Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Useknutí prstu i láska na lodi. Historici zmapovali příběhy předků z války

  15:41
Není obvyklé, aby do historické výstavy vkládali autoři své osobní příběhy. Přesto letos udělali brněnští muzejníci na Špilberku výjimku. Do expozice ke 100. výročí vzniku Československa vtělili i osudy svých předků.
Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl...

Julius Princ v první světové válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl do zajetí a v únoru 1918 vstoupil do legií. | foto: Výstava Rok 1918 – co nám válka vzala a dala

„Zapátrali jsme v rodinných archivech, oprášili předměty, které nám po dědečcích a pradědečcích zbyly, a dozvěděli se i některé věci, o nichž jsme neměli tušení,“ popsal kurátor výstavy Radim Dufek.

Ta připomíná osm vojáků, kteří jsou spjatí s Brnem a okolím. „Máme legionáře, kterých ale bylo méně, i vojáky, kteří dosloužili v rakousko-uherské armádě. Podle mě se na ty druhé trochu zapomíná. Trpěli a nasazovali život za svou vlast a náleží jim naše úcta,“ vysvětlil Dufek.

Ten předkládá návštěvníkům příběhy obou svých dědečků. První – František Dufek – si z války přivezl svoji první ženu, ruskou emigrantku. A Rudolf Pokorný, dědeček z matčiny strany, byl italským legionářem.

Mezi památkami na něj jsou i dvě vyznamenání – maďarské a bulharské. Mají zajímavou historii. „Při vzniku republiky bylo zakázané nosit insignie Rakouska-Uherska, takže vyznamenání vojáci nesměli používat. Pak ale přišli Němci a ti to povolili. Takže si děda urychleně pro vyznamenání napsal a po dvaceti letech jej fyzicky dostal. Výhody z toho žádné neměl, byla to spíš vzpomínka,“ popsal Dufek.

Svého prapředka má na výstavě i známá brněnská historička Milena Flodrová. „Jmenoval se Josef Hamřík. Ve válce nastoupil v Tyrolsku v Alpách jako velitel polní pošty. Po návratu do civilu se stal poštmistrem v Hranicích a už v důchodu se přestěhoval do Brna, a město tak získalo odborníka na historii, místopis a osobnosti,“ dodal Dufek.

Pohnutý osud vojáků, kteří byli rádi, že přežili, ale při návratu se museli vyrovnat s velkými traumaty, dokládá například deník Viléma Beinhauera, později viceprezidenta Krajského soudu v Brně. Jeho popis návratu z války v listopadu 1919 nepotřebuje komentář.

„Vrátil jsem se tělesně i duševně strhán co žebrák. Dozvěděl jsem se, že bratr Karel na zpáteční cestě domů jel na střeše vagonu a při vjezdu do tunelu se zabil, druhý bratr Jindřich vrátil se domů těžce nemocen, zatímco raněný Frantík je v ruském zajetí, neznámo kde. Peněžní úspory rodičů i mé byly znehodnoceny inflací a válečnými půjčkami, které nakoupil otec pod nátlakem okresního hejtmana,“ napsal Beinhauer.

Výstava Rok 1918 – co nám válka vzala a dala bude na Špilberku vyprávět příběhy až do konce roku. Zde naleznete pět z nich.

1 Z války si přivezl ruskou emigrantku

František Dufek pocházel z Brna a také se sem po válce vrátil. Jako absolvent obchodní školy narukoval na začátku války v hodnosti svobodníka k brněnskému 14. zeměbraneckému pěšímu pluku do Tyrol a po výcviku se přesunul na východní frontu.

Na začátku roku 1916 se dostal do ruského zajetí. Z té doby se dochovala i fotografie, je na ní upravený a čistý. Na sobě má zajateckou uniformu, ale má přiznanou hodnost na límci. Je vidět, že i tam nějaká hierarchie fungovala

Sbíral pohlednice a na památku si ze zajetí přivezl album plné obrázků z ruských měst. Když se v roce 1919 vracel do republiky, cestoval lodí přes Černé moře a tam poznal mladou ruskou dívku, která utíkala před bolševiky. Zamilovali se do sebe, vzali se a v roce 1921 se narodil otec brněnského historika Radima Dufka. Když byly dítěti tři roky, žena odešla s krajanem-emigrantem do zahraničí a dítě nechala manželovi.

Ten po válce pracoval jako expedient v textilní továrně na vlněné zboží Davida Hechta. Zemřel v roce 1944 na rychlé souchotě. „Příběh má ale další pokračování,“ říká Dufek, který medailon svého předka poskytl pro výstavu Rok 1918 – co nám válka vzala a dala na Špilberku. „V roce 1968 přišel otci dopis v azbuce z Francie. Byl od jeho matky. Otec si s ní nějakou dobu psal, ale pak sám kontakt ukončil. Pravdou je, že mu nikdy nevysvětlila, proč ho opustila,“ poznamenal Dufek.

2 Nechtěl bojovat, tak si usekl kus malíčku

Karel Krejčí pocházel z Rosic u Brna. V letech 1909–1913 se vyučil holičem a kadeřníkem ve Vídni. Narukoval na italskou frontu k pěšímu pluku č. 8, kde koncem války bojoval na Piavě u Belluna. Svým příbuzným pak vyprávěl historky o nocování v mrazech, kdy se ráno nemohli odtrhnout od země.

Po uzavření Brestlitevského míru mezi bolševickým Ruskem a Německem se měl přesunout k dalším bojům na západní frontě. Aby nemusel, domluvil se s kamarádem a usekli si vzájemně dva články malíčku. Je to vidět i na dobové fotografii z nemocnice, kde má obvázanou ruku. Nad ním stojí jeho kamarád s rovněž zavázanou rukou. Takové věci Rakušané dost krutě trestali, protože to považovali za vyhýbání se službě. Ale oběma kamarádům to prošlo. Na frontu už se Krejčí nevrátil.

V rodině historičky z brněnského městského muzea, která příběh svého prapředka poskytla, věřili, že hned dva měsíce po válce zakotvil ve Veverské Bítýšce, i přes svůj handicap se vrátil ke své profesi a otevřel si holičství a kadeřnictví.

Při bližším zkoumání dobových fotek, na kterých byl už v uniformě vojáka československé armády, se však ukázalo, že minimálně po roce 1921 ještě sloužil jako voják z povolání. Později ještě jednou přesídlil, tentokrát do Brna, a otevřel si kadeřnictví a holičství v Čápkově ulici. V Brně také na počátku 60. let zemřel.

3 V armádě sloužil už od chlapeckých let

František Budík se narodil v Nemoticích. Od mládí sloužil v rakouské armádě. V roce 1902 se oženil s Marií, dcerou koláře Jozefa Zwierzinského. Měli spolu šest dětí, pět z nich se dožilo dospělosti.

Rodina žila v Kolomyji na dnešní Ukrajině, začátkem války se přestěhovali do pevnosti Przemyśl, která se stala za první světové války místem velkých bojů. František Budík pak sloužil také v Turce nad Strijem na Ukrajině, takže rodina se hodně stěhovala. Na výstavě uvidí lidé jeho fotografie z doby, kdy byl docela mladým kadetem, v civilu na maturitní fotografii i na svatební fotografii se ženou Marií.

Do války už nastupoval jako důstojník zralého věku ve svých osmatřiceti letech. Přežil a po návratu vstoupil do československé armády, kde dosáhl hodnosti kapitána. Po odchodu do důchodu v roce 1925 se i s rodinou vrátil do Nemotic, kde hospodařil až do své smrti.

4 Instalatér z Brna vařil vojákům v italské legii

Rudolf Pokorný se narodil ve Vyškově. Vyučil se zámečníkem a při studiu na strojní průmyslové škole v Brně pracoval jako instalatér. Ve válce sloužil jako svobodník u brněnského pěšího pluku č. 8 na východní frontě, pak na italské frontě a tam byl v roce 1915 zajat.

V roce 1917 vstoupil ve Folignu do italských legií. „Přímému boji se ale vyhnul. Protože hrozně rád jedl a dobře vařil, dostal se do kuchyně a tam válku ve zdraví přežil,“ vylíčil vzpomínku na svého dědečka z matčiny strany brněnský historik Radim Dufek.

V roce 1919 se jeho dědeček vrátil zpět do Brna. Zde si otevřel v Domě pánů z Kunštátu v Dominikánské ulici železářský obchod a provozoval instalatérskou firmu. Zemřel na tuberkulózu na počátku druhé světové války. Ve vitríně na výstavě o roce 1918 na Špilberku ho připomíná protáhlý klobouk s pérem, připomínající horské myslivce. „Podobný měli Ardité, italská úderná jednotka, jejíž uniformou se italští legionáři inspirovali,“ doplnil Dufek.

5 Hrdina i muž odsouzený k trestu smrti

Julius Princ se narodil v Milově na Šumavě, vyučil se zahradníkem ve Strakonicích. Ve válce bojoval na italské frontě. V roce 1917 padl do zajetí a v únoru 1918 vstoupil do legií. Od Piavy absolvoval pěší mnohadenní pochod na Veronu, Monte Baldo, Monte Altissimo a do jižního Tyrolska.

Vrátil se do Československé republiky a jako řada dalších legionářů vstoupil do armády a dostal se k finanční stráži, dnešním celníkům. Sloužil u Mikulova.

Po odchodu do civilu si v Hodoníně zřídil zahradnictví, po roce 1948 však upadl v nemilost komunistů. Ti ho v rámci politických procesů odsoudili za velezradu a urážky režimu k trestu smrti. Tomu však nakonec ušel, ale „odseděl“ si 8,5 roku spolu se svým švagrem, známým boxerem Vojtěchem Sasínkem. Vězení přežil a vrátil se zpět do Hodonína, kde zemřel.


Seriál Přelomové osmičky představuje zajímavé historické události, které se udály v letech končících číslem osm. Od tragického porušení příměří v lednu 1968 ve Vietnamu přes vyhlášení mobilizace v Československu v květnu 1938 až třeba po oblet Měsíce Apollem 8 v roce 1968.

Odborářka: Školství potřebuje 8 miliard. Ekonomika klesá, oponuje náměstek

Hosty pořadu Duel jsou Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborů a...

VIDEO Vysíláme Školské odbory chtějí příští pondělí i nadále stávkovat. Žádají, aby ministerstvo dorovnalo...

Vzpoura místo jásotu. Klid v Uničově musely před sto lety jistit kulomety

Historická fotografie zachycující listopadovou manifestaci na náměstí v...

VIDEO Vznik Československa na podzim 1918 zdaleka ne všude obyvatelé nové republiky slavili. V řadě měst...

Kamarád na něj namířil kulomet. Pak utíkal z pohraničí

Jaroslav Pavlů na archivním snímku se svými rodiči. Jako dítě musel utíkat z...

Před Němci utíkal jen se školní taškou, několika hračkami, s kladívkem a kleštěmi. Jaroslav Pavlů z...

Ve dveřích stihl dát synovi hodinky, pak ředitele ČSA popravili

František Stočes, s obrácenou buřinkou v ruce. Za povšimnutí stojí černá páska...

Inženýr František Stočes byl druhým ředitelem letecké společnosti ČSA. Právě on se významně...

Po ruském zajetí jedl polévku už jen horkou, vzpomíná vnučka na legionáře

Antonín Heidrich byl jedním z Moravanů, kteří v řadách československých legií...

Nebýt československých legionářů, nebyla by ani samostatná republika, hodnotí odborníci dobu před...

  • Nejčtenější

Muž ve vzteku srazil ženu nákupním vozíkem, ta na něj vytáhla pepřový sprej

Nebývalým incidentem vyvrcholilo ve středu odpoledne běžně klidné nakupování v supermarketu v brněnských Medlánkách. Do třicátnice, která si zrovna vybírala ovoce a zeleninu, znenadání vrazil...

5. prosince 2024  15:30

Plzeň zaskočila lídra, Třinec se opět raduje. Otočky Litvínova a Boleslavi

Zaváhání favoritů i otočky nepříznivého stavu nabídlo 24. kolo hokejové extraligy. Vedoucí Pardubice nestačily na předposlední Plzeň (2:5), Litvínov otočil s Vítkovicemi na konečných 3:2. Mladá...

1. prosince 2024  15:20,  aktualizováno  21:37

Zbrojovka přišla o nejvěrnějšího fandu. Neměl nic, ale byl šťastný, vzpomínají

Sliboval, že pokud fotbalová Zbrojovka vyhraje mistrovský titul, shodí své dlouho pěstované vlasy. Na to však už nedojde. Jeden z nejznámějších a nejvěrnějších fanoušků brněnského týmu, přezdívaný...

6. prosince 2024  16:05

Sparta ovládla šlágr, Pardubice zvýšily náskok. Slaví i Třinec, derby pro Vary

Hokejová extraliga pokračovala 23. kolem. Třinec si poradil s Olomoucí 3:2, Pardubice v Liberci otočily na 4:1. Sparta v Litvínově vyhrála 4:0, západočeské derby ovládly Karlovy Vary 3:0. Brněnská...

29. listopadu 2024  16:50,  aktualizováno  21:06

Kladnu nepomohl ani Jágr, Kometa bez gólu. Derby pro Boleslav, lídr vyhrál

Páteční program hokejové extraligy nabídl ve 25. kole výhru vedoucích Pardubic 5:3 nad mistrovským Třincem, České Budějovice udolaly Plzeň 1:0. Poslední Kladno i s Jaromírem Jágrem nestačilo na...

6. prosince 2024  16:50,  aktualizováno  21:44

Kladnu nepomohl ani Jágr, Kometa bez gólu. Derby pro Boleslav, lídr vyhrál

Páteční program hokejové extraligy nabídl ve 25. kole výhru vedoucích Pardubic 5:3 nad mistrovským Třincem, České Budějovice udolaly Plzeň 1:0. Poslední Kladno i s Jaromírem Jágrem nestačilo na...

6. prosince 2024  16:50,  aktualizováno  21:44

Zbrojovka přišla o nejvěrnějšího fandu. Neměl nic, ale byl šťastný, vzpomínají

Sliboval, že pokud fotbalová Zbrojovka vyhraje mistrovský titul, shodí své dlouho pěstované vlasy. Na to však už nedojde. Jeden z nejznámějších a nejvěrnějších fanoušků brněnského týmu, přezdívaný...

6. prosince 2024  16:05

Před 140 lety otevřelo v „německém“ Brně první české divadlo, proslavil je Janáček

Ochotníci a kočovníci vystupující po hospodách tvořili před jedním a půl stoletím divadelní scénu pro česky mluvící publikum v Brně. Od 70. let 19. století se hrálo alespoň v Besedním domě na rohu...

6. prosince 2024  15:34

Dálnici D2 blokoval vzpříčený kamion, na D1 dodávka zezadu narazila do kamionu

Dálnici D1 dnes ráno uzavřela ve směru na Brno nehoda dodávky a nákladního auta. Na místě zasahoval i vrtulník. Odpoledne stála dálnice D2, kterou směrem na Brno zablokoval kamion vzpříčený přes celý...

6. prosince 2024  9:18,  aktualizováno  15:32

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...