Hradním pánem je Pavel Ciprian už téměř dvě dekády. Od prosince 2003 šéfuje...

Hradním pánem je Pavel Ciprian už téměř dvě dekády. Od prosince 2003 šéfuje Muzeu města Brna, jež sídlí na Špilberku, o který se ostatně také stará. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ředitel brněnského muzea po 17 letech končí, o místo usilují i politici

  • 0
Ještě v lednu plánoval ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian znovu obhájit svou funkci, kterou vykonává už od prosince 2003. Na seznamu osmi uchazečů však jeho jméno nakonec nefiguruje.

„Přece jen jsem ve funkci už sedmnáct let. Myslím, že město má představu, že by ředitelem už měl být po čase někdo jiný. Z jeho strany bych necítil úplnou podporu mé kandidatury,“ vysvětluje Ciprian.

Ve svém křesle by si podle svých slov dokázal ze současných kandidátů představit bývalého ředitele Mendelova muzea Ondřeje Dostála nebo ředitelku oddělení vila Tugendhat Ivetu Černou.

„Oba kandidáty znám a myslím si, že mají dostatečné schopnosti a znalosti. U Ivety Černé bych trochu litoval, že bude muset svůj zájem dělit mezi vilu a Špilberk. Na druhé straně by to mohlo prospět prestiži muzea,“ přemítá Ciprian.

Dostál nicméně v konkurzu pravděpodobně pokračovat nebude, protože nedávno dostal místo ředitele kulturního střediska v Boskovicích.

O post šéfa významné instituce sídlící na hradě Špilberk se uchází i dva brněnští politici – místostarosta Králova Pole Zbyněk Šolc (ODS) a městský zastupitel Jiří Mihola (KDU-ČSL), jemuž na podzim po osmi letech vyprší mandát poslance.

K historii mám blízko, říká končící poslanec

„Myslím si, že muzeum je významná instituce, která má obrovský potenciál pro kulturní, společenský i turistický život v Brně. Jeho památky bych chtěl rozvíjet tak, aby byly klenoty města,“ oznamuje Šolc.

„Mám k tomu profesně blízko, jsem historik a učitel dějepisu. Celý život žiji v Brně a muzeum pravidelně navštěvuji. Zajímám se o památkovou péči a usiluji například o zachování a obnovu Arnoldovy vily,“ přibližuje Mihola.

V boji naopak chybí bývalý brněnský primátor za ODS a kastelán valtického zámku Richard Svoboda, jemuž mělo být podle spekulací místo „přiděleno“.

Uchazeči, mezi něž patří také Dušan Novotník, Marcela Straková, Petra Svobodová a Michal Žďárský, zasílali přihlášky spolu se svou vizí rozvoje muzea do konce února.

Výběrová komise v čele s radním pro kulturu Markem Fišerem (Piráti) vybere nového ředitele na příštích pět let po zhodnocení návrhů plánovaném na přelom května a června.