Projekt sdíleného bydlení Symbios odstartoval před třemi lety a teď se dočkal výrazného posunu. Podpisem smlouvy o pronájmu domu stvrdilo ve čtvrtek na Masarykově univerzitě vedení radnice Brna-střed se zástupci Symbios z katedry environmentálních studií spolupráci.
Mladí lidé spolu budou bydlet v domě v Křenové ulici, kde vznikne osm dvoupokojových bytů. Každý bude obývat jeden vysokoškolák a jeden mladý dospělý z dětského domova.
„Po opuštění dětského domova mají největší problém děti, které se nemůžou vrátit ke svým příbuzným. Právě pro ně je projekt vhodný,“ uvedl Daniel Kusý, ředitel brněnského dětského domova Dagmar.
První nájemníci se do domu nastěhují za rok. „Podobný projekt u nás nenajdeme. Chceme ověřit, zda je možné model spolubydlení využít i v jiných městech,“ uvedl Bohuslav Binka, vedoucí projektu a Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Budova se však nejdřív musí opravit. Městská část na ni vyčlenila 35 milionů korun, rekonstruovat se začne letos v červnu.
Dům v Křenové ulici je podle vedení městské části vhodný právě pro malé byty. „Naše investice do oprav není malá, ale projekt nás svým cílem nadchl. Obyvatelé domu budou platit minimální nájemné, které je v Brně stanovené na 77,50 korun za metr čtvereční,“ uvedla místostarostka Brna-střed Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL). Dům podle vedení radnice rekonstrukci už potřeboval a pokud by projekt skončil, bude město byty pronajímat.
Skupiny, které by se nejspíš nepotkaly
Na budově stále visí nápis U bílého lva připomínající bývalou pivnici. Místo ní tady vznikne bistro, v němž mohou pracovat přímo obyvatelé domu a získat tak první pracovní zkušenosti. Kromě toho se v domě počítá se společenskou místností, kde se budou pořádat workshopy a dílny.
Symbios v sobě propojí dvě skupiny mladých lidí, které by na sebe jen tak nenarazily. „Mladí dospělí se po odchodu z dětského domova neocitají ve snadné situaci s bydlením a hledáním práce. Navíc jsou více náchylní ke kriminalitě nebo bezdomovectví,“ podotýká Binka.
Kromě dětského domova Dagmar začnou v dubnu pracovníci neziskové organizace EkoInkubátor, která se na projektu podílí, oslovovat i další a shánět v nich zájemce. Už teď mají zájem třeba v domově v Hodoníně.
Z řad studentů se do projektu zapojí ti ze starších ročníků, především z oborů sociální práce, psychologie nebo budoucí učitelé. Projekt tak má být přínosný i pro samotné studenty. „Naši studenti nejen navrhnou řešení, ale budou se na něm sami podílet. Získají samozřejmě lidské, ale také odborné zkušenosti,“ zhodnotila proděkanka Fakulty sociálních studií MU Lenka Waschková Císařová.
V České republice neexistuje komplexní systém pomoci lidem, kteří opouštějí dětské domovy. Na jižní Moravě je 13 dětských domovů, v nichž žije přibližně 350 dětí. Podle ředitele Kusého domov standardně opouštějí lidé po dokončení střední školy, pokud ale studují vysokou školu, mohou zůstat až do 26 let.