Rozhoduje cena, nebo morálka, řeší město. Pozemek získal bratr radního

  13:40aktualizováno  13:40
Rozhoduje při prodeji obecního majetku jen cena, nebo i morální hledisko? Znojemští zastupitelé potvrdili prodej zahrady bratrovi radního, který v soutěži těsně přebil nabídku nájemce. Ten přitom pozemek opečovával deset let. Politici tvrdí, že jinak jednat nemohli, v jiném případě to ale udělali.

Josef Brück usiloval o zahradu, kterou si dosud pronajímal, aby propojil své pozemky. Když se z toho stala politická záležitost, přešla ho chuť o parcelu usilovat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Celý spor se rozhořel, když v soutěži, kde rozhodovala jen nejvyšší nabídka, získal pozemek v Leskách Miroslav Buršík, člen majetkové komise a bratr radního a zastupitele Tomáše Buršíka.

Na druhé straně stál nájemce pozemku, který tam hospodaří dlouhé roky. Také soutěžil, ale nabídl o 20 tisíc korun méně. Buršíkův zájem o stráň u trati s kusem pozemku ho překvapil (o celém sporu jsme psali zde).

Fotogalerie

„Dřív to bývala skládka. Když chcete sázet, musíte hlínu vykopat a navézt kvalitnější zeminu. Nedovedu si představit, proč má ten pozemek pro někoho takovou cenu. Já jsem tam nasázel borovičky, meruňky a třešně, mám k tomu kopci přátelský vztah,“ říkal nájemce Josef Brück a zastupitelům osobně oznámil, že je ochotný vítěznou nabídku dorovnat.

Zastupitelstvo tak řešilo dilema: má se řídit penězi, nebo morálkou? Neshodli se, a proto prodej napoprvé odložili.

Tento týden se k němu vrátili. „Právně je soutěž v pořádku. Ale všichni cítíme, že existuje určitý morální problém. Kdyby majetkový odbor připravil třeba systém elektronických aukcí, mohli bychom tuto soutěž zrušit a dát oběma zájemcům znovu spravedlivou šanci,“ apeloval lídr Změny Znojmo Jiří Ludvík.

S nadšením koalice se ale jeho návrh nesetkal. „Ačkoliv jsem velký zastánce elektronizace, u prodejů pozemků může lidem obecně přístup k soutěži i omezit, ne více zpřístupnit. Musí si udělat čas v termínu aukce a mít počítač,“ uvažoval Jakub Malačka (ČSSD).

Starosta jen poukázal na řádnou soutěž a podotkl, že prodej pozemku Buršíkovi odsouhlasili všichni členové rady.

Zahrádku dostal vítěz, stánek dali druhému v pořadí

Sám za sebe přišel na zastupitelstvo orodovat kupec Miroslav Buršík. „Neporušil jsem žádné zákony, nenalézám ani žádný morální problém. Neměl jsem žádné jiné informace než ostatní obyvatelé Znojma,“ zmiňoval.

V hlasování se nakonec zastupitelé přiklonili na jeho stranu. Velkou většinou 21 hlasů prodej odklepli.

Na tom samém jednání se přitom řešil další spor, kde podle pravidel soutěže také měla zvítězit nejvyšší cena, ale nestalo se tak.

Muž, který měl u znojemské rotundy druhým rokem pronajatý stánek s občerstvením, dostal od radnice výpověď. Účastnil se nového výběrového řízení, ale ačkoliv podal vyšší nabídku, asi o 20 tisíc korun za rok, nájem byl přiklepnut druhému v pořadí - Znojemskému městskému pivovaru.

Důvodem podle vedoucí majetkového odboru bylo, že dosavadní nájemce do objektu neinvestoval, neposkytoval WC zdarma při akcích, pořádal tam soukromé akce v nočních hodinách a venčil na volno psa.

Jedno byl prodej, druhé pronájem, hájí dvojí metr starosta

„Město mohlo získat peníze navíc a tyto podmínky upravit v nové smlouvě. Nájemce avizoval, že by je splnil,“ divil se lídr Pro Znojmo Jiří Kacetl.

Opozici rozhodnutí nadzdvihlo. „Nevycházím z údivu. Tady vyšší nabídnutá cena neprošla z morálních důvodů a u pozemku pana Brücka se morální důvody neberou v potaz. Tak budeme na ně brát ohledy, nebo ne? Musíme to zobecnit, nemůže se stát, že někdo vyhraje jen proto, že je nám sympatičtější,“ upozorňoval Karel Fiala (Pro Znojmo).

Podle starosty ale jen pomotal jablka s hruškami. „Toto byl pronájem a to druhé prodej,“ oponoval Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Nájemce pozemku v Leskách, který otázku morálky při prodávání městských nemovitostí otevřel, se k rozhodnutí zastupitelů vyjadřovat nechtěl. Už po posledním jednání ale zmiňoval nechuť dál o pozemky usilovat.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

Brněnský koncertní sál poroste bez žaloby, vrátí se k prvnímu návrhu

Nové vizualizace ukazují druhou etapu rekonstrukce a nový koncertní sál mezi...

První výrazný verdikt má za sebou nová brněnská koalice. Primátorka Markéta Vaňková oznámila, že se jí podařilo...

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Najdete na iDNES.cz