoduché. Může to udělat městská rada, ale jen v případě, že poruší školský zákon. Jinak by hrozilo, že se bude úspěšně hájit u soudu.

Byla arogantní, přenášela na učitelky svou práci

Na ředitelku si stěžovaly také učitelky. Ve školce je jich pět a výhrady vůči ní měly čtyři. Kvůli tomu, že se cítily šikanovány, založily i odbory. Tvrdí, že jim vadila arogance ředitelky a neochota komunikovat. Nebo také to, že na ně přenášela svou práci a třeba loni tři měsíce nechodila do práce, ačkoli za to brala plat. Založení odborů jim ale moc nepomohlo.

"Za rok se nepodařilo s ředitelkou dohodnout ani na kolektivní smlouvě," popsal komplikace šéf krajských učitelských odborů Petr Holánek, který učitelky zastupoval a s vytvářením odborové organizace jim pomáhal. A tak se společně domluvili, že v druhé polovině března budou stávkovat.

Konflikt ve školce se přitom už před třemi týdny dostal na veřejné projednávání na maloměřické radnici. K rezignaci tam ředitelku vyzvali zastupitelé ze zdejšího školského výboru i odborář Holánek. Sál zaplnili též rodiče, z nichž většina si přišla stěžovat.

"Řekla jsem si, že moudřejší ustoupí..." A odstoupila

Ředitelka Jonášová, která je zastupitelkou za ČSSD v Novém Lískovci, se bránila a vyvracela stížnosti s odvoláním na svědectví školnice či jediné z učitelek, která si na ni nestěžovala. K odstoupení se tehdy nevyjádřila. Zasedání končilo s tím, že se počká na výsledky šetření školní inspekce a inspektorátu práce. Měly by být v květnu.

V úterý ale poněkud překvapivě přišla na maloměřický úřad i brněnský magistrát abdikace ředitelky Jonášové. I když stále trvá na tom, že je ve sporu nevinně.

"Řekla jsem si, že moudřejší ustoupí. Byl na mě vyvíjen velký tlak a já si stresem nechci ničit zdraví," komentovala své rozhodnutí s tím, že se k němu nechce více vyjadřovat.

Co tedy bude ve školce dál? "Současná ředitelka končí příští pátek a na její místo se vypíše výběrové řízení. Než se vybere nový ředitel, povede školku provizorní zástupce. O něm se rozhodne v nejbližších dnech," vysvětlila další postup Marie Klusoňová z magistrátního odboru školství.

Poslední vývoj událostí starostka Maloměřic a Obřan Klára Liptáková (KDU-ČSL) vítá. "Z našeho pohledu to je správný krok. Napětí se ve školce táhlo více než rok a stále se vyhrocovalo. Doufám, že nyní to tam bude opět klidné," řekla starostka.

Autor:

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

Modré pruhy se v Brně do konce roku rozrostou do dvojnásobku oblastí

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Už jen přibližně pět týdnů zbývá do startu nového systému rezidentního parkování v Brně. Ještě do konce roku se modré...

Úniková hra v podzemí? Ve Znojmě zvažují, že tak využijí část chodeb

Do oprav stávajících scén znojemského podzemí a výroby nových investovalo město...

Jak vypadají a kam vedou chodby pod Louckým klášterem ve Znojmě? To dosud nebylo příliš jasné. Radnice si proto nechala...

Univerzita chce turisty do periferií jižní Moravy, zapojí i vědce z Izraele

Bukovanský mlýn

Krásný region, tak proč o něj mezi turisty není větší zájem? I na tuhle otázku se pokusí odpovědět vědci z Mendelovy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz