Brněnský magistrát se ke jménům uchazečů odmítá vyjádřit. (Ilustrační snímek)

Brněnský magistrát se ke jménům uchazečů odmítá vyjádřit. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Domu umění chce šéfovat Knížák i Fejk, šíří se Brnem lživý seznam

  • 2
Po jihomoravské metropoli se od čtvrtka šíří zvěst, že do konkurzu o post ředitele brněnského Domu umění se přihlásil i Milan Knížák či Petr Fejk. Seznam pěti jmen údajných uchazečů, který doputoval do e-mailových schránek brněnských médií a kulturních institucí, nechce brněnský magistrát vůbec komentovat.

"Zasíláme neveřejný seznam pěti uchazečů na post ředitele Domu umění města Brna, kteří se účastní výběrového řízení. Těmito uchazeči jsou Petr Fejk, Miroslav Jiřele, Milan Knížák, Rostislav Koryčánek a Marika Kupková," píše se v e-mailu podepsaném jménem Jan Svoboda.

Kdyby to byla pravda, mohlo by se Brno i zdejší Dům umění těšit na bouřlivé zítřky. Jméno bývalého ředitele Národní galerie Milana Knížáka by totiž k této brněnské kulturní instituci bezpochyby přitáhlo velkou pozornost. Podobně jako jméno bývalého šéfa pražské zoo Petra Fejka.

Podle dostupných informací jde však o mystifikaci. Podobně jako třeba v případě nedávného falešného e-mailu z adresy krajského úřadu o tom, že se hejtman Michal Hašek vzdává většiny svých funkcí, aby se mohl dostatečně věnovat těm ostatním. A to nejen proto, že nikdo z brněnské kulturní scény nezná ani údajného autora e-mailu ani sdružení Kulturní centrum, na které se dotyčný odkazuje.

Jmenovaní svoji účast popírají

Svoji účast v konkurzu totiž především popírají jmenovaní kandidáti. "Jsou to výmysly. O návratu do veřejných služeb neuvažuji," vzkázal do Brna například Fejk. Svoji kandidaturu popřel i Knížák. "Když jsem se o tom před chvílí dozvěděl, musel jsem se smát. Do Brna opravdu nemířím," řekl.

Zájem popírají i další údajní uchazeči ze zmíněné pětice. Přihlášku do konkurzu z nich poslal jen dosavadní ředitel Domu umění Rostislav Koryčánek, který se místo snaží v konkurzu obhájit a touto snahou se netají.

"Hned, jak jsem e-mail dostala, jsem si vše ověřovala. A podle mě jde o vtípek či výmysl," zhodnotila také šéfredaktorka webového portálu o umění Artalk Silvie Šeborová, která situaci kolem Domu umění dlouhodobě sleduje.

V Praze jména uchazečů běžně zveřejňují

Ona ani nikdo jiný se ovšem zatím z magistrátu nedozvěděl, kdo se o místo šéfa Domu umění opravdu uchází. Všechna jména totiž tají s odkazem na ochranu osobních údajů. A to i přesto, že při konkurzech na místa šéfů Národní galerie či Galerie hlavního města Prahy, tedy obdobných institucí, se jména uchazečů zveřejňovala.

"Nechceme uchazeče dostat do nepříjemné situace. Je možné říct jen tolik, že je jich opravdu pět a že se hned po víkendu bude konat první kolo výběrového řízení," konstatoval mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Průběžné vypisování konkurzů na šéfy všech příspěvkových organizací města si současné vedení Brna před dvěma lety zakotvilo do koaliční smlouvy. Většinu výběrových řízení však provází tajnosti a spekulace o podmínkách šitých na míru.

Magistrát navíc tají nejenom jména uchazečů, ale i plány, na základě kterých vybraní lidé své posty získali. Nikdo tak například nikdy nezveřejnil koncepci rozvoje městské policie, na základě které ve výběrovém řízení zvítězil její současný šéf Jaroslav Přikryl.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.