Zoufalou obec u Brna zaplavují kamiony, o zákaz se nikdo nezajímá

  7:10aktualizováno  7:10
Řidiči, kteří se vyhýbají placenému úseku dálnice, nerespektují zákaz vjezdu kamionů do Rajhradu na Brněnsku. Lidé jsou zoufalí, řešení je v nedohlednu.

Připojit se z vedlejších ulic na hlavní Masarykovu? V dopravní špičce v Rajhradu téměř nemožné. Stejně jako tuto tepnu vůbec přejít mimo pár přechodů.

Není divu, protože průtah obcí musí každý den pojmout více než dvacet tisíc aut. Spousta řidičů tuto trasu volí často pouze proto, aby se vyhnuli zpoplatněnému úseku dálnice D52.

Navzdory tomu, že ve městě platí zákaz tranzitu, komplikují už tak přetíženou dopravu zejména projíždějící kamiony a nákladní auta. Bezplatnou cestu totiž využívají hlavně zahraniční řidiči.

Místní obyvatelé jsou ze situace zoufalí a marně si stěžují.

„Velké množství aut a kamionů tvoří každodenní kolony. Autobusy, které svážejí z okolních vesnic děti do školy, mívají pravidelně zpoždění, což narušuje výuku,“ řekl ředitel základní školy Zdeněk Motlíček.

Na zastavování kamionů chybí odstavná plocha

Dopravní peklo trápí také Patrika Bureše, který kvůli kolonám přichází o zákazníky v místním obchodě s potravinami. „Přestože tady řidiči mohou bez problému zaparkovat, radši sem ani nezajíždějí. Jen těžko se pak totiž zařazují zpět do provozu,“ vysvětlil Bureš.

Fotogalerie

Podle Františka Ondráčka (SNK), starosty asi čtyřtisícového města ležícího dvanáct kilometrů jižně od centra Brna, by pomohly častější policejní kontroly.

„Jenže strážníci nemají na zastavování kamionů odstavnou plochu, bez níž by způsobovali ještě větší kolony. A dopravní policie sem jezdí pouze výjimečně,“ povzdechl si Ondráček.

Jakékoli zanedbávání silničních kontrol v kritickém místě však policisté odmítají.

„Přestože je zde problém s odstavnou plochou, hlídky, které dohlížejí na bezpečnost a plynulost provozu, jsou o situaci v Rajhradě informovány. V nepravidelných intervalech směřují kontroly i do této oblasti, podobných problematických míst je však v regionu mnohem více,“ připomněl policejní mluvčí Bohumil Malášek třeba Kuřim, Tišnov či Lipůvku.

Radary problém nevyřeší

Podle starosty se město za vlastní peníze snaží kraji předkládat projekty na okružní křižovatky, jež by dopravě ulehčily. Stejně tak chtějí kolony vyřešit pomocí značek nebo kontrolních vah, aby kamiony nemohly na silnici najíždět.

„Sám se snažím situaci řešit s náměstkem hejtmana pro dopravu Romanem Hanákem (ČSSD), z jeho strany ale nepociťuji žádnou snahu. Před třemi měsíci jsem mu psal, ale nepřišla mi odpověď,“ tvrdí Ondráček s tím, že přednost dostane vždy něco jiného.

„S panem Ondráčkem jsme mluvili před více než rokem a půl. Aktuální vývoj situace neznám,“ reagoval stroze Hanák.

A stejně jako policie i zástupci Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje upozorňují, že problémy v Rajhradě nejsou ojedinělé.

„Jako správci této silnice máme navíc na regulaci dopravy poměrně malý vliv. Platí zde omezení tranzitu, kontrola jeho dodržování je ale už věcí policie,“ podotkl ředitel silničářů Zdeněk Komůrka.

O nasazení vah prý správa neuvažuje. „Tohle řešení je sice teoreticky možné, nicméně je podmíněno spoustou technických a legislativních podmínek,“ uvedl Komůrka.

V současné době je v kraji vytipováno deset míst, kde se o využití vysokorychlostních vah uvažuje, žádné se však nenachází v Rajhradě či jeho okolí. Jediným doporučením ze strany silničářů je tak nainstalování radarů.

„Ty už tady máme, ale u nás není problém s překročením povolené rychlosti, ale s obřím počtem aut,“ prohlásil Ondráček.

Úlevu může přinést mýto

Obyvatelé Rajhradu se tak řešení jen tak nedočkají a nadále musí kromě jiného snášet i nadměrný hluk. „Experti tady měřili už před sedmi lety. Jsou zde zvýšené hlukové limity, hygiena proto udělila výjimku, která platí do konce příštího roku,“ upozornil starosta.

Smyslem takových výjimek je umožnit po omezenou dobu klasický dopravní provoz v případě, kdy nelze hlučnost rychle snížit. Zároveň je ale třeba řešit účinná protihluková opatření, aby „čísla“ klesla.

„Žádali jsme kraj o novou silnici s tichým asfaltem nebo o protihlukové stěny, zatím se ale nic neděje,“ podotkl Ondráček.

Kromě intenzivnějších kontrol dodržování zákazu tranzitu či měření rychlosti se tak ke zlepšení situace v Rajhradě moc možností nenabízí. „Vybudování obchvatu je nereálné. Otázkou zůstává, jak se na dopravě projeví uvažované zpoplatnění úseku I/52 z Brna ke státním hranicím v Mikulově,“ řekl ředitel silničářů Komůrka.

K zavedení mýtného se starosta staví pozitivně. Podle něj se část řidičů snad přesune na dálnici, protože placenému úseku se tak stejně nevyhnou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři:
  • Nejčtenější

Při střelbě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je těžce zraněný

V bytě na Palackého třídě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je zraněný, uvedla policie na Twitteru. Zbraň...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Výbuch ve vinařství na Břeclavsku zranil dva lidi, místní mluví o palírně

V obci Perná na Břeclavsku vybuchla výrobní hala vinařství. Při explozi utrpěli dva lidé vážné popáleniny. Hasiči nyní...

Kometa otočila duel na Kladně a vede. Hradec zdolal mistra po nájezdech

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím brněnská Kometa, která v dohrávce 11. kola extraligy otočila nepříznivě se...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Brno kupuje fotbalové centrum bratří Prosů, cena spadla o sto milionů

Fotbalové Tréninkové centrum mládeže, které vybudovali bývalí majitelé brněnské Zbrojovky, koupí město. Cena líhně...

Stržené vedení mezi Brnem a Břeclaví komplikovalo celý den provoz vlaků

Provoz na trati mezi Brnem a Břeclaví blokovalo několik hodin stržené trakční vedení. Dálkové spoje jezdily odklonem, a...

Politici chtějí příští léto vyhnat tramvaje z historického centra Brna

Přes historické centrum Brna projede každých pár minut tramvaj. Vedení městské části Brno-střed to chce změnit. Už na...

Autem otevřené klenotnictví spočítalo škodu na 20 milionů, zmizely hodinky

Lupiči, kteří v pondělí autem vytrhli mříž klenotnictví v Brně, způsobili škodu za dvacet milionů korun. Zmizely...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz