"Chceme přispět k oživení zájmu mladých obyvatel Moravy o poznání dějin území, na kterém žijí," řekl místopředseda sdružení Vladimír Novotný.
Moravská vlajkaMoravskou vlajku tvoří dva vodorovné pruhy. Horní je zlatý, dolní červený. Podobu vlajky schválil v roce 1848 zemský sněm. Původní moravská vlajka je dnes kvůli snížení rizika záměny s jinými symboly, například vlajkou Prahy, doplněna ještě o další tradiční symbol - moravskou orlici. |
Na výzvu Moravské národní obce k vyvěšení vlajky na den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje reagovaly nejmenší vesnice i okresní města, například Břeclav a Vyškov. S vyvěšením vlajky na sídle krajského úřadu souhlasil také Jihomoravské kraj. Ve stejné budově v minulosti sídlila zemská samospráva.
Obrovský zájem překvapil, vlajek byl nedostatek
Zájem radnic Moravskou národní obec příjemně překvapil. Společnosti, která vlajky dodávala, dokonce ani nestačila výrobní kapacita. V některých vesnicích tak zemský symbol Moravy vyráběli svépomocí. A pořadatelé už připravují další ročník.
"Oslovujeme radnice, aby například na den svatých Cyrila a Metoděje otevřely muzea a daly lidem třeba nějaké levnější vstupné," uvedl Novotný.
Vyvěšování vlajky podpořili starostové napříč politickými stranami. Akci vnímají jako vyjádření úcty oběma věrozvěstům, hrdosti na dějiny Moravy a sounáležitosti s regionem, nikoliv jako projev šovinismu.
Velký podíl na prvním ročníku vyvěšování moravské vlajky má břeclavská radnice, která se obrátila na ostatní města a obce s dokumentem nazvaným Břeclavská výzva.
Vyvěšení moravské vlajky Břeclavští ve výzvě označili za důležitý symbol. "Tento akt má, mimo jiné, přispět k zachování kultury a tradic Moravy jako historické země," stojí v dokumentu.