Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Recenze: Vlažné Peklo a odpudivý Drak

  13:45
V oblasti hudebního divadla začíná být v Brně poněkud těsno. Dvě konkurenční scény - Městské divadlo a činohra Národního divadla (které je ovšem rovněž divadlem městským) - spustily na podzim projekty, kolem nichž se šíří superlativy naznačující jejich velikost a závažnost.

Záběr z muzikálu Peklo Stanislava Moši a Zdenka Merty. Stano Slovák v roli malíře | foto: Jef KratochvilMF DNES

Městské divadlo Brno, ztělesněné svým šéfem - budovatelem Stanislavem Mošou, je v muzikálové branži dravou rybou a zároveň natolik dobře zavedenou značkou, že by se slušelo na nová venkovní prostranství mezi činoherní a hudební scénou umístit Mošovu sochu - a je pravděpodobné, že tam dřív nebo později stát bude.

K něčemu takovému však může dojít až poté, co se uzavře umělecká činnost tohoto předního divadelního manažera. Perfektně fungující dům se vždy milými uvaděčkami, velkoryse a zajímavě zpracovanými tištěnými programy a řadou dalších, na naše poměry skvěle vyřešených jednotlivostí kontrastuje s uměleckou úrovní Mošových autorských kreací.

Publikum potřebuje ohromit

Dvojice Stanislav Moša - Zdenek Merta představila před nedávnem Peklo, první díl nové trilogie Osudová komedie. Výsledek je pozoruhodnou kulturně-sociální sondou do jevu, kterým je stále plné Městské divadlo Brno. Diváci se tu rekrutují především z řad mládeže a stále silnější střední třídy a doplňují je autobusové zájezdy z okolí.

Takové publikum je snem každého divadelníka. Ono však bývá konzervativní a vyžaduje pocit, že je svědkem něčeho výjimečného a ohromného. Odpověď na otázku, proč tvůrci spojili s dantovským mýtem něco tak prachobyčejně průměrného, jako je jejich nejnovější dílo, zřejmě leží právě v kupecké úvaze.

Muzikál má být plný emocí, katarzí a má umět pobavit i rozplakat. Komerční úspěšnost je vlastně dalším definujícím rysem žánru, který se přesto neodklání od snahy o vyšší umělecké cíle, čímž si uchovává přijatelnost pro intelektuální obec.

Ani efekt, ani požitek

Peklo je naopak dílem předvídatelným, dějově příliš klikatým, a tudíž zbytečně dlouhým, především však hudebně velmi slabým.

Náročná hudba přináší estetický požitek, lehčí tvorba zase zábavu a okamžitý efekt. Mertovo Peklo však nepřináší jedno ani druhé, z pera etablovaného skladatele se publikum dočkalo pouze rutinní práce s minimem hudebních nápadů a nic na tom nemění ani pár výjimek, odkazujících na teoretické tvůrčí možnosti a možnou stylovou vyhraněnost autora (kupříkladu pohřební zpěv na liturgické texty introitu a sekvence ze mše za zemřelé).

Jak již bylo naznačeno, Stanislav Moša do svého divadla přitáhl obrovské množství majetnějších příslušníků střední třídy a snobů, zatímco opera, jejich celosvětově nejtypičtější cíl, jimi zůstává do značné míry ignorována.

Důvod je zřejmý - s Mošovým ředitelským nasazením, zahrnujícím dokonce i budování kontaktů v místní politice, dlouhá léta ostře kontrastovalo trestuhodně pasivní řízení celého Národního divadla, operu nevyjímaje.

Nezbytné kroky ND Brno

Že se s Národním divadlem Brno konečně začne něco dít, bylo jasné hned poté, co byl nově jmenovaným ředitelem Dvořákem oznámen jeho nový umělecký tým.

Tomáš Hanus jako šéf opery byl skvělou volbou a velkým úspěchem je již to, že na nabídku kývl. Zdenek Plachý jako pro mnohé kontroverzní šéf činohry byl především člověk s velkými a vyhraněnými uměleckými cíli, zatímco Petr Štědroň se osvědčil již za předchozího uměleckého vedení a dostal na starost dramaturgickou náplň a vedení Reduty.

Umělecké cíle celého kolosu - tedy seriózní opera (balet nechme stranou), kontroverzní činohra a pestrá Reduta - se zdály být vhodně zvolené pro nové diváky, které divadlo nezbytně potřebuje.

Dalším nezbytným krokem bylo zlepšení (ne-li zavedení) propagace a reklamy. Ještě loni v létě totiž mohl leckdo nadobro zapomenout, že v Brně nějaké Národní divadlo existuje. I tuto stránku zvládá nové vedení na výbornou, otazníky však vyvolávají použité prostředky.

Po pozitivních krocích, tedy janáčkovském festivalu (opera) a RedFestu, přišla činohra s hudebním představením Tajemství Zlatého Draka. Uragán mediálního i diváckého zájmu je zřejmě způsoben autorskou spoluprací Daniela Landy.

Tři nepropojené roviny

Dílo se odvíjí ve třech víceméně nezávislých rovinách, které se navzdory zjevnému záměru nikterak nedoplňují, spíše jen střídavě vyplňují společný prostor. Jsou to roviny detektivní, hudební a duchovní.

Zlatý drak jako detektivka má z tohoto pohledu nejpřijatelnější tvář a upomíná na autory spjaté s brněnskou televizí a uvažováním typickým pro detektiva Tomsu nebo i Četnické humoresky.

Detektiv Šebor vyšetřuje rituální vraždu a současně s rozplétáním případu se divákům významně odkrývá jeho soukromý život - to je časté i ve francouzských detektivkách nebo v Majoru Zemanovi a sama přítomnost kriminálních příběhů (stejně jako třeba pohádek) není pro divadlo nikterak dehonestující.

Pokud však Daniel Landa říká, že kus může být brán i jako pouhá detektivka a nic víc, mýlí se. Autoři totiž evidentně kladli důraz na nenarativní přesahy, a přestože je divák po celé představení udržován v napětí, kvality textu místy pokulhávají a devalvují celý výsledek.

Největší slabinou jsou v tomto směru cíleně vtipné "hlášky", které postrádají nezbytnou inteligenci a jednoznačnost a dostaly se sémanticky nebezpečně blízko k přepjatějším úsekům vážně míněných sdělení.

Čistý detektivkožrout bude navíc zklamán, protože namísto očekávaného rozuzlení se ono kýžené "kdo je vrah" dozvíme jakoby mimochodem a bez patřičné dramatické gradace či rozkrytí motivací, pozornost je na konci věnována ostatním rovinám.

Po ovoci jejich poznáte je

Hudební rovina sestává z ryze scénického podkresu a vložených autorských písní v Landově podání. Scénická hudba je o něco statičtějším odvarem standardního televizního napětí, ničím osobitým neupoutá.

Písňové hudební vložky měly komentovat děj a dodat mu hloubku, tento záměr se však tvůrcům nezdařil a zůstala jen samoúčelná prezentace Daniela Landy, na níž zjevně stojí veškeré slibné komerční předpoklady prováděného kusu.

Vysoká mediální atraktivita a "komentovanost" jeho osoby se nezakládá na hudebních kvalitách díla, nýbrž pravděpodobně na sporech, které okolo něj probíhají. Kdyby těch nebylo, byl by celý Landa příznivcům umění (ale i kvalitního rocku) stejně ukradený, jako jsou desítky jeho stejně průměrných kolegů ze showbyznysu. Texty jeho písní jsou navíc kombinací vážnosti až kultovní s jednoduchým rýmem, což přidává další dávku nezamýšlené komičnosti.

Duchovní rovina Zlatého draka byla tvůrci proklamativně zdůrazňována jako zásadní, v celku mělo jít o duchovní poselství. A sám charizmatický, divácky atraktivní Landa toho o svém duchovním nitru v minulosti napovídal tolik, že bude lepší se od jeho sebeinterpretací odpoutat a podívat se na dílo tohoto falešného proroka - "neboť po ovoci strom bývá poznán" (Matouš 12, 33).

Na účinkování v rasistické kapele Orlík Landa vzpomíná nerad a ty, kdo tuto jeho tvůrčí etapu připomínají, rozčileně označuje přinejlepším za hlupáky. Přitom odpovědnost této agresivní bandy za růst rasistických nálad ve společnosti je značná. Mýtus o obrácení na správnou cestu, který kolem sebe Landa se spolupracovníky šíří, je pouhou manipulací a neodehrál se jinak než v proklamativní rovině.

Mnohem znepokojivějšími rysy tohoto samolibého folkloru jsou ovšem přirovnávání tohoto "napravence" k dalším velkým nositelům tohoto mýtu, především k svatému Pavlovi a svatému Augustinovi, a také jméno překvapivého hlasatele tohoto názoru, jímž je dramaturg inscenace, jinak skladatel, herec a velká duchovní autorita Martin Dohnal.

Obě Landovy orlíkovské desky se stále prodávají, jeho osobnost je pro mnoho násilnických band stále ikonou (i vizuální), což on sám podporuje agresivními odsudky kritiků, jeho současné aktivity se navíc točí okolo boje a disciplíny - nejde jen o internetové Peklo s Landou, ale také o zasvěcovací obřad Dračího řádu, jehož hlavní náplní je překonání strachu, a také box, který má být onou dobročinnou sportovní aktivitou zaměřenou na mládež.

Nesouhlasil s komunisty?

Nikdo Landu neobviňuje z osnování nějakých "konečných řešení", je však nad slunce jasné, že svým někdejším extremistickým soukmenovcům dává dostatek indicií, že stále patří k nim, přestože svoje působení přeorientoval do "legality". Pro zdůvěryhodnění své osoby ve skutečnosti udělal tak málo, aby to stačilo jedině na vylhaný novodobý mýtus o obrácení.

Svoji spoluodpovědnost za situaci, kdy příslušníci vizuálně rozpoznatelných menšin nemohou žít plnohodnotným životem bez strachu z bezdůvodného násilí, vidí autoři hry takto:

"Texty jejich písní, které byly motivovány především zásadním nesouhlasem s komunistickou totalitou, byly mnohými kritiky interpretovány jako propagace extremismu a Orlík byl nepochybně také pro otevřené sympatie, jež jeho účinkování projevovaly skupiny skinheadů, chápán jako skupina, která je nakloněna rasismu" (text o Orlíku z programu Tajemství Zlatého Draka, str. 55 - pozn. aut.).

Smlouva s ďáblem

Jakési tajemné duchovno detektivní příběh ozvláštňuje a vytváří atmosféru ne nepodobnou foglarovským či lynchovským (Twin Peaks) motivům. Nepřijatelnost Landovy osobnosti v souvislosti s jakýmkoliv projevem ducha, duchovna či dobrých úmyslů ovšem z jinak spíše obyčejného a po scénické stránce (Daniel Dvořák) dokonce pozoruhodného představení dělá odpudivou show, která vyvrcholí popisem nového kultu, který místo tušeného slova "rasa" říká "duše".

Tajemství Zlatého Draka namísto obrácení připomíná faustovský mýtus o smlouvě s ďáblem, který na oplátku přinese slávu a prodané vstupenky. Landa nepřekvapil ničím, pánové Plachý a Dohnal ano.

Autor:
  • Nejčtenější

V kuřimské kauze se objevily i známé tváře, Škrlová oklamala i celebrity

Herec, zpěvák, novinář. Kolem kauzy Kuřim se motaly i známé tváře, které se po odhalení svých rolí v případu dušovaly,...

Archeologové našli pod silnicí stovky koster, kruhové objezdy musejí počkat

Zhruba stovku hrobů odkryli archeologové při průzkumu pod silnicí, který předcházel stavbě kruhových křižovatek ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při cestě na nákup vjel senior do protisměru, čelně se střetl s dalším autem

Špatnou odbočku si na cestě za nákupy vybral ve čtvrtek šestaosmdesátiletý řidič na okraji Brna. Místo u obchodního...

Z pískovny vznikne největší brněnský park, připomene těžební krajinu

Areál pískovny v brněnských Černovicích protkaný stezkami bude dvakrát větší než Lužánky. Vznikat má postupně několik...

Je ta socha bronzová, nebo živá? Performeři nadchli návštěvníky Slavkova

Přes třicet živých soch, tedy umělců nabarvených speciální barvou tak, že působí jako socha, nadchlo návštěvníky...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Na Masarykově univerzitě letos skončil pedagog kvůli obtěžování studentky

Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity letos v únoru na hodinu skončil docent politologie kvůli údajnému...

Jít na můj film je jako jít se mnou na pivo, říká debutující režisér

Premium Jakub Machala vyrůstal v Brně blízko Kina Art. A u filmů zůstal. V kinech se právě promítá jeho první celovečerní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otec o týrání synů v kuřimské kauze nevěděl, zpronevěřil jim však peníze

Když se provalilo otřesné týrání chlapců v Kuřimi, snažil se je jejich otec získat do své péče. Syny však Radek C....

Vinaři dumají, jak zastavit volný pád. Vzniká národní vinařská koncepce

Jak přistupovat k vinicím, jaká produkovat vína, jak celkově „prodávat“ vinařskou kulturu a jak lahodnému moravskému...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...