Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Lidé zbystří, i když v okolí někdo jen kýchne, ukázal průzkum o covidu

  16:11
Průzkum ukázal, co přinesl lidem rok s covidem. Mezi 1 400 respondenty jej uskutečnila brněnská platforma Survio, přední hráč pro tvorbu online dotazníků na světě.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Redakce MF DNES vybírá ty nejzajímavější závěry z průzkumu zaměřeného na změny chování lidí v době pandemie. 

1Nervóznější i unavenější lidé

Téměř polovina dotazovaných ztratila za poslední rok vnitřní motivaci. Stejně jako v dalších průzkumech, i tady lidé zpochybňují důvěru ve vládní opatření. 

„Průzkum ukazuje na frustraci lidí a jejich ztrátu motivace se o cokoliv snažit. Společnost vnímá aktuální nařízení jako chaotická a bez jasného cíle. Většina pochybuje, zda opatření mají vůbec nějaký smysl. V průzkumu zaznívá, že lidé si přejí být lépe informováni a touží konečně spatřit světlo na konci tunelu,“ říká marketingový ředitel Survio Martin Souček.

Podle výsledků každý třetí pociťuje zvýšenou nervozitu a přes šedesát procent dotazovaných přiznává dlouhodobou nespokojenost s okolním děním. V odpovědích často zmiňují vyšší únavu a nepozornost způsobenou obavami z aktuální situace. 

Jako důsledek pandemie rovněž přiznávají tíživou finanční situaci, nejčastěji kvůli ztrátě zaměstnání. V odpovědích jsou i zmínky o sebevražedných myšlenkách, které respondenti udávali jako důsledek dlouhodobé izolace a nejasné budoucnosti.

2Sportovci jsou z formy

Více než polovině dotazovaných se zvýšila doba času stráveného u počítače a takřka každý třetí méně cvičí, a tak není divu, že jsou lidé z formy. A pandemie výrazně ovlivnila i sportovce. Ukázala to každoroční prohlídka sportovců, kterou absolvují na Klinice tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Ztratili kondici a přibrali na váze.

Sportovci, kteří netrénují vůbec, případně omezeně individuálně podle online instrukcí trenérů, jsou podle přednosty kliniky Petra Dobšáka výrazně z kondice a ztrácejí dřívějším tréninkem získané pohybové návyky a stereotypy pro daný sport. „U většiny sportovců vidíme nárůst hmotnosti spojený s výrazným přírůstkem tukové řasy,“ uvedl.

Naopak pozitivní zjištění průzkumu představuje zvýšení času, který lidé věnují za poslední rok venkovním procházkám – to potvrzuje 37 procent dotazovaných. Nárůst vykazují hlavně ženy ve věku 31 až 40 let.

3Lidé odkládají prevenci

Na pravidelné a preventivní kontroly k praktickému lékaři v době covidu dochází méně než polovina respondentů. Každý pátý je neřeší vůbec. Kvůli pandemii odložilo vyšetření přes třicet procent lidí, každý osmý pak čekal na nový termín minimálně měsíc až půl roku. Většina účastníků průzkumu však změnu dosud neřešila, což může mít katastrofální důsledky.

Podle odpovědí je aktuálně zvýšená psychická zátěž důvodem zhoršení zdravotních problémů, jež respondenti zvládali před pandemií zcela bez obtíží. Strach z onemocnění covidem mají především ženy. Přitom 74 procent dotazovaných nemoc doposud neprodělalo, nebo o tom nevědí.

Z dotazníku je také patrná zvýšená ostražitost mezi lidmi. „Obyvatelstvo bystří smysly v každé chvíli, a to i v momentě, kdy v jejich okolí jen někdo kýchne,“ dodává Souček.

4Přátele vidíme mnohem méně

V ohrožení jsou i mezilidské vztahy – 65 procent dotazovaných omezilo komunikaci se svými přáteli. „Respondenti často uvádějí lítost nad ztrátou času, který mohli věnovat blízkým a rodině. Zejména v případě starších rodičů se obávají, že přišli o jedny z mála možností, jak s nimi trávit čas,“ komentuje Souček.

Jak poukazují lidé, kteří organizují akci Týden pro rodinu, výrazně klesl počet rozvodů a sňatků, po pandemii se ale podle nich čísla opět vrátí do původních, ne-li vyšších hodnot. Mnoho párů se vlivem pandemie dostalo do těžké životní situace. 

„Přišly o své přirozené zdroje, které je sbližovaly – chybí jim kultura, sportovní aktivity, ale i společenské uznání. Najednou se musely zhostit mnoha dalších rolí. Zprvu to braly pozitivně, po měsících se ale dostavilo napětí,“ pozoruje párový psychoterapeut Pavel Rataj.

5U plotny stále ženy

Šetření zahrnovalo i stravovací návyky v době pandemie. Třetina lidí vaří víc teplých jídel, z toho pouze čtyři procenta představují muži. Nárůst evidují rovněž objednávky hotového jídla – to si v době covidové oblíbil téměř každý čtvrtý. U každého pátého se zvedla konzumace kávy. Více sladkého si dopřává 22 procent dotazovaných.

„Lidé nevnímají covid jen jako zdravotní ohrožení, ale bohužel na ně dopadá i jiným způsobem. To může vyvolat dlouhodobé problémy, na které je potřeba se již nyní začít připravovat,“ uzavírá Souček.

  • Nejčtenější

Drahé energie dostaly pekařství na dno, to teď po třiceti letech končí

Letos mohli v pekařství v Boskovicích slavit třicet let provozu, místo toho však visí na dveřích oznámení, že výroba...

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Bublinami z kvasících hroznů lze díky nové technologii sytit perlivá vína

Když kvasí hroznový mošt a mění se ve víno, vzniká obrovské množství oxidu uhličitého. Dosud se vypouštěl do ovzduší...

Teta Bára vozí radost, Ježíš se ohání pilou. Oba pomáhají i rok po tornádu

Barbora Zdráhalová jezdí do tornádem zasažených obcí na jižní Moravě hlavně kvůli zdejším dětem, kterým vozí dárky a...

Deník Ukrajinky: Včelařství sice nevyšlo, ale budu pracovat jako učitelka

Oksana Černij pochází z Volyňské oblasti. Do Česka přijela se svou maminkou, synem, dcerou a dvěma vnuky 4. března. Je...

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...