Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Muzikál venku je opojný, proti hmyzu nabízíme repelent, říká promotér

  16:18
Dlouhou dobu se zdálo, že období pandemie znamenalo pro pořadatele uměleckých akcí nejtěžší chvíle a že se nyní kulturní život vrátí do původní „brázdy“. Zdražování a nejistota zvýrazněná válkou na Ukrajině však mají na prodej vstupenek podobně tvrdý dopad jako koronavirus.

Promotér Radek Priputen z agentury S promotion, která pořádá i Kulturu pod hvězdami – projekt, jenž propojuje krásná venkovní místa s muzikály, divadlem nebo koncerty. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Mnozí pořadatelé museli kvůli nízkému počtu prodaných lístků zrušit naplánované akce.

„Lidé teď více přemýšlí, za co peníze utratit,“ říká Radek Priputen z modřické agentury S promotion, která pořádá i Kulturu pod hvězdami - projekt, jenž propojuje krásná venkovní místa s muzikály, divadlem nebo koncerty.

Není jednodušší pořádat kulturní akci někde uvnitř než pod hvězdami?
Přiznám se, že s těmi vnitřními nemám žádné zkušenosti, ale samozřejmě že v koncertní hale nemusíte řešit třeba nevoli počasí nebo hmyz. Venkovní akce nesou určitá rizika, bezpečnost lidí je tak na prvním místě. Díkybohu jsme ale ještě nikdy nemuseli kvůli počasí žádný naplánovaný program úplně zrušit. A co se hmyzu týče, všem nabízíme repelent zdarma. Chceme, aby si návštěvníci vychutnali kulturní zážitek všemi doušky bez toho, aby je otravovali komáři.

V týdnu, kdy vypukla válka, prodeje spadly téměř na nulu. Geopolitická situace se nás dotýká, je to celorepublikový trend.

Radek Priputenpromotér

Co je na venkovní akci nejlepší
Atmosféra. Když sedíte a vychutnáváte si váš oblíbený muzikál, v ruce držíte skleničku bílého vína a nad hlavou máte zářící hvězdy, tak je to opravdu opojující pocit. Jste venku na čerstvém vzduchu a okolo sebe máte zámek, který dokresluje scenérii. Máme třeba muzikál Děti ráje, kdy lidé nevydrží dlouho na židlích, ty písničky je svádějí k tanci a je to prostě nádherné. Loni se nám třikrát stalo, že lidé vyrazili dopředu a udělali takový ten rockový kotel, hodně je to bavilo. V divadle si tohle nedokážu představit.

Kam všude kulturu přinášíte?
Letos jsme na třinácti místech napříč celou republikou, je to historicky nejvíc. Začínali jsme jednou akcí v Lednici, dva roky zpátky jsme byli na třech místech a minulý rok na sedmi. Těším se a jsem zvědavý, co letošní a příští ročník přinesou. I přes všechny nevole současného světa rosteme, takže doufám, že to tak bude pokračovat.

Nevolí myslíte hlavně pandemii? Jak moc vás omezila v minulých ročnících?
Paradoxně moc ne. Loni jsme měli sedm lokací a drtivá většina lístků se prodala. Ono díky tomu, že jsme venku, tak pro nás řada opatření končila dřív. Byla to výhoda, i proto se během covidu na scéně vyrojilo mnoho podobných projektů, jako děláme my. Kvůli covidu jsme zrušili snad jen jednu akci.

Zaznamenali jste, že mají teď lidé po kultuře větší hlad?
Počty prodejů jdou úplně mimo naše predikce a očekávání, ta křivka je bláznivá. Během prvního covidového roku se lidé báli, takže tolik lístky nekupovali. Druhý rok si lidé včetně nás mysleli, že je covid za námi, takže se nakupovalo stejně jako v minulosti. Bohužel nejhorší je ale letošní sezona, kdy se ve společnosti covid už tolik neřeší. Prodali jsme zatím nejméně lístků.

Nebojí se jen lidé kupovat vstupenky dopředu po dvou nejistých letech?
Hodně z nich říká, že to nechávají na poslední chvíli, my ale máme desetiletá data a nemyslíme si, že by se společnost tak rapidně změnila. Nejspíš je viníkem neustálé zdražování, lidé teď více přemýšlí, za co peníze utratit. Taky nám často píšou, že mají v šuplíku další dvě vstupenky, které se jim pořád přesouvají. Musím nicméně podotknout, že my jsme nezdražili, dokonce jsme vytvořili novou, levnější kategorii vstupenek.

Modřický promotér Radek Priputen.

Ovlivnila prodej i válka na Ukrajině?
Ano, ten týden, kdy vypukla, nám prodeje spadly téměř na nulu. Geopolitická situace se nás dotýká, bohužel se musíme potýkat i s těmito faktory. Každopádně tohle je celorepublikový trend, vím, že se celá řada akcí ruší. Ty naše nejsou nijak obří - abychom byli v plusu, tak potřebujeme prodat několik stovek vstupenek. U velkých festivalů potřebují prodat dvacet tisíc lístků, jen aby byli na nule. A s tím je opravdu zásadní problém.

Nepředstavuje pro vás nedostatek prodaných lístků i organizační problémy?
Jak jsem již zmínil, máme spočítanou pomyslnou červenou linii vstupenek, kterou musíme překročit, abychom byli v plusu. Kdybychom fungovali tak, že každou akci, kde čísla nepřekonáme, musíme odpískat, to bychom zrušili skoro všechno. Jsou představení, která jsou lehce v minusu, pak jiná, která jsou lehce v plusu. Zkrátka ono se to nějak počítá a na konci snad vyjde. (úsměv) V podstatě jedinou praktickou věc, kterou to ovlivňuje, je počet židlí, které na akce vozíme.

Jak vlastně zajišťujete, aby se při akcích neničila okolní příroda?
Myslíme na to, aby se nesešlapala tráva, zejména v prostorách zámků si na ni hodně potrpí. Takže právě pozice židlí posouváme například na louce tak, aby se nevytvořily cestičky. Po skončení představení každou lokalitu procházíme a uklízíme sebemenší nedopalek. Neřešíme rockový festival, takže s odpadky až takový problém není, po akci nasbíráme třeba jen pět pytlů. Lidé si spíš dají vínko a láhev pak skončí v kontejneru na sklo.

A co akustika, přece jen koncertní haly jsou stavěné tak, aby měly dobrou kvalitu zvuku...
Je to oříšek, náš pan mistr zvuku musí v každé lokalitě řešit jiné problémy. Třeba na nádvoří v Opočně, které je celé vydlážděné, se zvuk hodně odráží, v Podzámecké zahradě v Kroměříži se naopak kvůli hojné vegetaci pohlcuje. Ale je to profesionál, nikdo si na akustiku zatím nestěžoval. Naopak chodí chvála, párkrát za mnou přišli amatérští zvukaři, kteří říkali, že to i po téhle stránce bylo výborné.

Jaké nejlepší akce letos v Jihomoravském kraji pořádáte?
Za dva týdny odstartujeme v Boskovicích muzikálem Robinson Crusoe, který je výborný a lidé by si jej neměli nechat ujít. V retro stylu se odehrají akce u biotopu v městské části Brno-jih, plánujeme tam muzikály Rebelové, Děti ráje a Drákulu s Danielem Hůlkou v hlavní roli. Samozřejmě nesmím zapomenout na Lednici, kde jsme vznikli a kam se rádi vracíme. Tam nás čeká muzikál Láska nebeská, inscenace komedie Art od Divadla bez zábradlí a komorní nastudování Rusalky.

Autor:
  • Nejčtenější

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Na čtyřech místech v Brně praskl vodovod, na vině může být i vedro

Dopravní komplikace způsobila série poruch vodovodních potrubí na několika místech Brna. Nejhorší byla situace v...

Pozor na sluchátka a mobily, upozorňovali brněnští policisté chodce

Mladý člověk se sluchátky v uších a pohledem zavrtaným do mobilního telefonu. Tak vypadá nejčastější oběť srážky s...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Jihomoravský kraj otočil. Dopravcům proplatí naftu, aby nezkrachovali

Zatímco ještě v prosinci platili autobusoví dopravci za litr nafty 36 korun, dnes stojany u čerpacích stanic ukazují o...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...