"Jsem překvapen, neměli jsme žádné avízo, že se Amazon takto rozhodl. Při videokonferenci mezi městem a Amazonem před týdnem nic takového nezaznělo," prohlásil náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil z ČSSD.
Jak šel čas21. ledna 2014 - Po ročních uzavřených jednáních developera s vedením města v čele s primátorem se Amazon ohlašuje zastupitelům. Ti ale smlouvu s americkou firmou poprvé neschvalují. Chyběly jim prý záruky od státu na vybudování chybějícího sjezdu z D1 do průmyslové zóny Černovická terasa. |
"Je to špatná zpráva pro ty, co se příchod Amazonu snažili prosadit. I pro ty, co zde chtěli hledat práci. A také pro investory, pro které to není dobrý signál. Upřímně řečeno se tomu ale nedivím, Brno si za tuto situaci může samo," poznamenal Pospíšil k faktu, že zastupitelé už třikrát potřebné dohody k vybudování sklad neodsouhlasili (více najdete zde).
Primátora Romana Onderku z ČSSD informace z německého Grabenu, kde se ředitel Amazonu pro evropské operace setkal s novináři, zaskočila (více o firemním oznámení čtěte zde).
"Při posledním telefonickém rozhovoru 25. března jsem byl ubezpečen, že zájem firmy Amazon o výstavbu na území města Brna nadále trvá za předpokladu, že smluvní vztah s investorem bude schválen 15. dubna 2014 na jednání Zastupitelstva města Brna,“ doplnil Onderka.
Projekt byl diletantsky připravený, tvrdí ODS
Primátorovu snahu dostat do Česka významného investora ocenil i jeho stranický šéf, premiér Bohuslav Sobotka.
"Bohužel celé úsilí ztroskotalo na odmítnutí ze strany zastupitelů zejména z řad ODS v Brně," uvedl Sobotka.
I vedení brněnského klubu zastupitelů ODS je z rozhodnutí nadnárodní firmy zklamané, problém však vidí jinde.
"Odchod Amazonu z Brna je výsledkem diletantsky připraveného projektu, který byl více než rok připravován bez vědomí zastupitelů města. Urputně prosazoval nevhodnou variantu Černovické terasy, ignoroval zásadní nesoulad s územním plánem a směřoval spíše k uspokojení zájmu soukromého developera na úkor obyvatel Slatiny, Černovic a Tuřan," sdělil Libor Šťástka z ODS.
"Je selháním premiéra Sobotky, který v letech 2000 - 2005 nesplnil úkol vlády vybudovat potřebné napojení průmyslové zóny na blízkou D1," prohlásil zastupitel za ODS, který se zároveň opřel do současného ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.
"Namísto aktivního lobbingu ve prospěch developerů měl začít myslet na drobné podnikatele a živnostníky, kteří by pro něj neměli být "parazity", jak sám uvedl, ale také jejich kolegů, kteří v Brně u neúspěšného projektu Amazonu na Černovické terase od počátku stáli," podotkl Šťástka.
Zelení jsou spokojení, sklad by ucpal jihovýchod Brna kamiony
Rozhodnutí americké firmy kvitují zástupci Strany zelených. "Obří distribuční centrum Amazonu na Černovické terase by ucpalo jihovýchod Brna kamiony a udělalo tisícům lidí ze Slatiny a okolí ze života peklo," prohlásil Martin Ander, předseda klubu zastupitelů Zelených.
"Stovky špatně placených a dlouhodobě nejistých pracovních míst by za to nestály. A to nemluvě o tom, že přesně nevíme, kolik míst by kvůli Amazonu zaniklo v malých a středních firmách podobně jako v Německu, Francii či Británii," dodal Ander.
Jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi (ČSSD) podle jeho vyjádření zatím americká společnost své rozhodnutí nepotvrdila. Právě Hašek nabídl americkému investorovi krajské pozemky u letiště v brněnských Tuřanech (více o nabídce kraje čtěte zde).
"Nicméně po trojím odmítnutí Amazonu zastupiteli města Brna - a z mého pohledu neadekvátní reakci developera CTP na zahájení jednání o nabídce kraje - se nedivím, že Brnu jako lokalitě Amazon přestal důvěřovat," přiznal hejtman.
Nezapomněl také dodat, že Brno a celý region přišel o 1 500 nových pracovních míst, která by po vybudování obřího skladu na jižní Moravě vznikla.