Řadě domácností na jižní Moravě kvůli mrazům dochází uhlí

  6:00aktualizováno  6:00
Mrazivá zima zvyšuje náklady domácností na jižní Moravě na topení. Lidé už mnohdy musí dokupovat uhlí, protože jim došly zásoby plánované do jara. V minulých dnech navíc způsobily mrazy i problémy s distribucí uhlí z dolů.
Ve velkých mrazech bývají problémy s distribucí uhlí: problémy mají těžební stroje, zamrzají vagóny. Ilustrační foto

Ve velkých mrazech bývají problémy s distribucí uhlí: problémy mají těžební stroje, zamrzají vagóny. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Prodejci uhlí prodloužili vyřizování objednávek na týden, nebo i čtrnáct dnů. Pokud jim však dojdou zásoby, mohou mít potíže s opětovným naplněním skladů. Mrazivé počasí totiž podle předpovědí nepoleví ani v únoru.

"Pokud má prodejce zásobu uhlí na skladě, nebo si objednává dopředu a s rozumem, nemůže problém vzniknout," říká Pavel Bradáč, prodejce uhlí z Kuřimi.

"Nějaké potíže s dodávkami se opravdu objevily, protože přimrzlo a poptávka po uhlí se zvedla. V dolech čekají kamiony na nakládku a uhlaři i pod dojmem takových zpráv zvyšují objednávky. Já jsem objednával minulý týden, řekli mi že do týdne nebo do čtrnácti dnů to mám tady. Takovou prodlevu vydržím bez problémů, ale pokud někdo zásoby nemá a chce dodat uhlí do druhého dne, má smůlu," dodává Bradáč.

Petr Hartych z brněnské firmy G2-trans, která s palivy obchoduje ve velkém, problémy s dodávkami uhlí potvrzuje. "Lidé obvykle kupují uhlí do domácností na jaře, ve slevách. A někdy neodhadnou množství, které je na zimu potřeba. Někdo zase nechce platit dlouho dopředu a uhlí průběžně dokupuje. S extrémní zimou tak přichází zvýšené množství objednávek a pokud začne mít kvůli zimě technické obtíže i dodavatel uhlí, mohou vzniknout prodlevy při nakládání a rozvozu uhlí," vysvětluje Hartych.

"My uhlí na skladě nemáme, objednáváme ho právě na základě poptávky od menších prodejců. A na dolech v Bílině či v Komořanech jsme v minulých dnech určité problémy se včasnou dodávkou skutečně zaznamenali," říká Petr Hartych.

Opakuje se to každou zimu

Firmy, které dodávají uhlí menším prodejcům, vidí příčinu možných problémů s nedostatkem uhlí pro domácnosti spíše v nezkušenosti některých obchodníků s palivy.

Zlomové období, kdy lidem během zimy začne docházet palivo a začne se zvyšovat poptávka po doplnění zásob, se totiž víceméně pravidelně opakuje každou zimu. A zkušení dodavatelé počítají se zvýšeným počtem objednávek v období dlouhé a tuhé zimy, ale i s prodlevou, kterou mohou mít v extrémních mrazech takzvaní prvododavatelé, tedy doly.

"V mrazu mohou mít problémy těžební stroje, zamrzají vagóny a drhne i nakládka na kamiony. Obchodníci s uhlím s takovou situací obvykle počítají a předzásobí se, ale ti, co to třeba dělají krátce, nebo nemají sklady, nedostatek pocítit mohou," potvrdil pracovník brněnské firmy Kraspo, která obchoduje s uhlím a koksem.

"My nemáme moc místa na to, abychom se nějak předzásobili, ale prozatím nám uhlí vozí průběžně," říká Dana Třísková z Uhelných skladů v Hrušovanech nad Jevišovkou. "Navíc se uhlí začne velmi brzy rozpadat, takže nějaké dlouhé skladování ani není možné," dodává Třísková.

Podle ní si lidé uhlí do domácností v těchto dnech doobjednávají a vedle těch, kteří si přijedou doplnit zásobu přímo do skladu s přívěsným vozíkem, využívají i rozvozu na nákladních automobilech.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

Brno po třech letech přišlo o leteckou linku do Mnichova. Firma zkrachovala

Brněnské letiště.

Zrušení letecké linky mezi Brnem a Mnichovem s okamžitou platností. Tuhle zprávu oznámily v sobotu britské regionální...

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

Najdete na iDNES.cz