Býčí skálu v Moravském krasu museli strážci uzavřít kvůli davům dřív

  14:55aktualizováno  14:55
S obrovským zájmem se setkalo mimořádné otevření jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. Strážci chráněné krajinné oblasti ji dokonce museli zavřít několik hodin před plánovaným koncem prohlídek. Nápor stovek návštěvníků jeskyně vydržela pouze dvě hodiny. Další možnost budou mít lidé až příští rok.

Zda mohla za neočekávaně velký zájem turistů přílišná reklama v médiích, nebo lákavé tajemství pozoruhodné jeskyně, lze jen spekulovat. Zájem o jeskyni, která se zpravidla otevírá pouze o květnových víkendech, ale organizátory ohromil.

V sobotu hned ve dvě hodiny odpoledne, jakmile jeskyňáři otevřeli železná vrata, se do skalních útrob natlačilo na dvě stě zájemců o prohlídku.

"Odhadujeme, že zatím přišlo na osm stovek lidí, ale je to odhad. Mohlo to být pět set nebo tisíc. Ale každopádně se tu vystřídalo několik set lidí," říká jeden z průvodců. Tak obrovské výpravy nezažívají jeskyňáři ani při každoročních prohlídkách na jaře.

Fotogalerie

"Býčí skála nás velmi lákala, běžně je to nepřístupný prostor a přitom opředený řadou tajemství. Síla toho místa určitě stojí za to," říká Aleš Sodomka, který přijel s dcerou z Chrudimi. Měli štěstí, dostali se do poslední výpravy, kterou ještě strážci Moravského krasu povolili. Po dvou hodinách jeskyni bez slitování zavřeli.

"Je tady ohromné množství lidí, které není možné uhlídat. Tak obrovské davy nemohou průvodci zvládnout. Poškodily by jeskyni," říká úsečně uniformovaný muž se znakem strážce Moravského krasu na rukávu. Nechce uvést jméno, protože není oprávněn podávat informace.

Vrata se návštěvníkům uzavřela o čtyři hodiny dřív

Býčí skála nemá tradiční krápníkovou výzdobu. O co méně je hezčí pro oko, o to víc lákají její nevysvětlitelná tajemství. Světově proslulé je například naleziště rozsáhlého pohřbu desítek mladých žen ze starší doby železné. Skrývá také nejstarší jeskynní malbu na našem území. Ani tu ale lidé při mimořádné prohlídce neviděli na vlastní oči.

"Bohužel k nástěnné malbě se nedostanete ani s oficiální vědeckou exkurzí. Proto jsme to vyfotili v měřítku jedna ku jedné, abyste viděli, jak vypadá," oznamuje průvodce desítkám lidí, z nichž někteří pro velkou vzdálenost ani neslyší.

Prohlídky, na které lákal rozhlasový pořad i internetové stránky, měly končit až v osm hodin večer. Strážci ale zavřeli brány kvůli návalu už po čtvrté hodině odpolední. "Je to škoda. Přijeli jsme z Brna podívat se na tajemnou malbu," lituje mladá dvojice.

Stále dokola se tak jeskyňáři omlouvali zklamaným zájemcům, kteří přišli až později odpoledne. "Díky nebývalé publicitě se z toho stala monstr akce, kterou jsme nečekali. Jeskyňáři se v provádění střídali, jak to jen šlo. Já jsem dneska ještě nejedl a nepil," říká jeskyňář z Býčí skály a archeolog Martin Golec.

Další možnost prohlédnout si tajemnou Býčí skálu budou mít zájemci až v prvních květnových víkendech příštího roku. "Většinu lidí jsme uspokojili, ale hodně lidí také ne. Je mi to líto, ale nic pro to nemůžu udělat," říká Golec.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Najdete na iDNES.cz